Ekrem Kadak “Süpür II” Cam Altı Sergisi

Ekrem Kadak “Süpür II” Cam Altı Sergisi

Haber : Harika Ören

Ekrem Kadak ‘Süpür II’ Cam altı Resim Sergisi, 23 Mart – 17 Nisan 2021 tarihleri arasında Galeri Selvin Nişantaşı’nda sanatseverlerle buluşuyor.

Tokat doğumlu olan Ekrem Kadak, 1979 Samsun Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü’nü bitirir. Anadolu Üniversitesi’nde lisansını tamamlar.

1985’te başlayan Anadolu Sergileri, 1990 yılından itibaren büyük kentlerde devam eder. Sanatçı, üçü yurt dışında olmak üzere, 25 kişisel sergi açar ve ve 50’ye yakın karma ve gurup sergilerine katılır.

Bu dönem resimleri yaşadığı coğrafyanın boşluk temalarının öne çıktığı işlerdir. Kapadokya, Ekrem Kadak için resmine eklentiler oluşturma sürecinin önünü açan deneysel bir sürecin başlangıcıdır. Kapadokya’ya olan süresizdir ve sınır tanımaz. Karlık Evi Oteli’nin sahibi Abdullah Şen’le “Kapadokya Uluslararası Çağdaş Sanat Buluşması’nı organize ederler. Günümüze kadar dünyadan ve ülkemizden 300’e yakın sanatçıyı buluştururlar.

Cam paletin diğer yüzünün büyüsü onu dünyada cam altı resmi konusunda neler yapıldığını araştırmaya yönlendirir. 20.yy da büyük sanatçıların ilgisiyle zanaattan sanata evrilen bu duruma çağdaş göndermeler oluşturarak çalışmalarına devam etmekte ; Sanatçı, çalışmalarını Ankara ve Kapadokya’da sürdürmektedir.

İki arkadaş bir hayalimiz var…dan yola çıkarak sanatçının cam altına çağdaş göndermelerden oluşan işlerinden Kapadokya Uçhisar’da Ekrem Kadak Cam Müze Evin oluşumunu gerçekleştirerek kurumsal hale getirmişlerdir.

Selvin Gafuroğlu

Selvin Gafuroğlu, sergi açılışında “Sergimizin ismi ‘SÜPÜR’. Yaşadığımız şu sıkıntılı günlere denk gelen sergi adı manidar oldu. Kötülükleri birlikte süpüreceğiz. Resimlerde figürler aşağı değil, yukarı bakıyor. Onların çığlıklarını yüreğimizde hissediyoruz’’ dedi.

2018 AANKSRS Sanat kurumu yılın sanatçısı ödülüne layık görülen Ekrem Kadak‘ın sergisi 17 Nisan’a Galeri Selvin Nişantaşı‘nda kadar görülebilir.

*****

Read Previous

Aspendos Köprüsü & Belkıs Ya da Eski Köprü Hikayesi

Read Next

Mücella Balyemez “Doğa’dan” Sergisi Açıldı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: