Eser Afacan Sanat Okulu Başlıyor

Sanat Tanrının Gözyaşıdır

Eser Afacan Sanat Okulu Başlıyor

Haber : Nihal Güres

Norveç’te yaşayan ünlü ressam Eser Afacan Gallery Nygaten‘in 25. Yılını dev bir sergi ile kutlayarak 26 Kasım 2017 günü açılan bir sergiyle sanatın evrensel dilini Türkiye’ den Norveç’e kadar taşıdı.

Sergisi 210 yağlıboya , bir karakalem, 40 litografi eser ile dünyanın en büyük klasik resim sergisi ünvanını kazandı. 26 Kasım 2017 pazar günü 16.00 da açılış resepsiyonunda ünlü piyanist Wolfgang Plagge muhteşem bir piyano Resitali verdi. Bu açılış müzenin 25 yıl önceki açılışına nostaljik bir gönderme olarak değerlendirildi.

Eser Afacan , 15 yıl önce başlayan ve bugün % 85‘e ulaşan bir görme kaybı yaşıyor. Fakat buna rağmen kendi geliştirdiği teknik ve kendi icadı olan tempera boyalar, jeller ve özel dokularla hazırladığı koleksiyonu tüm sanatseverler tarafından çok beğenildi . Sergide yer alan tüm eserler Görme Engellilerin de dokunarak görebileceği şekilde hazırlandı.

Norveç’te yaşayan dostlarını sık sık atölyesinde ağırlayan sanatçı onlara Türk yemekleri ve bilhassa da ” kısır “ yemeğini hazırlayıp ikram ediyor.

Sanat yaşamındaki özel tekniklerini öğretmek üzere facebook üzerinden bir grup kuran sanatçı derslerine Şubat ayında başlayacak.

Gruba katılmak isterseniz,

facebook/ Afacan school – grubunu bulunuz ve üye olma talebinde bulununuz.

Bu sayfa bir resim paylaşma grubu olmayıp yalnızca hocanın ders gösterme sayfasıdır. Amatör veya profesyonel bir şekilde sanatla ilgilenen tüm sanatseverlere açıktır.

Eser Afacan ayrıca görme zorluğu çekenler için de bir resim tekniği geliştirmiş olup bu tekniğini arzu edenlerle paylaşmaktadır.

Eser Afacan , Piramid Sanat‘ta da geçtiğimiz yıllarda bir sergi açmıştı ve eserleri ile izleyicileri büyülemişti.
Bu değerli sanatçıya bilgilerini bizimle paylaşmaktan sakınmadığı için çok teşekkür ederiz.

Dünyayı sanatın ve sanatçıların daha iyi bir yer yapacağı kesin. Keşke tüm siyasi yöneticilerin de sanat eğitimi almaları zorunlu olsaydı. O zaman herhalde hiç bir gözyaşı akmazdı ve dünya cennete dönüşürdü.

*****

Önceki

Tarsus Şair Yazarlar Derneği seçimi ve şiir etkinliği

Sonraki

Hüseyin Güven’in Heykel Sergisi

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar