İSMET EFE’NİN 43’NCÜ SANAT YILI

İSMET EFE’NİN 43’NCÜ SANAT YILI

Haber ve Fotograflar : Harika Ören

İsmet Efe, 43. sanat yılını Şehit Mehmet Selim Kiraz Sergi Salonu’nda açtığı sergiyle kutluyor.

Yargıçlar Sendikası üyesi olan İstanbul Anadolu Cumhuriyet Savcısı İsmet Efe imzalı resim sergisinin açılışı Anadolu Adalet Sarayı’nda yapıldı. Birbirinden yaratıcı, hikayesi olan yağlı boya resimler; Şehit Mehmet Selim Kiraz Sergi Salonu’nda sanatseverlerle buluştu.

18 Nisan 2016’da yapılan açılışa sanat, basın, hukuk camiasından çok sayıda kişi katıldı. Hukuki kimliğinin yanı sıra renkli sanatçı bir kişiliği sahip olan Savcı İsmet Efe yaptığı çalışmaları hakkında “Yaptığım çalışmaların hepsi nazarımda bir birinden değerli. Onlar benim çocuklarım gibidir” Dedi..

1973-1988 yılları arasında karikatür çizen İsmet Efe, savcılık görevine başladığı 1988 yılından sonra resim ve heykel çalışmalarına yöneldi. Sanatta ruhsallık konusu ile yakından ilgilenen sanatçının genel sanat anlayışında doğaçlama- içten gelirlik önemli bir yer tutuyor. Rus sanatçı Kandinsky’nin ileri sürdüğü bir kavram olan “Stimmung- Derin Hislenme” konusu İsmet Efe’nin resimlerinde yoğun bir şekilde göze çarpıyor.

1956 yılında İzmit’te doğdu.1983 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. 1988 yılında Eruh Hakimliğine atandı. Adıyaman, Ağrı, İzmir/Karaburun, Kütahya Cumhuriyet Savcılığı, Aksaray Cumhuriyet Başsavcılığı ve Kadıköy Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği görevlerini yürüttü. 2013 yılından itibaren İstanbul Anadolu Cumhuriyet Savcılığı görevini yürütmekte. Öğrencilik dönemlerinde sahil kentlerinde Portre Ressamlığı yaptı. 1973-1988 yılları arasında karikatür çizerek yaşamını sürdürdü. Karikatürleri Kocaeli, Hürriyet, Tercüman, Bulvar gazetelerinde ve Çarşaf Mizah Dergisi’nde yayımlandı. Görev yaptığı yerlerde Adliye personelleri için resim kursları açtı. 1994 yılından itibaren resim çalışmalarına yoğunlaştı. Çeşitli karma sergilere katıldı. İlk kişisel resim sergisini 2012 yılında Caddebostan Kültür Merkezi Sanat Galerisi’nde açtı.

İsmet Efe,  tekniğinin farklılığıyla, ruh halini içgüdüsel anlamıyla tuvallerine aktarırken;yaşamın içinde sanatla elele olmanın somut duruşunu sergileyerek; eserlerini oluşturmanın çoşkusunu, hayatına geçirmeyi en iyi şekilde başarıyor.

Read Previous

UŞAK ULUBEY KANYONU

Read Next

CENGİZ SEZİCİ İLE SÖYLEŞİ

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: