Türkiye’nin Sanat Başarısı

Türkiye’nin  Sanat Başarısı

Kırmızı Kanepe Harika Ören

Türkiye’nin  Sanat Başarısı

Geçtiğimiz yılın son ayında, Çağla Cabaoğlu Gallery, 16. Düzenlenen Scope Miami Art Show’da ‘’İstanbul’un Nadire Kabineleri’’projesiyle Türkiye’nin gururu oldu. Ön sayfa kapak haberi olarak, iki milyon kişiye ulaşan uluslararası Scope Art News gazetesinde fuarın başlangıç ve bitiminde ana sayfada övgülerle yer alan proje, büyük ses getirdi.

On altı yıldır İstanbul’da çağdaş sanatın gelişmesi adına pek çok etkili sergi ve projeye imza atan Çağla Cabaoğlu Gallery, İstanbul’un kültür katmanlarından yola çıktı. Şehirden ilham alan multidisipliner eserlerin bir arada olduğu 9×3 metre büyüklüğündeki duvar kolajı/enstelasyonu, geçtiğimiz ay gerçekleşen Scope Miami Art Show’a damgasını vurdu. 135 galeri arasında ki tek Türk galerisinde  sergilenen bu dev eser, fuar sonunda Amerikalı bir koleksiyonerin sanat koleksiyonuna girdi. Ve, Türk Çağdaş Sanatı arenasına dikkat çekerek,  bir gurur kaynağı oldu.

Proje, 42 parçadan meydana gelen, büyük tek bir eser olarak sergilendi. İstanbul’un Nadire Kabineleri (Istanbul’s Cabinet of Curiosities) projesinde; 1943 doğumlulardan 1993’lü genç sanatçılara kadar farklı jenerasyonlardan, değerli akademisyenler yer aldılar.  Fuarın açıldığı ilk saatlerden itibaren 42 Türk sanatçısının tek bir dev duvar enstalasyonuyla bir araya gelmesi, Amerika’nın çeşitli eyaletlerinden gelen müze küratör, koleksiyoner ve direktörlerin  ilgisini çekti.

Wall Street Journal, Miami Herald ve TravelSpectivegibi yabancı medya kuruluşlarının yayınlarında yer aldı. Çağla Cabaoğlu Gallery ve galerinin bazı sanatçıları da New York International Contemporary Art Society, The Art Institute of Chicago, A+D Architecture and Design Museum Los Angeles gibi önemli sanat kurum ve küratörlerince  gelecek projeler için davetler aldılar.

T.C. Miami Başkonsolosumuz Özgür Kıvanç Altan’ın Çağla Cabaoğlu Gallery  onuruna 3 Aralık 2016 Cumartesi günü verdiği davette, sanatla ilgilenen Türk ve yabancı konuklar, projeye emeği geçenlerle sanatçılar bir araya geldiler. Böylece, proje için basılan uluslararası yayınlar, dijital ve basılmış katalog olarak geniş kitlelere ulaştırıldı. Scope Art News gazetesinde kapanış gününde de, övgüyle ana sayfada yer alan proje Türk Çağdaş  Sanatının yurt dışında geniş kitlelerce izlenmesi açısından büyük önem taşıyor.

Bu proje için özel olarak hazırlanan enstalasyonda eserleriyle; Barış Sarıbaş, Bedri Baykam, Bubi, Beyza Boynudelik, Ebru Duruman, Ekrem Kahraman, Ekrem Yalçındağ, Emir Uras, Ergin İnan, Ertuğrul Ateş, Evren Erol, Fatmagül Karadeniz, Fulya Asyalı, Gökhan Avcıoğlu, Gökhan Deniz, Gülce Yelken, Gülveli Kaya, Güneş Çınar, Günseli Kato, Hakan Çınar, Halil Akdeniz, Hasan Cem Araptarlı, Hüsamettin Koçan, Hüseyin Arda, Kerem Ağralı, Kurt Bullend, Levent Morgök, Nadide Akdeniz, Nalan Kilimci, Necip Baykara, Murat Germen, Olgu Ülkenciler, Onay Akbaş, Ozan Türkkan, Rengin Altınalmaz, Rüçhan Şahinoğlu,Serpil Kapar, Seydi Murat Koç, Şira Oflaz, Varol Topaç , Yiğit Yazıcı ve Yusuf Taktak yer aldılar.

Çağla Cabaoğlu Gallery şimdilerde; Dünyanın bir ucunda gösterdiği bu başarının rüzgarını arkasına alarak, Mart ayında New York’da gerçekleşecek olan Scope New York Art Show’a hazırlanıyor.

Türk sanatçılarının Türk Çağdaş Sanatı adına yurt dışında geniş kitlelerce izlenmeleri, ülkemiz için büyük önem taşıyor. Türkiye’de az sayıda ileri görüşlü koleksiyoncularımız, sayısı günbegün artan özel müzelerimizle, büyümeye çalışan sanat piyasamızda; sanatçıların ve sanata destek olanların gücüne daha da çok ihtiyacımız var.

Özellikle ülkece geçirdiğimiz bu tatsız sürecin, dünyanın ortak dili sanatı, güzel sanatlar sevgisini, her türlü desteği vererek geliştirmemizin şart olduğu düşüncesindeyim.

Çağla Cabaoğlu Gallery ve projede yer alan 42 değerli sanatçıyı, emeği geçen herkesi  yürekten kutluyorum.  Her şeye rağmen sanatla nefes almaya devam Türkiyem…

Not : Fotograflar için  Çağla Cabaoğlu Gallery’e teşekkürlerimizi sunarız.

 

*****

Read Previous

27 Ocak Cuma GÜNÜN SERGİLERİ

Read Next

“İSTANBUL” TEMALI KARMA SERGİ AÇILDI

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: