ÖĞRETMENLERİMİZ

ÖĞRETMENLERİMİZ

Harika Ören Yazdı.

harika-oren

ÖĞRETMENLERİMİZ

Yurdumuzun dört bir yanına,  ışığını ve ideallerini götüren, bu yolda ömür geçiren, saçları ağıran öğretmenlerimiz; gencecik kadın- erkek öğretmenlerimiz… Can güvenliğini sağlayamadığımız, koşullarını iyileştiremediğimiz, şehit düşen, öldürülen, kaçırılan, öğretmenlerimiz…

Terörün kundakladığı okullarda çocukları korumak için can siperane gasp edilen, yaralanan, acımasızca öğrencilerinin önünde katledilen öğretmenlerimiz…

ataturk ilk kadın öğretmen

Bugün 24 Kasım Öğretmenler günü.

Çocuklarımızın anne babalarından daha çok birlikte oldukları, bilginin yolunu açan, hayatlarını yönlendiren öğretmenlerimiz özel ve seçkin insanlardır. Öğretmenlik saygın bir meslektir. Onlar sorunlarını hiç bir zaman sorumluluklarının üstünde tutmazlar.

Öğretmenler, Cumhuriyetimizin ‘’Sivil askerleri ‘’olarak görev yapmışlar. Cumhuriyet, eğitimdeki dönüm noktasının başlangıcıdır ve 3 Mart 1924’de Tevhid-i Tedrisat Kanunuyla laik eğitim başlar. Öğretmenler Ata’nın sivil ordusu olarak Anadolu’ya yayılırlar.

Mustafa Kemal Atatürk Maarif işleri hakkında kararlar almadan öğretmenleri toplar, danışır, öngörülerini alırak, eğitim kararlarına imza atacak kadar sağ duyulu bir liderdir.

Cumhuriyet ulusal eğitiminin modeli, iki temel kuruluşa; birincisi ortaokullara öğretmen yetiştirmek için kurulan Ankara’daki Gazi Eğitim Enstitüsü; ikincisi de İstanbul Üniversitesinin kuruluşunu izleyen yıllarda, liselere öğretmen yetiştirmek için kurulan, Yüksek Öğretmen Okulu modeline dayanır.

ogretmenlerimiz

 

Gazi Eğitim Enstitüsü hem ortaokul öğretmeni yetiştiren bir öğretmen okulu, hem de Cumhuriyet eğitiminin araştırma laboratuarı olur. Yerli ve yabancı pek çok eğitimci burada görev alır. Liseden sonra ilk başta 2, sonra 3 yıllık bir eğitime dayanan; Fen, Edebiyat, Tarih, Coğrafya, Beden Eğitimi, Resim-iş, Müzik gibi bölümlerden oluşan, bir fakülte yapısında kurulur.

1930’lardan sonra, mesleki ve teknik öğretim için de çeşitli düzeyde öğretmen okulları açılır. Ankara Kız Teknik Yüksek Öğretmen Okulu, Ankara Yüksek Teknik Öğretmen okulu önemlilerindendir.

Öğretmenlik, saygınlığının zedelenmesi ve arzu edilen standartlara taşınamayan şartları, can güvenliğinin olmamasıyla; günümüzde  ideal meslek olmaktan uzaklaştırılmıştır. İdarecilerin keyfi uygulamalarıyla değiştirilen eğitim sistemi, kalabalık sınıflarda eğitim zorluğu, düşük ücret, fazla mesai, tayin sorunları; öğretmenlerin yaşam kalitelerini aşağıya çekmektedir.

24 Kasım  bu sorunların hatırlanması, gündemde tutulması için önemli bir tarihtir.

Cumhuriyet tarihinin ilk kadın öğretmenlerinden Fatma Refet Angın ile Türk kadınlar Birliği çalışmalarım sırasında birlikte proje üretmiştik. Refet öğretmen, ileri yaşına rağmen, küçücük gövdesi, bilgiyle donanmış beyniyle özel bir Cumhuriyet kadınıydı.

Mustafa Kemal ile  birçok kez karşılaştığını anlatırdı. Angın, ilk karşılaşmasında İlkokul’dadır. Atatürk “Büyüyünce ne olacaksın çocuk?” diye sorunca, “Öğretmen olacağım” der. Öğretmen Okulu öğrencisiyken karşılaştığında Atatürk’e “Ben size verdiğim sözü tuttum Paşam, öğretmen oluyorum ” deyince,  Atatürk O’nun Gelibolu’daki kız çocuğu olduğunu hatırlar. ”Ne öğretmeni olmayı seçtin? ” diye sorar. ”Matematik öğretmeni” cevabını duyunca ” Tarih öğretmeni olmalısın. Sen tarihe tanıklık ediyorsun ve gelecek nesillere tarihlerini öğretmek en önemli vazifedir” der. Bunun üzerine Refet Hoca, tarih öğretmenliğini seçer. Tarih öğretmenliğinden 1982 yılında emekli olmasına rağmen görevini 24 yılboyunca özel anlaşmayla sürdürürken “90 yaşındayım ama hala görevdeyim, erken emeklilik bana göre değil” sözleri çalışmayı ne kadar sevdiğini belirtirdi.

Refet Angın, 12 Eylül askeri darbesinin ardından, 24 Kasım’ın Öğretmenler Günü olarak belirlenmesiyle ilk öğretmenler gününde ”Yılın Öğretmeni” seçilir. Angın, Yıldız Teknik Üniversitesi senatosunun 29 Haziran 2006 tarihli kararıyla onursal doktora unvanı alır. Hayatını kaybettiği 2010 yılının, son günlerine kadar Milli Eğitim Bakanlığı Onursal Danışmanlığı görevini sürdürerek genç nesillere ışık olur.

Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk ve hayata veda eden, şehit düşen öğretmenlerimizi saygıyla anıyor, rahmet diliyorum. 1923 devrimini yaşatacak kuşakları yetiştiren güce ve inanca sahip öğretmenlerimin gününü kutlarken, saygılarımı iletiyorum.

*****

Read Previous

BUGÜN Öğretmenler Günü

Read Next

25 Kasım Cuma GÜNÜN SERGİLERİ

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: