Karlıova’nın Ardından “2001 Yılı Öğrencileri Sergisi”

Karlıova’nın Ardından

“2001 Yılı Öğrencileri Sergisi”

M. Demirel Babacanoğlu Yazdı

Ahmet Karlıova’yı 27 Ekim 2020 günü yitirmiştik. Adana sanatçıları ve ülke için büyük bir kayıp oldu bu. Beynime gelip yapıştı ölüm acısı. Hemen belgeliğimde araştırmalara girdim. Onunla ilgili, 11 Mart 2018 tarihli yazımı buldum, yeniden ele alıp değerlendirdim, güncelledim, 4 Kasım günü Sitemizde yayınladı.

Şimdi de; 04 Mayıs 2001 günü Ekspres’te yayınlanan, onun öğrencileriyle 24 Nisan 2001 günü Adana-Maliye Sanatevi’nde açmış olduğu resim sergisi yazımı, sanatçının anısına,sevgisine, sunuyorum…Yeri doldurulamayacak diye düşünüyorum. Adana’da reklamcılığı, afişçiliği, fotoğraf boyamacılığını ilk getiren bir sanatçımız bu. Yerinin cennet İrem Bahçesi olmasını diliyorum.

Şimdi Karlıova öğrencileri sergisi yazımı aktarıyorum. 24 Nisan 2001 günü; Karlıova Resim Atölyesi’nde derslerini sürdüren öğrencilerinden Gülsüm Hatipoğlu, Gazanfer Kurt resimlerini Yeni Valilik Kampüsü Maliye Sanatevi’nde sergilediler. Sergiyi çağrılı sanatseverler izlediler.

Öğrencileri tanıyalım:

Gülsüm Hatipoğlu 1978’de Adana’da doğdu. Ticaret Lisesi’ni bitirdi. Karlıova’dan resim dersleri almaya başladı.

Gazanfer Kurt, 1973’te Almanya’da doğdu., lise öğreniminin Adana’da tamamladı. Karlıova’dan resim dersleri almaya başladı.

Ressam, Ahmet Önen Önenköprülü namı diğer Ahmet Karlıova gözetiminde desen, karakalem, suluboya, yağlıboya olmak üzere gerçekçi sanat çalışmaları yapmakta olup, kendilerini geliştirmektedirler.

İki genç coşkulu ressam resimlerini sıcak renklerle, sanatsal çizgilerle örmüşler. Bu sergi, onların ilk resim sergisi oluyor. Klasik resimlerden yola çıkarak oluşturmuşlar resimlerini. Figürlerin anatomik yapısı daha bir belirgin hale gelmiş.

Sergide toplam elli tablo bulunmakta. Renkler sıcak temiz ve parlak. Çizgiler birbirlerine orantılı, ölçülü. Portreler daha da dikkat çekici. Ustaları, Ahmet Önen Önenköprülü öğrencilerinin böyle bir sergi açmasından çok mutlu.

Şöyle diyor:

“Bu sergideki resimler onlar için temel oldu. Bundan sonra kendilerini daha da geliştirecekler…”

Biz de öyle umuyoruz. Genç ressamlara başarılar diliyoruz.

*****

Read Previous

“10 Kasım ve Atatürk” İnteraktif Sergi

Read Next

İyilik İçin Sanat Derneği’nden Artweeks@Akaretler’de Rekor Satış

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: