Dünyamızı Kucaklayalım

Dünyamızı Kucaklayalım

Harika Ören Yazdı

Kutlamaya en değer günlerden biri bu gün; Google her yıl Dünya Günü’nü Doodle ile kutluyor.

22 Nisan Dünya Günü, barış eylemcisi John Mcconnell‘in önerisi üzerine 1970’ yılından beri kutlanıyor.

Dünya Günü, doğayı kucaklamak ve çevre konularını ön plana çıkarmak için küresel anlamda faaliyetlerin gerçekleştiği etkinliklere sahne olan bir farkındalık günüdür. Her yıl dünya çapında milyonlarca insan, Dünya Günü kapsamında ağaç dikerek ya da mahallelerini temizleyerek bu anlamlı güne katkıda bulunmaktalar.

22 Nisan Dünya Günü, ilk olarak San Francisco’da 1969 yılında düzenlenen Ulusal UNESCO Dünya Konferansı’nda John McConnell tarafından dünyamızın yaşamı ve güzelliğini kutlayarak karşı karşıya kaldığı çevresel tehditlere dikkat çekmek amacıyla özel gün düzenlenmesi düşüncesiyle ortaya çıkmıştır.

John McConnell, Dünya Günü kutlamaları için tarih olarak ekinoks (gece ve gündüzün eşit olduğu) zamanı yani 21 Mart‘ı önermiştir. Sonraları çevre sorunlarına büyük bir kamuoyuyla tepki gösteren ilk hareket, Wisconsin Senatörü Gaylord Nelson’un desteğiyle Denis Hayes’in organizatörlüğünde 22 Nisan 1970’de ilk ‘’Dünya Günü’’ kutlamaları olarak tarihe geçmiştir.

Bu kutlamalara yaklaşık 20 milyon kişi katılmış, birçok konferans ve sempozyum düzenlenmiş; çevre sorunlarına dikkat çekilerek ABD’nin ilk ‘Temiz Hava Yasası’ ve ‘Temiz Su Yasaları’ hazırlanmıştır.

O zamandan beri, Dünya Günü ülkelere yayılmış, Yeni Zelanda’da Dünya Günü festivalleri düzenlenmiş, ülke temizlik etkinliklerine ve çevre atölyelerine ev sahipliği yapmış. Bu tarihlerde yapılan etkinliklerle iklim değişikliğine, ormansızlaşmaya ve kirlenmeye neden olan insan faaliyetiyle doğrudan bağlantılı olan bu olumsuzlukların dünyadaki türlerin hızla tükenmesine sebep oluşuna dikkat çekmek amaçlanmış. Dünya çapında 190’dan fazla ülkede DÜNYA GÜNÜ kutlanıyor.

Dünya bizim evimiz ve başka gidecek bir Dünya yok! Bilim adamları arıyorlar belki bir gün bulurlar, kim bilebilir? Bugün şöyle bir şapkayı önümüze koyup düşünmemiz gereken bir gün.

Bize tüm olanaklarıyla yaşam sunan biricik dünyamız, şu anki tek yerleşkemiz için ne yapıyoruz? Kirletmekten başka… Birey olarak, kendimize düşeni yapıyor muyuz? Yarınlara, çocuklarımıza borçlu olduğumuz dünyamıza gereken değeri veriyor muyuz?

Özeleştiri yapmak için, anlamlı bir gün olduğu kadar üzerine konuşmak çocuklarımıza Dünyamızı temiz tutma gereğini anlatmak, hatta onları küçük yaşlardan çevreye duyarlı olarak yetiştirirken, Sosyal Sorumluluk aşılamak için uygun bir gün.

Yaşam karmaşası içinde ve bir de başımızda Covid-19 salgını varken; Dünya insanlarıyla aynı korkuları paylaşırken, sularımızın, havamızın, toprağımızın, bitki örtümüzün ve hayvanlarımızın değerini bir kez daha iyi anlamışken; tam zamanıyken ve yarın 23 Nisan Çocuk bayramını kutlayacakken; çocuklarımıza yaşam standartlarımızın yükselebilmesi için Dünyamızı hoşnut tutmayı, değer vermeyi, korumayı bilmeyi ve bunun için etkin olmayı anlatmalı, örnek olmalıyız.

51.Yılında DÜNYA GÜNÜ’müz kutlu olsun.

*****

Read Previous

T.B.M.M. Kuruluşu ve 23 Nisan 101.Yıl

Read Next

101. Yılında 23 Nisan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: