“AYAK OYUNU” BASAD’DA

“AYAK OYUNU” BASAD’DA

Haber ve Fotograflar : Necati MUMAY

  • Gül Ünlüçay’dan sıra dışı resimleri ; BASAD’da Altan Erbulak Galerisinde Sanatseverlerle buluştu.

Yaptığı sıra dışı tablolarla dikkat çeken resim sanatçısı Gül Ünlüçay, “Ayak Oyunu” isimli kişisel sergisini Bakırköy Sanatçılar Derneği (BASAD) Altan Erbulak Galerisi’nde açtı. Serginin açılış kokteylinde çeşitli kuruluşların temsilcileri, davetliler, sanatçılar ve sanatseverler hazır bulundu…

Etkinliğin sunumunda yapılan açıklamada, içinde yaşanılan sürecin sanatçıya esin kaynağı olduğu ve sanatta süren kadın-erkek ayrımcılığına vurgu yapılarak, erkek egemen sistem tarafından kodları belirlenen sanatta çıplak bedenin konu edilmesi çoğunlukla kadın figürlerin çıplak, erkek figürlerin ise ya sırttan ya da mayolu temsili biçiminde karşımıza çıkarıldığı kaydedildi. Sunumda şu görüşlere de yer verildi:

ELEŞTİRİ…

“Sanatçı eğilimleri yaratılan bu algının etkisi ile şekillenmekte, erkeklerin yanında kadın sanatçılar da yalnızca çıplak kadın temsillerine yönelmektedir. Günümüzde seyrek olarak karşılaştığımız çıplak erkek figürleri  ise çoğunlukla homoerotik bir yaklaşımla ele alınmaktadır.  Bugün çıplaklık, sanat alanı kadar siyaset, ekonomi, medya, moda gibi alanlar aracılığıyla kapitalizmin totaliter görüşüne hizmet eden bir aygıta dönüşmüştür. Sanat, kuşatılan bedeni cinsiyet gözetmeden doğal çıplaklığı ile temsil ettikçe, bireyin kendine yabancılaşmasını önlemeye yardımcı olacağı gibi  bireyi özgürleştirecek etkili bir araç da olabilecektir”

GÜL ÜNLÜÇAY

1966 Kahramanmaraş doğumlu Gül Ünlüçay, Mersin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim bölümünü bitirmiştir. Ayak Oyunu, çeşitli karma sergilere katılan sanatçının ilk kişisel sergisidir.

Sanatçı, çalışmalarını şöyle özetliyor:

“Bir yapıt, anlatmak istediğini kendisi doğrudan anlatır. Yapıt kendinden başka bir açıklayıcı ya da çevirmen gerektirmez.  Ne var ki yapıtın söylediklerini, göstermek istediklerini okuyabilmek ya da görebilmek için izleyicinin yapıtın/sanatçının dilini az çok bilmesi,  benimsemesi de  gerekir”

“Biliyoruz ki görsel bir dille anlatmak istediğini sözel bir dille anlatmaya çalışmak pek de kolay bir iş değil. Çünkü, böyle bir işe kalkıştığımızda yapıtın dilini ve söylemek istediklerini ister istemez kendi sanatsal bilincimizi oluşturan kavramların kalıplarına dökerek değerlendirme kolaycılığı içine düşmenin sakıncaları da söz konusu olabilecektir

*****

Read Previous

22 Aralık Perşembe GÜNÜN ETKİNLİKLERİ

Read Next

“Minyatürde Üslup” Konferansı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: