1.Bengladeş Sanat Buluşması

1.Bengladeş Uluslararası Sanat Buluşması

Haber : Necati MUMAY

Fotograflar : Necati Mumay-Nihal Güres

  • 7 Aralık’tan bu yana Nişantaşı Bohem’de süren 1.Bengladeş Uluslararası Buluşması , yapılan eserlerin sergilenmesi ile sona erdi.

Türk ve Bengladeşli sanatçıların 7-14 Aralık tarihleri arasında ortaklaşa düzenledikleri ‘Atmosfer’ isimli Workshop çalışmasının ardından Galeri Bohem’de açılan sergiye rekor katılım oldu. Nadira Akter-Ahmet Özel küratörlüğündeki etkinliğe Darpon Sanat Vakfı sponsor olurken Colorbox firmasının ise malzeme sponsorluğunu üstlendiği açıklandı.

ATMOSFER…

Ahmet Özel , serginin açılış sunumunda şunları anlattı:

“Yeryüzünde tüm toplumlar aynı atmosfer altında yaşıyor, aynı havayı soluyor. Bu hal bile bize, büyük bir kardeşlik duygusu yaşatmak için yeterli bir neden aslında. Sanatçılar savaşlara inat, dünyamızı daha yaşanır kılmak için, sanat yoluyla, bizi kapsayan atmosfere pozitif enerji taşıyorlar.  Dostluğu, kardeşliği, insanlığı içinde barındıran bu atmosfer aynı zamanda bizim geleceğimiz. Kökleri uzun yıllara dayanan Bangladeş-Türkiye dostluğuna sanat diliyle yeni barış ve sevgi tohumlar gönderiyor”

Çok sayıda sanatseverin izlediği sergide düzenlenen törende ise sanatçılara sertifikaları verildi.

Törende duygulu anlar yaşandı, sanatçılar ileride birlikte etkinliklere imza atacaklarını söylediler. Etkinliğe katılanların adları şöyle:

Bangladeş’ten Tilottama Bhownick, Nimne Dewan, Salma Shirin Chaodhury, Sultana İslam, Mohammaddun Nabi, Shaima Anam Poly, Mohammad Manik Serkar, Asif Uzzaman, Türkiye’den Figen Batı, Ahmet Özel, Celalettin Tandoğdu, Hülya Yazıcı, Ruşen Eşref  Yılmaz, Bulgaristan’dan Pavlina Kopano, Suriye’den ise Zain Alahmet

*****

Read Previous

16 Aralık Cuma GÜNÜN SERGİLERİ

Read Next

İRANLI SANATÇIDAN SERGİ

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: