“BOĞAZDA BAHAR BAMBAŞKA”

“BOĞAZDA BAHAR BAMBAŞKA”

Haber ve Fotograflar : Necati MUMAY

  • Aşiyan’daki Sinan Bey-2 teknesi’nde düzenlenen sergi fark yarattı…
  • 25 Mart‘a kadar sürecek olan serginin her gün Sinan Bey-2 Teknesinde 12.00 / 17.00 saatleri arasında gezilebilecek.

Organizatörlüğünü Ressam Nihal Güres‘in yaptığı “Bogaz’da Bahar Bambaşka” isimli Grup Resim, Heykel, Seramik, Takı, Keçe Sergisi.Aşiyan’da demirli Sinan Bey 2 Teknesi’nde  sanatseverlerle buluştu…

EĞLENCE DORUKTA…

Seride müzik eşliğinde coşan sanatçı ve sanatseverler eğlencenin doruğuna vardılar. Misafirler mükellef bir servisle ağırlanırken tekne kaptanı ve personelinin konukseverliğinden memnun kaldılar. Katılımcılara teşekkür belgesi verilen serginin sunumunda konuşan Nihal Güres, etkinlik konusunda ilginç bir serüveni anlattı:

“Manastırda 70 yıl annesini bekleyen Bahe, Deyrul Zeferan Manastırında 2014 yılında vefat etti. Manastırda her kapı çalışında annesinin onu almaya geldiğini düşünürdü. Hep o özlemle kapıya koşar sonra da hayal kırıklığına uğrardı.Savaşın ayırdığı, yoksulluğun ayırdığı ne çok kalpler var değil mi? Özlemle sevdiklerini yıllarca beklemek ve kavuşamadan hayatını kaybetmek, hem de ne için? Anlamsızca çıkan savaşlar yüzünden. Manastırda 70 yıl bekleyen BAHE manastırın bahçesinde binlerce çiçek yetiştirdi. Bir gün dünyanın incisi BOĞAZ kıyılarına geleceğini hiç düşünmüş müydü acaba? Evet, hayatını filme aldılar. MİSAFİR adlı bir belgeselde… Mardinli yönetmen Haydar Demirbaş BAHE’yi, Süryani kültürünü anlattı. İç içe yaşayan kültürleri, toprakları, barışı, dostluğu, renkleri anlat. Vefatından yıllar sonra seramik bir büst ile BAHE boğazın kıyılarına geldi. Onu yeniden sevgi dolu dokunuşlarla canlandıran Melek Özyurt’un parmaklarının sıcaklığı ile martı seslerinin arasındaki dalgaları ziyaret etti, boğaza misafir oldu. Bu anlamlı öykü, bu anlamlı eser sergimizde yer alacak. Konuşmak isteyenlerle konuşacak, birlikte yaşamanın, dostluğun, barışın güzelliğini anlatacak”

DOKUNAKLI SÖZLER…

“Barış savaştan daha kolay. Barış; savaştan daha ucuz. Barış olursa, kimse sevdiklerinden ayrı kalmaz. Barış olursa kimse kimseyi yıllarca hasretle beklemez. Barış olursa bütün dinler, bütün ırklar hep beraber yaşayabilir. Ve BARIŞ olursa belki BAHE artık üzülmez. Hiç bir BAHE artık üzülmez. Martı sesleri ve dalgalarla mutlu olur. Sanatçılar aslında SERAMIK yoğurmuyor. Onlar kalplerini yoğuruyor, ruhlarını pişiriyorlar. Kalplerinin hüzün dizelerini paylaşıyorlar. Sevdiklerini yıllarca bekleyen, ağlayan, üzülen tüm kalplerden özür diliyorum. Biz hepimiz BARIŞ istiyoruz. Barışın olduğu bir dünyada erguvanlar da bambaşka açar boğazda. Tüm Sanatseverleri sergimi izlemeye çağırıyoruz”

KATILAN SANATÇILAR

Nazan Akpınar, Melek Özyurt, Marlen Tekirdaglican, Nur Taşhan, Nur Ulubil, Ayten Merki Özgökçen, Mahbube Akar, İsmet Arslan, Selin Asya Arslan, Deniz Tokgöz , Kemal Gönüleri, Figen Oktar Baykan, Asuman Piskinsoy Denizli, Günseli Yetkin, Ece Uğur, Özlem Güre Gündoğan, Özlem Eren, Lale Merkit, Güler Erdoğan ve Nihal Güres…

25 Mart‘a kadar sürecek olan serginin her gün Sinan Bey-2 Teknesinde 12.00 / 17.00 saatleri arasında gösterime açık olacağı bildirildi. Diğer durumlarda ise, telefonla randevu alınması gerekecek.

(İletişim: Nihal Güres: 0532 251 37 99)

*****

Önceki

Sait Halim Paşa’da Kahvaltıda Caz Keyfi

Sonraki

20 Mart Pazartesi GÜNÜN SERGİLERİ

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar