Havva Marta “Tanrıçalar” Sergisi

Havva Marta “TANRIÇALAR” Sergisi

Haber ve Fotoğraflar: Necati MUMAY

  • Havva Marta’nın Tanrıçalar isimli sergisinde birbirinden renkli büyük boy çalışmalar yer alıyor…
  • Sergi, 6 Mayıs tarihine kadar izlenime açık tutulacak.

Başarılı sanatçı Havva Marta son çalışmalarını Beyoğlu’ndaki Gama Gallery’de sergiledi. Serginin açılış kokteyli çok sayıda davetli, sanatçı ve sanatseveri buluşturdu. Yaklaşık üç saat süren kokteylde izleyicilerle birebir ilgilenen Martha, işleri hakkında bilgiler verdi tablolar önünde anı fotoğrafları çektirdi…

TANRIÇA: Serginin sunumunda verilen bilgilerde, sanatçının çalışmaları anlatıldı,  Örneğin Halil Cibran: Onlar uyanık halde bana derler ki ‘Sen ve içinde yaşadığın alem sonsuz sahilinde yalnızca bir kum tanesisin.’ Ben düşümde onlara şöyle derim ‘sonu olmayan o denizin ta kendisiyim ben ve bütün alemler benim sahilimde kum taneleridir…

KADIN: Her kadın bir Tanrıça’dır. Her tanrıça aynı zamanda bakire, hem kadın hem de annedir. Kadın, eski çağlarda bir şekilde tapınmanın ana nesnesi olup, günümüzde tamamen görünürlüğünü yitirmese de, dişi kutsallığı devam etse de, tarihi seyirde kadının bu özellikleri arka plana itilip erkek egemen ataerkil düzene geçilse de, kadın çağlar boyu sanatın en mahrem simgesi olarak göze çarparken kutsallık, güzellik, aşk, analık, bereket, doğurganlık ve daha nice özellikleriyle sanatçıların beslendiği figür olarak çalışmalara konu olacaktır.

Havva Marta, yeni sergisinde “Tanrıçalar” serisinden Paca Mama, Hathor, Kybele, Willendorf Venüsü, Umay Ana, Lilith, Amaterasu ve İnnanna’yı sanatseverlerin beğenisine sunuyor.

Sergi, 6 Mayıs tarihine kadar izlenime açık tutulacak.

Adres: Gama Galeri, Turnacıbaşı Caddesi No: 21 – Beyoğlu/İstanbul

*****

Önceki

Ahmet Doğu İpek “GÜNLER”

Sonraki

Sanat Dünyasına Yeni Bir Soluk Geliyor

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar