TGC’den Abdullah Turhan ve Suat Yalaz  için Başsağlığı

TGC’den Abdullah Turhan ve

Suat Yalaz  için Başsağlığı

Haber : Necati MUMAY

TGC , 2003 Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü sahibi, Türk çizgi roman tarihinin en uzun soluklu çalışmalarından biri olan “Karaoğlan”ın yazarı, senarist, yönetmen ve çizer Suat Yalaz ile  Basın Şeref Kartı sahibi Abdullah Turhan‘ın vefatı ile ilgili olarak başsağlığı mesajı yayınladı.

Başsağlığı mesajında “Gazetecilik mesleğine uzun yıllar başarıyla hizmet veren Üyelerimiz Suat Yalaz ile Basın Şeref Kartı sahibi Abdullah Turhan’ı kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Her iki üyemizinde ailelerine ve basın topluluğumuza baş sağlığı diliyoruz” denildi.

SUAT YALAZ KİMDİR?

Suat Yalaz, 1932 yılında, Kırşehir’in Çiçekdağ ilçesinde dünyaya geldi. Devlet memuru olan ailesinin işi nedeniyle çocukluğu boyunca farklı şehirlerde yaşayan ve eğitim gören Yalaz’ın ilk karikatürü, henüz 16 yaşındayken Erciyes Postası gazetesinde yayınlandı. Sinemaya da aktarılmış olan “Son Osmanlı: Yandım Ali”ye de imza attı. Yalaz, İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü’nü başarıyla tamamlarken, Bedri Koraman ve Çetin Özkırım gibi önemli çizerlerle tanışarak, yeteneğiyle dönemin önemli ustalarını etkilemeyi başardı. PTT Genel Müdürlüğü 2006 yılında Karaoğlan adına 4 dizilik pul koleksiyonu çıkardı.

Böylelikle Suat Yalaz cumhuriyet tarihinde büyük sanatçı Cemal Nadir Güler’in Amcabey’i, Turhan Selçuk’un Abdülcanbaz’ından sonra oluşturduğu çizgi kahramanı pul üstüne taşınarak devlet tarafından onurlandırılan üçüncü çizgi roman sanatçısı unvanını aldı. Dergi haline gelmeden önce de ilk kez 3 Ocak 1962’de Akşam Gazetesi’nde tefrika edilen Karaoğlan, Suat Yalaz’ın yazıp çizdiği haftalık tarihi çizgi roman dergisi olarak 1963’te yayımlandı. Farklı dönemlerde değişik yayınevleri tarafından yeniden yayımlanan dergi, en son 2000’li yıllarda bir kez daha okuyucuyla buluşmuştu.

Suat Yalaz’ın yönetmen veya yapımcılığını yaptığı, senaryosuna imza attığı filmlerden birkaçı şöyle:
“Son Osmanlı Yandım Ali”, “Altay’dan Gelen Yiğit / Karaoğlan”, “Camoka’nın İntikamı”, “Baybora’nın Oğlu”, “Bizanslı Zorba”, “Karaoğlan Yeşil Ejder”, “Şeytan Kafesi”, “Camoka’nın Dönüşü”, “Karaoğlan Şeyh’ın Kızı”, “Cengiz Han’in Hazineleri”, “Altay’dan Gelen Yiğit / Karaoğlan”, “Şeytan Kafesi”, “Karaoğlan’ın Kardeşi Sargan”

ABDULLAH TURHAN KİMDİR?

1933’de Trabzon’un Akçaabat ilçesinde dünyaya geldi. Ticari Bilimler Akademisini bitirdi.. Mesleğe 1954’te Yeni Sabah gazetesinin açtığı ressam sınavını kazanarak başlayan Turhan, karikatürist ve çizer Ratip Tahir Burak’tan bu sanatın inceliklerini öğrendi. Turhan’ın çizdiği, hikayesi Rahmi Turan’a ait unutulmaz “Kara Murat” karakteri, ilk kez 1971’de Günaydın gazetesinde yayımlandı. 1972 yapımı “Kara Murat Fatih’in Fedaisi” filmiyle beyaz perdeye de aktarılan karakterin çizgi roman serisi ise 3 Ocak 1974’ten itibaren her hafta yayımlanarak, 946 sayı boyunca okuyucuyla buluştu.

Abdullah Turhan Son Havadis, Akşam, Milliyet, Ekspres, Günaydın ve Tan gazetelerinde çalıştı. Tolga Kahraman Dergisi’ni yayımladı. Sabah Gazetesi’nde Burak Bey çizimlerini yaptı. Basın Şeref Kartı taşıyordu.

*****

Önceki

“BİR İSTANBUL MASALI” Akyol Art Center’de

Sonraki

İDSO’nun Kadınlar Günü Konseri Cemal Reşit Rey’de

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar