“Zaman,Yerler, Mekanlar” Sergisi

Candida Höfer “Zaman, Yerler , Mekanlar” Sergisi

Haber : Nihal GüresFotograflar : Halil Elvent Kantar ve Nihal Güres

Candida Höfer‘in Türkiye’deki ilk kişisel sergisi Dirimart Dolapdere ve Nişantaşı mekanlarında 14 Kasım 2018 Çarşamba günü saat 18.00’de düzenlenen bir kokteyl ile açıldı.

Candida Höfer‘in kırk yıl boyunca çektiği kütüphane, müze, sergi mekanı , bekleme salonu , konser salonu, banka , arşiv odası gibi kamuya açık veya hususî binaların iç mekanlarına ait fotoğraflardan oluşan seçki ilgi ile izlendi ve büyük beğeni topladı. Sanatçının tipik modernist kesinlik duygusunu ve ayrıntıcı tavrını yansıtan bu büyük boyutlu mekan temsillerinde coğrafi referanslar da önemli yer tutuyor.

Sanatçının 2014 -2018 yılları arasında ürettiği keskin, minimalist, soyut fotoğrafları , küçük mimari ayrıntılara kadar tüm detayları kapsıyor. Nesne, renk ve ışığa odaklanmış , beklenmedik açılardan çekilmiş fotoğraflar Dolapdere Dirimart mekanında hayranlıkla izlendi.

Kunstakademie Düsseldorf eğitimli sanatçı sergi açılışına katıldı ve onun için ülkesinden gelen komşu ve dostları ile ilgilendi.

Doğum tarihi: 4 Şubat 1944

Sanatçı dünyanın pek çok müze ve galerilerinde sergiler açmış olup, cok önemli fotoğraf sanatçıları arasında yer almaktadır. Ilk yıllarında insanları yaşadıkları sosyal ve kültürel ortamlarda fotograflayan sanatçı daha sonra, ‘dikkat dağıtan bir unsur ‘ olarak insanı fotoğraflarından çıkarıp yalnızca mekan fotograflamaya yönelmiştir.

“Elbette bu mekanların insanlar tarafından kullanılması ilgimi çekiyor,ancak bunu göstermek için insanları fotograflamaya ihtiyaç duymuyorum.Mekanlarin zamanla nasıl değiştiğini , mekana yerleştirilen unsurların bu değişimi nasıl etkilediğini ve nesnelerin birbirleriyle nasil etkileşime girdigini göstermeyi seviyorum” diyor.

Sanatçının büyük boy fotoğrafları 40.000 € civarında satılıyor.

Dünyanın 4 bir tarafından fotograflanmis, müze, Saray, kütüphane fotoğraflarının sizi içine alması ve muhteşem ruhsal gezintiler yapabilmeniz için bu müthiş sergileri Dirimart Dolapdere ” ve Nişantaşı mekanlarinda izleyiniz.

Candida Höfer‘in Türkiye’deki ilk kişisel sergisi Dirimart Dolapdere ve Nişantaşı mekanlarında 16 Aralık‘a kadar gezilebilecek.

*****

About Nihal Güres

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.