İzel Rozental’dan “Gezginin gözü, gezginin defteri”

İzel Rozental’dan

“Gezginin gözü, gezginin defteri”

Haber ve Fotoğraflar: Necati MUMAY

  • Schneidertempel Sanat Merkezi, ‘Gezginin gözü gezginin defteri’ başlıklı fotoğraf sergisine ev sahipliği yapıyor.

İzel Rozental’ın gezi sergisi “Gezginin Gözü, Gezginin DefteriSchneidertempel Sanat Merkezi’nde açıldı. Karikatürcü ve mizah yazarı olan İzel Rozental’ın çalışmaları 15 Aralık gününe kadar sanatseverlerin ziyaretine açık tutulacak.

Açılış kokteyline çok sayıda davetli sanatçı ve sanatseverin katıldığı serginin Küratörlüğünü yapan Aykut Köksal, sergi kitapçığında yer alan yazısında şöyle diyor:

“İzel Rozental bir gezgin. Yerkürenin dört bir yanında sayısız kenti gezmiş: Atina, Cape Town, Delhi, Havana, Helsinki, Nice, Paris, San Francisco, Wellington, Kyoto vb. vb. Her gezginin yaptığı gibi, Rozental, gezdiği yerlerin fotoğraflarını çekiyor. Ne ki her gezginin yapmadığı bir şeyi daha yapıyor, defterine notlar alıyor, kimi gezerken, kimi daha sonra. Peki bu fotoğraflarla bu notlar buluşunca ortaya ne çıkar? Dahası, bu buluşma bir serginin içeriğini oluşturabilir mi? Schneidertempel’in ana mekânında boy gösteren ‘yerleştirme’ bu soruların yanıtlarını vermeye çalışıyor”

Galata’nın tarihi 19. yüzyıl dokusu içinde yer alan Schneidertempel Sanat Merkezi, artık ibadet mekânı olarak kullanılmayan bir Aşkenaz sinagogunun galeri mekânı olarak düzenlenmesiyle ortaya çıktı. Aynı zamanda “Dünden Bugüne Türkiye’de Aşkenazlar” başlıklı kalıcı bir sergiye ev sahipliği yapan Schneidertempel Sanat Merkezi, pazartesi ve salı günleri dışında her gün 11.00-18.00 arasında gezilebiliyor.

İZEL ROZENTAL Kimdir?

İzel Rozental, 1951 yılında İstanbul’da doğdu. “Tünelin Ucu” başlığı altında çizdiği editoryal karikatürler, 1991’den bugüne İstanbul’da haftalık olarak yayınlanan Şalom Gazetesi’nde yer aldı. 1999 yılında, halen yöneticisi olduğu Schneidertempel Sanat Merkezi’nin kuruluşuna öncülük etti. Dr. Markus Kültür ve Sanat Derneği’nin başkanlığını yapan Rozental, 2006’da merkezi Fransa’da olan “Cartooning for Peace” vakfına üye oldu. 2004 – 2006 yılları arasında Güldiken Mizah Kültürü Dergisi için editoryal yazılar yazdı. 2006’da Dünya Karikatürcü Dernekleri Federasyonu FECO’nun ikinci genel başkanı oldu, bu görevi 2009’a dek sürdürdü. Merkezi Ankara’da olan Nezih Danyal – Karikatür Vakfı ile merkezi Fransa’da olan frankofon karikatürcüler derneği France-Cartoons’un üyesi olan, yazı ve karikatürleri düzenli olarak France-Cartoons’un yayın organı Web-Mag’da yer alan İzel Rozental, bugüne dek 8 karikatür albümü ile 7 düz yazı kitabı yayınladı. Yurt içinde ve yurt dışında toplam 15 kişisel karikatür sergisi açarak çok sayıda kolektif sergiye katıldı…

*****

Read Previous

15 KA S I M 2019 C U M A Günün Sergileri

Read Next

Adana’da 5 Akademisyen Panelde sanatı konuştu

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: