NDS Liseliler Edebiyat Ödül Töreni Yapılıyor

NDS Liseliler Edebiyat Ödül Töreni Yapılıyor

Haber : Necati MUMAY

  • 2021 NDS Liseliler Edebiyat Ödülü’nü yazar Mine Söğüt, Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanan “Gergedan” adlı öykü kitabıyla kazandı
  • 2020 NDS Liseliler Edebiyat Ödülünü Gaël Faye, “Küçük Ülke” adlı romanıyla kazandı. Türkçeye çevirisi Gizem Şakar tarafından yapılan roman Kafka Yayınları tarafından yayımlandı.
  • Ancak pandemi sebebiyle ödülü verilemeyen 2020 NDS Liseliler Edebiyat Ödülünü Gaël Faye’ye ödülü törenle verilecek.

7. ve 8. NDS Liseliler Edebiyat Ödülleri Töreni Notre-Dame de Sion Fransız Lisesi’nde 21 Aralık saat 10.45’te gerçekleşecektir.

2013’ten itibaren düzenlenen NDS Liseliler Edebiyat Ödülü dönüşümlü olarak bir yıl Türkçe yazılmış bir esere, bir sonraki yıl ise Fransızca yazılmış ve Türkçeye çevrilmiş bir esere verilmektedir. Bu ödül kapsamında her sene eylül ayında lisenin öğrencilerinden oluşan bir jüri kuruluyor. Sene boyunca jüri, aday kitapları okuyup değerlendiriyor ve yaz tatilinden önce ödül alacak olan kitabı seçiyor. Ödül Töreni de her sonbahar okulda düzenleniyor.

2021 NDS Liseliler Edebiyat Ödülü’nü yazar Mine Söğüt, Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanan “Gergedan” adlı öykü kitabıyla kazandı.

NDS Liseliler Edebiyat Ödülü, Türkiye’de bu tarzda oluşturulmuş ilk ve tek ödüldür. Notre-Dame de Sion Fransız Lisesi, bu ödül ile edebiyata ve yazarlara olan bağlılığını vurgulamayı, gençlere okuma ve kitap tutkusunu etkin bir şekilde aşılamayı amaçlamaktadır.

Bu seneki törenin özelliği iki ödülün bir arada verilmesidir. 2020 NDS Liseliler Edebiyat Ödülünü, Gaël Faye, “Küçük Ülke” adlı romanıyla kazandı. Türkçeye çevirisi Gizem Şakar tarafından yapılan roman Kafka Yayınları tarafından yayımlandı.

Ancak pandemi sebebiyle ödül töreni gerçekleştirilemedi. Bu nedenle, yazara ödülü 2021NDS Liseliler Edebiyat Ödülü töreninde verilecek.

*****

Önceki

Betül Fırat & “Mihrinin Hicranı”

Sonraki

21 Aralık 2021 Salı “Kış Dönümü (NARTUGAN) Kutlaması”

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar