50.yılında Uğur Dündar ve “Ustaya Saygı Günü”

50.yılında Uğur Dündar ve

“Ustaya Saygı Günü”

Haber ve Fotograflar : Harika Ören

Uğur Dündar ; Harbiye Cemal Reşit Rey Konser salonu’nda 7 Aralık 2019 Cumartesi günü yaşamının özeti olan belgesel gösterimi ve kitap imza günüyle meslekteki 50.yılını kutladı.

Ustaya Saygı Günü“nde Gökmen Ulu tarafından hazırlanan 80 dakikalık belgesel davetliler tarafından ilgiyle izlendi.

Törene gazeteciler; Yılmaz Özdil, Ümit Zileli, Korcan Karar, sanatçı Müjdat Gezen, Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin , İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu, Fenerbahçe eski Başkanı Aziz Yıldırım, Avukat Murat Ergün, sunucu Defne Samyeli, sanatçı ve siyasetçi Berhan Şimşek, sanatçı Levent Üzümcü, gazeteci-siyasetçi Barış Yarkadaş’ın yanı sıra çok sayıda sanatçı, gazeteci, akademisyen, hukukçu, iş ve spor adamı da katıldı.

80 dakikalık belgeselde Uğur Dündar’ın çocukluğu, gençliği, okul yılları, mesleki nitelikleri ve karakteristik özellikleri kısa kesitlerle anlatılıyor. Filmde Dündar’ın maceralı haberleriyle yayın hayatına başlayışı, televizyon programlarından örneklerle veriliyor. Hiçbir yerde yayınlanmamış görüntüler ilk kez bu belgeselde yer alıyor. Dünyaca tanınan Fazıl Say’ın “Kumru” adlı eseri ve klasik müzik bestecisi Can Atilla’nın “İnanç ve Zafer” isimli eserleri görüntülere eşlik ediyor.

Belgeselin içeriğinde Uğur Dündar ; Müjdat Gezen, Haluk Şahin, Yılmaz Özdil, Metin Akpınar, Bekir Coşkun, İlker Başbuğ, Aziz Yıldırım, Halit Kıvanç, Güneş Tecelli, Emin Çölaşan, Ferda Öngün, Mustafa Hoş, Sedef Kabaş, Mine Özbek, Orhan Baykal, Murat Ergün, Umur Bugay, Ayşenur Arslan gibi Dündar’ın yaşamında yer alan dost ve arkadaşları tarafından anlatılıyor.

Belgesel bitiminde söz alan Ulu; “Böylesine olağanüstü yaşamın belgesele sığması imkansızdı. Bu kitap o nedenle yazıldı. Uğur Dündar’ın hayatının en önemli kesitlerini bu kitapta detaylarıyla anlatma fırsatını yakaladım. Topluma ışık ve ilham olması için yazıldı. Çünkü Uğur Dündar ülkemizin en önemli değerlerindendir” diyerek, Dündar’ı sahneye davet etti.

Uğur Dündar, babasından aldığı aile görgüsü ve terbiyesiyle bugünlere haksızlıklara karşı durarak geldiğini, çocuklara yaşanılır bir Dünya bırakmak adına elinden geleni yapmaya devam ettiğini ve bunun bedelini ailece hala ödemekte olduğunu ama asla pişmanlık duymadığını belirtti.

Gökmen Ulu’nun kaleme aldığı Uğur DÜNDAR – Olağanüstü Bir Hayat kitabı Uğur Dündar’ın kendisi ve yaşamına değen Müjdat Gezen, Yılmaz Özdil, İlker Başbuğ, Ahmet Yavuz, Gülsü Akbulak, Barış Yarkadaş, Ümit Zileli, Defne Samyeli, Gökmen Ulu, Berhan Şimşek, Murat Ergün, Merdan Yanardağ, Candaş Tolga Işık, Mine Özbek, Sinan Meydan, İ.Hakkı Baliç, Şahin Öner, Gökhan Yılmaz, Merve Tuna, Atilla Kezek, Sedef Kabaş, Mehmet Durakoğlu, Cengiz Kutaş, Korhan Kaşal, Levent Üzümcü, Haluk Şahin, Murat Murathan, Öznur Kalender, Nasuh Mahruki, Gülsen Akbulat ve daha birçok isim tarafından imzalandı.

*****

Read Previous

Sema Talay’ın “Vadi”si Tünel Sanat’ta açıldı

Read Next

Adana’da “DÖRTLER KÜLTÜR MERKEZİ” KİTAP FUARI

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: