Arzu Karamani Pekin’den Fotoğraf Sergisi “Gölge”

Arzu Karamani Pekin’den

Fotoğraf Sergisi “Gölge”

Haber ve Fotoğraflar: Necati MUMAY

  • Arkeolog, yayın yönetmeni, editör, yazar, seramikçi Arzu Karamani Pekin’in ilk fotoğraf sergisi Schneidertempel Sanat Merkezi’nde kalabalık bir davetli sanatçı ve sanatseverin katıldığı kokteylle açıldı…

“Gölge” adını taşıyan ve Aykut Köksal küratörlüğünde hazırlanan sergi, Pekin’in 2009 – 2018 tarihleri arasında çektiği siyah beyaz fotoğrafları içeriyor. Serginin sunumunda yapılan değerlendirmede şu bilgilere yer verildi:

DEĞİŞİK BİR BAKIŞ AÇISI…

“Pekin’in fotoğrafları teknik bir yetkinliğin, gelişmiş fotoğraf teknolojisinin ürünleri olma savında değil. Tam tersine, fotoğraf çekimini son derece demokratikleştiren yaygın olanakların ürünü olan fotoğraflar sergideki çalışmaların ağırlıklı bir kesimini oluşturuyor. Ancak, herkesin elindeki araçlarla elde edebileceği bu fotoğraflar, fotoğrafın teknik olanaklara bağlı varoluşunu aşıyor ve sanatçının gündelik çevresine derin bir soyutlamayla bakışının sonuçlarına dönüşüyor. Bu fotoğraflar, bize bağlama ilişkin bilgi verme ya da o ana ilişkin bir tanıklık yüklenme savında da değil. Pekin, fotoğrafın tarihsel gelişim sonucunda ortaya çıkan rolüyle ilgilenmiyor. Fotoğrafın bulunuşunun ardından, iki boyutlu düzlem üzerindeki gerçekliğini farkına vararak soyut düzenlemelere yönelen resmin anlam dünyası, bu kez Pekin’in fotoğraflarında ortaya çıkıyor. Başka bir deyişle, modernist doktrinin jeneratör öğesi olan fotoğraf, Pekin’in kamerasında, modernist anlam bağlamının nihai taşıyıcısına dönüşüyor”

Pekin’in 35 adet fotoğrafı sergilenirken etkinlik kapsamında yayımlanan kitapta ise, sergilenen fotoğraflarların birer örneği ile Aykut Köksal’ın bir yazısı da yer aldı. Kitap salonda 40 TL fiyatla satışa sunuldu…

Arzu Karamani Pekin

1960 yılında İstanbul’da doğdu. Sainte Pulchérie Fransız Kız Ortaokulu ve Galatasaray Lisesi’nden sonra İstanbul Üniversitesi’nde arkeoloji lisansını, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Tarihi’nde yüksek lisansını tamamladı. 1985-89 arasında Milli Saraylar Daire Başkanlığı Kültür-Bilim-Tanıtım Merkezi’nde çalıştı. Yayıncılık işiyle burada tanıştı. 1989’da Marie Claire dergisinin kuruluş ekibinde yer aldı. 101 sayının ardından Marie Claire Maison dergisinin ekibini kurdu, 2004 yılına kadar yayın yönetmenliğini sürdürdü. Emekliliğiyle birlikte serbest olarak editörlük ve yazarlık yapmaya başladı; kişi ve kurum monografileri hazırladı, çeşitli sergilerin kataloglarının yayına hazırlıklarında yer aldı. 2014 yılında Karamani Seramik Atölyesi’ni annesi Ayfer Karamani’den devraldı. Eğitmenlikle birlikte sürdürdüğü kendi seramik çalışmaları, yayın projeleriyle eşzamanlı olarak devam ediyor. Babası fotoğrafçı Sabit Karamani’nin ilk gençliğinde eline verdiği makineyle başlayan fotoğraf çekme sevgisi, yaşamı boyunca yaptığı tüm işlere eşlik etti, etmeye devam ediyor.

Serginin 5 Mayıs 2019 tarihine kadar açık tutulacağı bildirildi.

Adres: Schneidertempel Sanat Merkezi, Bankalar Caddesi Felek Sokak No: 1 – Karaköy/İstanbul…

*****

0 Reviews

Write a Review

Read Previous

VakıfBank Sanat’tan 65’inci Yıl Sergisi

Read Next

12 Nisan 2019 Cuma İDSO Konseri CKM’de

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: