Yunan Pittas Türk Dostunu bulmak için Sergi açtı

Yunan Constantin Pittas Türk Dostunu

bulmak için Sergi açtı

Haber ve Fotograflar : Nihal Güres

Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu ; Constantin Pittas‘ın “Atina – İstanbul” isimli fotoğraf sergisine ev sahipliği yapıyor.

22 Mart Cuma günü yapılan açılış töreninde sanatçı Konstantin Pittas ve sergi Küratörü İris Krikitou hazır bulundular.

Sanatçı 80’li yıllardan itibaren çektiği 2 şehrin fotoğrafları ile düzenlediği sergide , geçmişten bugüne iki şehri birleştiren ortak noktaları bulmaya ve nostalji duygusunu yakalamaya çalıştığını söylüyor. Sergi ekim ayında Atina‘da tekrarlanacak.

İstanbul , sanatçının defalarca geldiği ve çok sevdiği bir şehir ve çoğunlukla öznesi insan olan fotoğrafları çekiyor. Farklı dünyalardan olan insanların ruhlarındaki benzerliği, birlikteliği bulmaya , yakalamaya çalışıyor .

Biraz üzücü bir anısını bizimle paylaşıyor , 30 sene önce fotoğraf çekmek üzere İstanbul sokaklarında dolaşırken sokakta saldırıya uğruyor ve soyuluyor.

Parasız ve pasaportsuz , çaresiz bir şekilde ilgili makamlara başvuruyor, ama bu süreç içinde bir Türk genci ona yardımcı oluyor, yemeğini yediriyor, ihtiyaçlarını karşılıyor. Yunanistan’a döndükten sonra bile ona yardımcı olan gençten mektuplar alıyor, fakat o kadar küskün hissetmiş ki ona cevap bile vermiyor.

Bu genç onu amcasının dükkanına götürüyor ve o dükkanda amcası ile birlite çektiği tek bir kare fotoğrafları sergide yer alıyor. Herkes sergide bu fotoğrafa uzun uzun baktı ve tanımaya çalıştı.

Şu anda onun iletişim bilgilerine sahip değil ve o küskünlükle o dönem ona cevap vermemiş olduğu için şimdi, çok üzgün.

Belki sergide yer alan fotoğraflardan 30 yıl öncesinde kalan bu dostunu bulabilir. Bu sergiyi de adını bile hatırlamadığı Türk arkadaşına ithaf ediyor.

Sanatçı Constantin Pittas “Şişmanoglu Megaro’nun muhteşem sergi salonunu görünce aklına bu sergiyi düzenleme ve bu anısıyla birlikte, dostluğun ne kadar muhteşem bir şey olduğunu vurgulama şansını hissettiğini” söylüyor.

İki ayrı salonda İstanbul ve Atina fotoğrafları , iki ayrı kıyıdan birbirine bakan iki şehir, farklı yaşam kültürleri olmasına rağmen dostlukla buluşmaları, birbirine benzer yemek kültürleri, birbirine benzer kahve kültürleri ile hiç de zor değil.

Umarım sanatçı 30 yıl önce ona yardım etmiş olan Türk dostunu bulabilir.

Constantin Pittas

Atina’da doğan Constantin Pittas halen Atina‘da yaşıyor. Yunanistan’da ve yurt dışında pek çok sergiler açmış olan sanatçının 3 fotoğraf kitabı bulunmaktadır. 2016 yılında Benaki Müzesi‘nde yer alan ‘Soğuk Savaş Döneminde Avrupa’ konulu sergisi büyük ilgi görmüş, kitap sergi salonunda yer alıyor, çok etkileyici fotograflarla incelemenizi bekliyor.

Sergi 15 Nisan 2019 akşamına kadar Şişmanoglu Megaro-Beyoglu‘nda Sanatseverler tarafından ziyaret edilebilecek.

Ziyaret Saatleri Pazartesi-Cuma /15.00-20.00

Şişmanoglu Megaro-Beyoglu

Adres : İstiklal Caddesi No:60 Galatasaray

*****

About Nihal Güres

One thought on “Yunan Pittas Türk Dostunu bulmak için Sergi açtı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.