FUNDA ALKAN CUMBUL/ YAŞAM SAVAŞI

FUNDA ALKAN CUMBUL/ YAŞAM SAVAŞI

Haber: Nihal Güres

Fotoğraflar: Yıldıray Erova

Gökyüzüm Olsana Çocuk

Funda Alkan Cumbul‘un son dönem eserleri kalabalık bir davetli topluluğu ile açıldı.
Sergide yer alan Aylan bebek portreleri izleyenlerin içini burktu. İnsan düşünmeden edemiyor , “savaşları çıkaranlar hep erkekler, ağlayanlar hep kadınlar.”
Funda Alkan Cumbul eserleri ile büyük bir Barış Destanı boyamış.
Her resmin altında hassas kalbinden dökülen dizeler var. Aylan bebek portrelerini “Gökyüzüm Olsana Çocuk “ ve “Güneşi örnek al kendine , korkma bakmaktan, yılma doğmaktan” dizeleri ile birleştirmiş.
Sanatçının umut dolu resimleri , resimlerin içerdiği derin trajediyi inkar etmiyor.
Sergi açılışında gülümseyen yüzler aslında derin bir kederin izlerini de ruhlarından atamıyorlar.
“İçinde bulunduğumuz evren , metaforik olarak binlerce puzzle parçasının bir reprezantasyonu olarak karşımıza çıkmaktadtr. Her bir parca birbirini bir sekilde tamamlar, tanımlar ve bütünü oluşturur. Öte yandan ise eksik bir parçanın yarattığı boşluk, tamamlanamayan, tanımlanamayan bir kaosu da beraberinde getirir. Bu paradoks çalışmanın ana eksenini oluşturarak, puzzle içinde varoluşumuzu, duruşumuzu , bu hiperrealist evreni sorgulamakta, barış sürecinin insanoğlunun yaşamı adına anlam ve öneminin altını çizmektedir.”
Barış ve renklerin evren içindeki bulmacalarını dizelerle çözmek istiyorsanız bu güzel sergiyi gezin ve güzel sanatçısı ile tanışın.  “Yaşam Savaşı” adlı sergide kazanılacak gelirin bir kısmı LÖSEV’e bağışlanacak.
Evren içinde barışın şiirini çizmeye çalışan böyle güzel insanlar olduğu için çok şanslıyız.

Funda Alkan Cumbul kimdir?

1956 yılında İzmir’de doğdu. Yüksek öğrenimini 1979 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Resim Bölümü Grafik Ana Sanat Dalından mezun olarak tamamladı.

İzmir Özel Türk Koleji ve Obje Sanat Galerisi’nde resim öğretmenliği yaptı. Kişisel sergilerin yanında birçok karma sergiye de katıldı. Ayrıca İzmir sanatçılarıyla birlikte Su Grubu’na dahil olup yurtiçinde sergilere ve yurtdışında bienallere katıldı. Yardım amaçlı etkinliklerde bulundu.

Resimlerinde yaşamı gözden geçirmek adına, sevginin yaşarken geliştirilmesi gereken en önemli nitelik olduğunu, duyguların fırçası ve boyaları ile ölümsüzleştirmeye çalışıyor. Bütün resimlerini geçmişte yaşanmışlığı ve yaşatmak adına antikalaştırıyor.

Halen kendi atölyesinde çalışmalarına devam etmektedir.

******

Read Previous

7 KASIM PAZARTESİ GÜNÜN SERGİLERİ

Read Next

ANKARA’DAYIM

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: