“Paylaşınca Çoğalır” Sergisi Açıldı

“Paylaşınca Çoğalır” Sergisi Açıldı

Haber ve Fotograflar : Harika Ören

91 ülkeden 91 sanatçının eserlerinin yer aldığı “Paylaşınca Çoğalır” sergisi Bedesten’de açıldı.

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) ile Girne Belediyesi iş birliğinde, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yıl kutlamaları çerçevesinde düzenlen 11 ülkeden 91 sanatçının eserlerinin yer aldığı “Paylaşınca Çoğalır” sergisi ziyarete açıldı.

Serginin K.K.T.C. Temsilciliği Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Devlet Sanatçısı Dr. Gülsün Karadayı, Türkiye Organizatörlüğü Pervin Özen, K.K.T.C. Organizatörlüğü ise Hatice Salih Kerimgil tarafından başarı ile yürütüldü.

Sergi ve atölye çalışmasını içeren proje kapsamında KKTC, Türkiye, Azerbaycan, Irak, İran, Almanya, Suudi Arabistan, Ermenistan, Hollanda, Venezuela, İngiltere’den ressamlar resimleriyle barış ve sevgi mesajı vermek üzere bir araya geldi.

Serginin açılışı bir dakikalık saygı duruşunun ardından Bedesten’de yapılırken Barış Dolu Başka Bir Dünya Mümkün Platformu KKTC Temsilcisi Dr. Gülsün Karadayı, Cumhuriyetin 100. Yılında dünyaya barış mesajları veren sanatçılarla bir arada olmaktan mutluluk duyduğunu belirtti.

Platform yöneticilerinden Halil Öztunç da sonsuza dek barış içinde yaşayabilecek bir dünya yaratılabileceğini ve kendilerinin de sanatçılar olarak eserleriyle buna katkı yapmak istediklerini söyledi.

Dünyada bugün yaşanmakta olan “travmaya” karşı bir mesaj vermek adına etkinliğin önemine işaret eden Öztunç, ayrıca Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılının çok önemli bir olgu olması nedeniyle ayrı bir gururu yaşadıklarını belirtti.

Lefkoşa Türk Belediye Başkanı Mehmet Harmancı, dünyadan sanatçıları Bedesten’de ağırlamaktan gurur duyduklarını ifade ederek, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılı dolayısıyla Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü saygıyla andığını belirtti.

Harmancı, sergide birçok kadın sanatçının eserlerinin dikkat çektiğine işaret ederek, demokrasi ve laikliği korumanın, barışı korumanın önemine de değindi ve “Yurtta barış, dünyada barış” düsturu ile silah gösterenlere inat, sanatın, çiçeğin ve barışın gösterilmesi gerektiğini vurguladı.

Konuşmaların ardından serginin açılışı yapılarak gezildi.

Girne Nazende Restorant‘ta yapılan yemek sonrası “Paylaşınca Çoğalır” sergisine katılan sanatçılara sertifikaları takdim edildi.

*****

Önceki

Bodrum’da Cumhuriyet Kutlamaları

Sonraki

21 Ekim 2023 Cumartesi “Seni Gidi Beni” Kayseri’de

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Popüler Yazılar