Sanat; online yola devam…

Sanat; online yola devam…

Harika Ören Yazdı

2020 yılının son günlerindeyiz. Pandemi sürürken, başlangıçta bir müddet ne yapacağını bilmeyen sanat da yoluna devam ediyor; akışta kalarak ve kendini değiştirerek…

Sanat sınır tanımayan ve toplumları birleştiren büyüsüyle yolunda yürüyor. İnsanlık görünmeyen bir düşmanla savaşırken bunun yeni dünya düzeninin ayak sesleri olduğu son derece açık ve seçik görülüyor. Yeryüzünde toplumları ortak bir noktada birleştiren sanat her dalıyla teknolojiyle dansa başlıyor ve ortak bilinç oluşturarak, yenileniyor.

Dünyada ve ülkemizde; sanat ve kültür alanında faaliyetler sürüyor. Bu kez sanat ufuktan interaktif olarak doğuyor. Online etkinliklerle evlerimize ulaşıyor.

Contemporary İstanbul açılışını iptal etmedi, erteledi. Şimdilik online olarak izleniyor. 15. Yılını kutlayan Cİ dönüşerek güne uyum sağlıyor. Türkiye’nin sanatsal odak noktası olan İstanbul’da azalsa da sanata yatırımlar devam ediyor. Sanata olan özlem pandemiyle daha da artıyor. Cİ Virtual Contemporary İstanbul olarak daha fazla galeriyle yoluna devam ediyor. Cİ 15.Yıl Edisyonu Akbank Ana Sponsorluğu’nda 19-20 Aralık’ta Plugin İstanbul ve Cİ Vakfı ‘yla beraber ön gösterim olarak gerçekleşti. Online olarak geziliyor. Açılışın Şubat 2021 olması öngörülüyor.

Contemporary İstanbul Vakfı, İstanbul The Light projesi fuar günleri boyunca İBB işbirliğiyle, 39 sanatçının 50’den çok eseriyle led dev ekranlarda şehrin çeşitli bölgelerinde yer alacak.

Baksı Müzesi 20. Yılında Sanat Vakfı olarak ilk olarak düzenlediği Anadolu Ödülleri Töreni’ni Kasım ayında interaktif olarak yayınladı. İlk defa verilen 2020 Anadolu Ödülleri; Sivas- Kayalıpınar Kazısı, Eskişehir -OMM, Antakya -The Museum Hotel, Çanakkale –CABININ Çanakkale Bienali, Van- Devlet Tiyatrosu’na; Anadolu Kültürü’nü yaşatan projelere gitti.

Sanat şART’ Kültür ve Sanat Etkinliği’nin bu seneki onur konuğu sanatçı Sabri Akça oldu. Ankara Sanat şART 4 Plastik Sanatlar Sergisi’nde 14 Aralık tarihinde yapıla açılışla anılıyor. Sergi 12 Ocak 2021’e kadar devam edecek.

Eskişehir Odunpazarı Modern Müze’de ‘’Dünyaya Orman Denir’’ öyküsüne yaslanan ‘’Günün Sonunda’’ sergisi görülmeye değer. İngiltere’de düzenlenen Müze ve Kültürel Miras Ödülleri kategorisinde dünyanın farklı şehirlerinden kendiyle ipi gögüsleyen 4 müzeyi geride bırakıp ödülü OMM’nin aldığını hatırlatmak isterim. Kereste ve odun ticareti yapılan, adını buradan alan Odunpazarı Şehir Müzesi hazırlanırken; Mimar Kenzo’nun kentin mazisine sadık kalarak, müze dış duvarlarında kereste ve cam ikilisini harmanlayıp, bol ışık girişiyle mekana orman havasını vermesiyle doğallığın korunması sağlanıyor.

Doğallık demişken müthiş bir deneyim de Arter’den geliyor. Melih Fereli küratörlüğünde sergilenen ‘’Yağmur Ormanı v(Varyasyon 3)’’ Yağmur Ormanlarının tanımıyla, David Tudor insansız seslerle kendi söyleşilerini yaratarak; mekan, nesne ve ses üçlüsüyle görsel ve işitsel etkileşim yaratıyor. 7 Şubat 2021’e kadar açık sergi senfonik kayıtlarına Arter web sitesi üzerinden ulaşılabilir.

Christie’in çevrimiçi sergisi ‘’Monet/Richter’’; dönemlerini etkilemiş aralarında bir asır zaman dilimi bulunan bu iki sanatçı, doğa-form-ışık-gölge farklılıklarının tanımıyla önem kazanıyor.

Viyana Modern Sanatlar Müzesi (MUMOK) 31 Ocak’a kadar sürecek ‘’Gösterişli Alternatif’’ Glittering Alternative’’ ile Andy Warhol’un sanata çılgın yaklaşımının çığır açan dünyaca tanınma arzusunun arka planını keşfetmeyi amaçlıyor.

Frida Kahlo ve Diego Riviera eserleri, Meksikalı koleksiyonerler Jacques ve Natasha Gelman Koleksiyonu’ndan alınan seçkilerle Denver Sanat Müzesi’nde sergileniyor.

Sotheby’in Müzayede Evi 2020 yılını New York’da muhtesem “Magnificent Jewels’’ müzayedesiyle kapattı. Mücevherlerin parlaklığı göz doldurdu. Fiatları dudak uçuklattı.

Dünya Covid-19’la sınanırken zor bir yıl geçirdik ve sanatın yaratıcı gücüne ihtiyacımız her zamankinden daha çok arttı. Sanatçılar bu süreyi fırsata çevirip bolca üretirken verilen destekler ne derece yeterli, tartışılabilir.

Pandemi dijital alanda çok hızlı bir gelişimi de birlikte tırmandırdı. Müzayedeler, fuarlar, galeriler, hızla yeni interaktif dünyada yerlerini almaya devam ediyorlar.

Sanat online- çevrimiçi olsa da yol alıyor.

Veee, sanatın birleştirici gücüyle, yaşama umutla bakmaya devam ediyoruz. İzmit 27 Aralık 2020

*****

Read Previous

“Atlı Köşk’te Caz Konseri” TRT 2’de

Read Next

Cezmi Çoban; Özer Barut’un Eski Bodrum Yazılarını Kitaplaştırdı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: