İNSAN DOĞUP İNSAN OLMA

‘’İNSAN DOĞUP İNSAN OLMA, KALMA SANATI’’

Perihan Koca Yazdı

İnsan, insanla eşleşir, ürer ve insan olma yolunda ilerler. Yüce sanatçının eserlerinden en ayrıcalıklısıdır insan. İçgüdüleri ile hareket eden varlıklardan ayrılır insan, düşünme, hissetme, beş duyusunu kullanma ve beynini donatma vasıfları ilk akla gelen özellikleridir.

Kadın, hamur gibi şekillendirirken yaşamı, şefkat, merhamet, sevgi ve özveriyle ayrıntılandırır, donatır, besler, büyütür. Kadın ve erkek bir bütündür biri olmadan diğeri olmaz, biri doğurmadan diğeri doğmaz. Zerreden bütüne, bütünden ‘hiç’edir insanın yolculuğu…

İnsanın üremesi; Tercih, fiziksel ya da biyolojik nedenlerle ya vardır ya da yoktur. İnsan olan varlıklardan şekli kadın olan insanlar hakkında doğurganlıkları hususunda, şu veya bu sebeple yarımlıkla nitelemek, yaratanımdan daha iyi bildiğini söylemek gibi bir şeydir.

Bir tebessüm gibi içten, gözyaşı gibi duru, yüreği gibi sıcak, elleri gibi sarıcı, gözleri gibi aydınlık, dokunuşu gibi duyarlı, kadın gibi kadındır insanın diğer yarısı.

Bir kadının vücudunda zerreyken büyür, kucağına doğar, göğsünde büyür, omzunda ağlar, kalbinde aşkla çoğalır, kollarında sevgiyle taşınırız, ta ki son yolculuklara kadar en sadık yarımız/yarimizdir kadın.

Değerli dostlarım; Hislerimin dilimin döndüğü kadar, elimin yettiği kadar yazı diliyle sohbetimde, bendeki kadınla, kadını bir başka ifade ile bütünden çekip, parçaya vararak, anlamını anlamsızlaştırmadan aktarmayı denemek isterim.

Kadınım ben kadınım ne bir eksik ne bir fazla ne de yarım. Evimde pembe ponponlu, ince topuklu, zarif giysilerimle salınırım. Dışarıda asker postallarımı yüreğime, sadakatime ve duruşuma giydirir dolaşırım. Bedenim kadın, ruhum kadın, omuzlarımdaki yüküm, hissettiklerim, duygularım, hayallerim, arzularım, kadın insandır benim. Kadın olmak farklı kılmaz erkeklerden benim vatan sevgimi, ailemi, şefkatimi, sorumluluklarımı, gücümü ve birey olmanın verdiği yükümlülüğümde insan olma gayretimi.

Değerli dostlarım sizlerle sohbetimde sessiz nidalarınızı, sorularınızı hatta tebessümlerinizi hissederek insan olabilme ve insan kalabilme erdemini yaşamak/ taşımak/ unuttuklarımızı hatırlamak, hatırlarken de zamanda kaybolmadan An’da kalıp ‘bir’ de bir olmak sanatı ile güzelleşmek isterim.

Zamana yenik düşmeden, zamanla yarışmadan ne dünde kalarak ne de yarına bırakarak, bugünde insan olmak / insan kalabilmek insanlığı insanca yaşamak, yaratanımın sanatına sanatla bakabilmek arzumla güzellikler diliyorum. Sanat aşkımla güzelleşmeye giderken, bir sonraki sohbetimizde buluşmak üzere sizleri ‘’Güfte Renginde Şiir Ritminde’’ Kitabımdan alıntı mısralarımla selamlıyor ve bestelediğim bir şarkımı yüce gönüllerinize bırakıyorum. Sanatla, insanlıkla insanca kalın, karşılaşın. Perihan KOCA 13.07.2018

*****

“Her gün beni arıyordu” dinlemek için TIKLAYINIZ

*****

‘’AN’LARDA’’ 1

AN’LARDA YAŞARIZ BİZ BELLİDİR KADERİMİZ

HER NİMETİ BİR DUA HİKMETİNE ERMEYİZ

NE İSYANLA DİL SÜRER NE DE SUAL EDERİZ

SANATINDA DİZ ÇÖKER ANLAR DA GEZERİZ BİZ                                            Perihan KOCA 16 Mart 2015 Kadıköy

 

perihankoca.com

sanatinrenkleri.com

perihankoca9@gmail.com

perihan_koca@hotmail.com

Instagram, facebook ve diğer…

*****

 

0 Reviews

Write a Review

Read Previous

14 Temmuz 2018 Günün Sergileri

Read Next

Adnan Uzal Güzel Bir Sergi ile anıldı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: