Franck Vogel “Sınır Aşan Nehirler”

Franck Vogel “Sınır Aşan Nehirler”

Haber ve Fotograflar : Nihal Güres

Dünyadaki su kaynaklarının hunharca tüketilmesi konusunu işleyen Sınır Aşan Nehirler/ Franck Vogel – Fotoğraf Sergisi , Notre Dame de Sion Fransız Lisesi Sergi salonu’nda 27 Eylül 2018 Periembe günü düzenlenen bir kokteyl ile açıldı.

Dünyadaki başlıca su kaynaklarını fotograflayan Franck Vogel, iki ülke arasından geçen nehirlerin, ülkeler arasında nasıl kriz yaratabildiğine dikkat çekiyor.

Franck Vogel, Nil, Brahmaputra, Kolorado, Şeria, Mekong ve Ganj nehirlerini, bu civarda yaşayan sıradan insanları ve suyla , doğal yaşamla olan ilişkilerini vurgulamış.

Fırat ve Dicle nehirlerini ise politik nedenlerden ötürü fotograflayamamış. Fakat onları da programında tutuyor.

Günlük yaşamın ve insanlarının muhteşem görüntülerine , hem kuraklık hem de iklim değişikliği nedeniyle su seviyelerindeki trajik düşüşler ve bunların iç acıtan fotoğrafları eşlik ediyor.

Bir yanda masum yaşam mücadelesi veren doğa , insan ve hayvanlar, bir yanda kesilen , tüketilen , baraj yapılan topraklar ve yaşam alanları.

Bir yanda kutsal su kaynakları , diğer yanda çamur haline gelmiş sularda vaftiz törenleri..

Seyrederken düşündüren, insanoğlunun ne kadar canavarca dünyayı tükettiğini vurgulayan , görülmesi gerekli, hatta ders alınması gerekli fotoğraflar.

Ülkeler arasında paylaşım konusunda anlaşmalar olmasına rağmen bunlara uyulmalıdığı, su depolamak üzere yapılan barajların , suyun diğer kıyısını kuruttuğu, insanların ve hayvanların çaresizliği görülüyor.

Sanatçı Franck Vogel, toplumsal ve çevresel konularda uluslarası basın için fotoğraf muhabiri olarak çalışmaktadır. (GEO, Paris Match, Stern, Le Monde diplomatique. .) Hindistan’da Vaişnavlar ve Tanzanya’ da Albinolar üzerine yaptigi röportajlarla tanınmaktadır. Bilindiği gibi bazı ilkel kavimlerde, Albinolar, cadı diye tanımlanır ve eziyet görürler, çocuk veya büyük farketmiyor. Küçük çocukları aile, cadı diye terk ediyor. Köyde aç bi ilaç yaşam savaşı veren Albinolar, eğer bir kurtuluş yardım örgütü köye gelirse, binbir zorlukla alınıp kurtarılabiliyor.

Franck Vogel 2012’den beri , sınır aşan nehirlerde suya erişimle bağlantılı gerginliklerle ilgilenmektedir.

Fotoğrafları Dünya çapında sergilenmekte (Paris’te Pavillion de ‘ Eau, Singapur’da Gardens by Thé Bay, COP22 , Birleşmiş Milletler. ..) ve BBC ‘de veya New York’ta Colombia Üniversitesinde tanıtılmaktadır.

Nil, Brahmaputra, Kolorado ve Şeria nehirlerini tanıtan yapıtımım birinci cildi, Fleuves Frontieres (Sınır Nehirler) , 2016 da La Martiniere yayınlarından çıktı. İkinci cildi ise , Mekong ve Ganj nehirlerini içerecek.

Sergi 24 ekim tarihine kadar devam edecek. Pazar hariç hergün 11.00 -18.00 saatleri arasında , gösteri aksamlari ise 19.30 a kadar Notre Dame de Sion Fransız Lisesi Sergi salonu’nda gezilebilir.

*****

Önceki

29 Eylül Cumartesi Günün Sergileri

Sonraki

FAHRELNİSSA ZEİD’i Onurlandıralım

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar