Edip Akbayram’a ‘‘Nâzım Hikmet Dostluk Ödülü’’

Edip Akbayram’a

‘‘Nâzım Hikmet Dostluk Ödülü’’

Haber : Harika Ören

Türk müziğinin efsane sesi ve Müzik Yorumcuları Meslek Birliği (MÜYORBİR) Yönetim Kurulu Üyesi Edip Akbayram, ‘‘Nâzım Hikmet Dostluk Ödülü’’ne değer görüldü. Ödülünü  Moskova’da düzenlenen ‘Nazım Hikmet’i Anma Törenleri’nde Zülfü Livaneli’nin elinden aldı.

Türk ve dünya şiirinin büyük ustalarından Nâzım Hikmet, vefatının 56. yıl dönümünde Moskova’da anıldı. Rus – Türk İşadamları Birliği’nin (RTİB) organizasyonuyla yapılan anma töreninde ‘’Nâzım Hikmet Dostluk Ödülü’’ Türk müziğinin efsane sesi Edip Akbayram ile Türkolog Prof. Dr. Dmitriy Dmitriyeviç Vasilyev’e verildi.

RTİB tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada, Edip Akbayram’ın Türk halk kültürü ve şiirini modern pop müziği ile birleştirerek büyük kitlelere ulaştırdığı ve toplum sorunlarına her zaman duyarlı kalmış saygıdeğer bir sanatçı olduğu ifade edildi. “Türk müziğine vermiş olduğu emek ve katkılarından dolayı bu ödüle layık görüldü” denildi.

Nâzım Hikmet’in sevgi, barış, dostluk ve özgürlüğü şiirleriyle dünyaya ulaştıran bir dünya şairi olduğunu belirten Edip Akbayram, “Biz Nâzım’ın değerini çok geç anladık” dedi. 50 yıllık sanat hayatında 500’e yakın ödül aldığını belirten Akbayram, “Ancak bu ödülü almak herkese nasip olmaz. Çok büyük bir onur benim için. Çocuklarıma, torunlarıma bırakacağım güzel bir miras” diye konuştu.

2 Haziran Pazar günü saat 18:00’da Russkaya Pesnya Teatr’da Moğollar’ın  ve MÜYORBİR Başkanı Burhan Şeşen’in konseriyle başlayan anma töreni, 3 Haziran Pazartesi günü saat 11:00’da Nâzım Hikmet’in Novodeviçi’deki mezarı başında sona erdi.

Nazım Hikmet Anma Komitesi Başkanı Ali Galip Savaşır, Rus Türk İşadamları Birliği Başkanı Naki Karaaslan, Zeynep Oral’ın açılış konuşmalarının ardından, Edip Akbayram ve Atatürk’ün Nutuk kitabını Rusça’ya çeviren Dimitri Dimitriyevich‘e Dostluk ödülleri verildi. Törene, Nâzım Hikmet Vakfı temsilcileri, sanatçılar, edebiyatçılar ve sevenleri katıldılar.

*****

Read Previous

BAYRAM VE KIRMIZI PABUÇLARIM

Read Next

“NAZIM’IN KANATLARI” BODRUM’DAYDI

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: