Akbank Sanat’ta Günümüz Sanatçıları Ödül Sergisi

Akbank Sanat’ta “Günümüz Sanatçıları Ödülü”

Haber ve Fotograflar : Necati MUMAY

  • Akbank Sanat Galerisi’nde düzenlenen yılın sanatçıları ödüllerini aldı. Sergi ve ödül töreninde kalabalık bir sanatsever topluluğu hazır bulundu…

Beyoğlu İstiklal Caddesi üzerinde faaliyet gösteren Akbank Sanat Galerisi, geleneksel ödül töreni ve sergisine ev sahipliği yaptı. Küratörlüğünü Gazeteci Hasan Bülent Kahraman’ın yaptığı sergide 450 sanatçı arasından seçilen 15 kişiden 5’inin ödülleri dağıtıldı…

Serginin sunumunda konuşan Hasan Bülent Kahraman, Akbank Sanat Galerisi’nin merhum Sakıp Sabancı’nın eseri olduğu kaydederek ve burada Türk sanatına katkı sağlandığı belirtti.. Serginin sunumunda yapılan açıklamada ise şöyle denildi:

  • Akbank Günümüz Sanatçıları Ödülü, çağdaş sanat alanındaki gelişmeleri desteklemek ve genç sanatçılara destek olmak amacıyla Resim ve Heykel Müzeleri Derneği ve Akbank Sanat işbirliğiyle düzenlenen yarışma sonuncunda sanatçılara verilmiştir. Jüri tarafından değerlendirilen başvurular arasından seçilen 15 eser düzenlenen sergide sanatseverlere sunuluyor.
  • Otuz yılı aşkın süredir Türkiye’de çağdaş sanatın oluşumuna katkıda bulunan Günümüz Sanatçıları Sergisi yeni yapısıyla bir kere daha genç sanatçıların başvurularını değerlendirerek sergiye katılacakları seçti. Sergi her yıl olduğu gibi bu yıl da Türkiye’deki sanatın düzeyini yansıtıyor.
  • Günümüz Sanatçıları Sergisi ikili bir işlev taşıyor. Bugüne kadar Türkiye’nin sanat dünyasında söz sahibi olmuş, hatta dünyaya açılma olanağını bulmuş neredeyse tüm sanatçıların katıldığı bu sergiler, bir yandan çağdaş sanatın geldiği noktayı vurguluyor ve onun öncü işaretlerini veriyor. Diğer yandan da kendini ifade etme olanağını henüz kazanamamış gençlere kendilerini duyurmak, tanıtmak olanağını sunuyor. 2017 sergisi de her iki düzeydeki işlevi sürdürecek.

Sergi, 27 Nisan akşamına kadar izlenime açık tutulacak…

SANATÇILAR…

Sergide yer alan Sanatçılar: Ahmet Kavas, Alp Şeker, Alper Raif İpek, Ayşe Meltem Yıldız, Bedia Ekiz, Berkay Tuncay, Egu Su Kısaoğlu / Utku Taşyürek, Leman Sevda Darıcıoğlu, Mehveş Leliç, Melih Gömeç, Murat Sezer, Mustafa Sevinç, Önder Bekel, Sidar Bakı, Tarık Ceddi…

*****

Önceki

12 Nisan Çarşamba GÜNÜN ETKİNLİĞİ

Sonraki

DIŞ HABERCİLER MESLEĞİ ANLATACAK

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar