ÇORUM’da “ANADOLU MEDENİYETLERİ” SERGİSİ

ÇORUM’da

“ANADOLU MEDENİYETLERİ” SERGİSİ

Haber ve fotoğraflar : Harika Ören

‘’Anadolu Medeniyetleri Sergisi’’ Hitit Üniversitesi, 9 Eylül Üniversitesi, Anatolia Turizm Akademisi ve Rekreasyon Derneği işbirliğiyle düzenlenen Rekreasyon Araştırmaları Kongresi etkinlikleri kapsamında Çorum Belediyesi Sanat Müzesi Galerisi’nde 20 Nisan 2019’da açıldı.

Hitit Üniversitesi, 9 Eylül Üniversitesi, Anatolia Turizm Akademisi ve Rekreasyon Derneği işbirliğiyle düzenlenen Rekreasyon Araştırmaları Kongresine katılmak amacıyla Çorum’dayım. Aylar öncesinden hazırlıkları yapılan 5. Rekreasyon Araştırmaları Kongresi etkinliklerinde.

Rekreasyon Derneği Başkanım Pervin Bülbül, Başkan Yardımcısı Canan Arabacı, dernek üyelerimizle İstanbul’dan sabah erken başlayan otobüs yolculuğumuz, aynı gün Çorum Dalgıçlar Otel ‘de sonlanıyor. ‘’Anadolu Medeniyetleri Sergisi’’ için özenle hazırladığımız özgün eserlerimiz Çorum Belediyesi Sanat Müzesi ve Galerisi’ne bırakılıyor.

Rekreasyon Derneğimiz, Türkiye’nin en eski kurumsal derneklerinden biridir. 1959 yılında kurulan, 60. yılını çeşitli etkinlikler ve sosyal sorumluluk projeleriyle kutlamaya devam ettiğimiz derneğimiz Kurucu Başkanı Lerzan Bengisu, Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu Resim ve Heykel Bölümü mezunu heykeltıraştır. 1974 yılında Taksim Gezi Parkı’na yerleştirilen ‘’Barış Heykeli’’ Bengisu’nun eseridir. Aynı yıl Rekreasyon Derneği Başkanlığını Orman Mühendisi Mehmet Ali Gökberk devir alır.

Onursal Başkanımız Seramik ve Resim Sanatçısı Dr. Güngör Arıbal, Rekreasyon Derneği Başkanlığını büyük özveri ve başarıyla 1991 yılından 19 Ocak 2014’e kadar 23 yıl sürdürür. Yönetimi devir alan Ressam Canan Arabacı, dört yıl boyunca çalışmalarıyla derneğe yeni projelerle heyecan katar. 2019 yılında yapılan yönetim değişikliğiyle Ressam Pervin Bülbül şu anda Rekreasyon Derneği Başkanlığını, benimde içinde bulunduğum, yönetim kurulu üyeleri; Emine Yılmaz, Sevda Güven Ercan, Günseli Yetkin, Figen Koylan, Canan Arabacı’yla yürütmektedir.

Hitit Üniversitesi, 9 Eylül Üniversitesi, Anatolia Turizm Akademisi ve Rekreasyon Derneği işbirliğiyle düzenlenen Rekreasyon Araştırmaları Kongresi, Çorum Belediyesi Sanat Müzesi’nde farklı üniversitelerden 36 öğretim görevlisi ve 11 onur konuğunun katılımıyla; Çorum Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Yağbat, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ömer Arslan, Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık fakültesi Dekan Vekili Doç. Dr. Pelin Avşar Karabaş, Dokuz Eylül Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Rekreasyon Bölüm Başkanı Prof. Dr. Özkan Tütüncü, Rekreasyon Derneği Başkanı Pervin Bülbül, dernek üyeleri sanatçılar, akademisyenler, öğrenciler ve basın mensupları katıldılar.

Doç. Dr. Pelin Avşar Karabaş ile Prof. Dr. Özkan Tütüncü, sergi açılış konuşmalarından sonra Rekreasyon Derneği geleneği olarak bir önceki dönem başkanı Canan Arabacı Doğruer’e teşekkür plaketi verdiler. Dernek Başkanı Pervin Bülbül, açılış konuşmasında  “Atatürk’ün kültür ve sanata verdiği önemi hatırlatarak, Çorum’da Kongre nedeniyle bulunmaktan ve Sanat Müzesi’nde ikinci kez böylesine anlamlı bir sergi açmaktan dolayı mutlu olduğunu” belirtti.

Doç. Dr. Pelin Avşar Karabaş, Çorum Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Yağbat, Kültür ve Turizm Müdürü Ömer Arslan’a sergiyi gezdirdi. Her bir eser ve sanatçıyla ilgilenen Yağbat; Çorum Belediye Başkanı Zeki Gül’ün yoğunluğu dolayısıyla sergide bulunamadığını ve sanata ve sanatçıya son derece değer veren bir kişilik olduğunu belirterek, bizlere başarı dileklerini iletti.

Yeri gelmişken insanlarımıza telaffuzu zor gelen Rekreasyon’un ne anlama geldiğini açıklamak isterim. ‘’Rekreasyon = Etkin Dinlence’’ diyebiliriz. Biraz açarsak, insanın yaşamını canlandırarak yenilemesi, bedeni, ruhu ve zihni çeşitli ekinliklerle dinlendirme, uyku, iş , yemek yeme dışındaki boş zamanları eğlenerek, kazanç amacı olmaksızın, hareketli etkin değerlendirme anlamını taşır. Ortaya çıkışı, sanayileşmiş toplumlarda stresten uzak kalmak için doğan bireysel ihtiyaçların sonucudur. Gelişmiş ülkelerde hobi olarak yapılan faaliyetler genellikle rekreaktif faaliyettir.

5. Rekreasyon Araştırmaları Kongresi etkinlikleri kapsamında hazırlanan 5. Anadolu Medeniyetleri Sergisi’nde eserleriyle Güngör Arıbal, Adem Yücel, Attila Döl, Bülent Salderay, Dursun Çoban Boran, Melike Sinem, Nilgün Ayşecik Çevik, Ozan Karabaş, Pelin Avşar Karabaş, Rıza Ozan Eroğlu, Sena Sengir onur sanatçıları olarak yer aldılar.

Pervin Bülbül, Canan Arabacı Doğruer, Süreyya Oskay, Ayla Akyol, Fehmi Bildik, Figen Koylan, Harika Ören, Nazan Havuş, Günseli Yetkin, Nuran Yapıcı, Nur Ulubil, Asuman Kerime Denizli, Ayfer Özdemir, Zerrin Çiğdemli Aner, Fevziye Özmen, Nilüfer Batmanoğlu, Yasemin Toydemir Balkan, Neval Önen, Tülin Çelikkaya, Demet Aytuna, Tülay Güzeldere, Kamer Nesrin Gümüşayak, Janet Elizabeth Burrage Ekinci, Birgül Sözer, Serap Kaya, İclal Kazanç Vatandost, Beyza Bayraktaroğlu, Selma Tokdemir, Hülya Ataözden, Betül Vural, Ayşegül İlerigelen Özdemir, Perihan Bildik, Gülseren Şahin, Ayşe Özalp, Öznur Balcı ve Gülçin Alpay ise özgün Anadolu Medeniyetleri eserleriyle yer aldılar.

Sergimiz hafta boyunca ilgiyle gezildi. Böylesine anlamlı tarihi bir dokuda yer almanın onur ve gururuyla Çorum’dayız…

*****

Read Previous

28 NİSAN 2019 P A Z A R Günün Sergileri

Read Next

5’inci REKREASYON ARAŞTIRMALARI KONGRESİ

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: