Su Ayak İziniz Kaç?

Su Ayak İziniz Kaç?

Harika Ören Yazdı

Doğru okudunuz. Karbon Ayak İzi’nden sonra Su Ayak İzi de ölçülebiliyor.

Suyumuzu nasıl kullandığımız çok önemli çünkü su varoluşumuzun kaynağı “Küresel Kalkınma Amaçları Programı’’ içinde çok önemli bir yeri var.

Su kaynaklarının kısıtlı ve tehdit altında olduğu günümüzde, yaşamın süregelmesinde hayati bir yeri olan suyumuzu tasarruflu kullanmalıyız. Su Ayak İzi tüketilen temiz su ve kirletilen atık su olarak yaşamsal faaliyetlerinin sonucunda ortaya çıkan su miktarlarının hesaplama yaklaşımıdır. İşte bu noktada kişinin günlük su tüketim miktarı ölçüsü O’nun SU AYAK İZİ oluyor.

Dünya Sağlık Örgütü, bir insanın günlük su tüketimini 50 lt olarak belirlemiş. Dünya’nın günlük Su tüketim ortalamasıysa 3 bin 800 lt olarak tespit edilmiş. ABD’de kişi başına düşen tüketim 2 bin 900 lt iken Türkiye de 5 bin 500 lt.

Türkiye’de Tarımsal Tüketim Su Ayak İzi’nin % 81 ini tüketiyorken bunun %37 sini tahıllar oluşturuyor. En yüksek Su ayak İzi ise Pamuk’a ait.

‘’Su Politikaları’’ diye bir dernek var, duymuş muyduk? Yaşanacak su gerilimlerine dikkat çekiyor. Uzmanlar tarafından suyun nasıl daha tasarruflu kullanacağına dair yapılan araştırmaları takip ediyor. Su tüketimimizi ölçme yollarını, el yıkama, duş alma, sebze meyve yıkama, bahçe sulama ve yiyecekten-içeceğe, giyecekten-dolaylı tüketim kalemlerine değin BİLİNÇLİ SU TÜKETİMİ yollarını çeşitli platformlarda anlatıyor.

Dünyada ve ülkemizde Su Savaşları yaşayabileceğimiz bir döneme geriyoruz. ‘’Kaynaklarımızı verimli kullanarak kendimize yetebiliriz ‘’ sloganıyla; bilinçli satın alma, bilinçli kullanma, bilinçli tüketme yıllarını uygulamalı; kullanım dışı atıklarımızı tekrar üretim zincirine sokarak; maksimum fayda yaratmanın yollarını öğrenmeli- kullanmalı- öğretmeliyiz.

Teknolojik gelişmeler in yarattığı Döngüsel Ekonomi – Sıfır atıkla yaşam planlamaları Dünya ülkelerinin gündemine oturmuş bulunuyor.

Tüm tesislerinde su kaynaklarını verimli kullanma ve atık suları azaltma çalışmaları yürüten Zorlu Enerji Grubu, Türkiye’de su ayak izini hesaplatarak onaylatan ilk enerji şirketi oldu.

Dünya ortalamasının çok üstünde olan kişisel SU AYAK İZİ’mizi düşürerek, aile içinde yapacağımız planlamalarla SUYUMUZA SAHİP ÇIKALIM.

Mart ayının önemli günlerinden biri olan DÜNYA SU GÜNÜ’nde doya doya SU içerken;

SU HAYATIR; UNUTMAYALIM.

*****

Read Previous

Çiftçilik Yapan Çil Tavuk

Read Next

Gökhan Yücel & “ Olmayan Şeyler”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: