22 Nisan Dünya Günü

Google;Dünya Günü’nü Doodle ile kutluyor.

22 Nisan Dünya Günü

Harika Ören Yazdı

Dünya günü

Google Dünya Günü’nü Doodle ile kutluyor.

22 Nisan Dünya Günü, barış eylemcisi John Mcconnell‘in önerisi üzerine 1970’ten beri kutlanan bir gündür.
22 Nisan Dünya Günü, ilk olarak San Francisco’da 1969 yılında düzenlenen Ulusal UNESCO Dünya Konferansında John McConnell tarafından dünyamızın yaşamı ve güzelliğini kutlayarak karşı karşıya kaldığı çevresel tehditlere dikkat çekmek amacıyla bir özel gün düzenlenmesi fikri ile ortaya çıkmıştır.

dunya-cevre

John McConnell, Dünya Günü kutlamaları için tarih olarak ekinoks (gece ve gündüzün eşit olduğu) zamanı yani 21 Mart‘ı önermiştir. Daha sonra ise çevre sorunlarına büyük bir kamuoyu ile tepki gösteren ilk hareket, Wisconsin Senatörü Gaylord Nelson’un desteği ile ve Denis Hayes’in organizatörlüğünde 22 Nisan 1970 günü ilk Dünya Günü kutlamaları olarak tarihe geçmiştir.

Bu kutlamalara yaklaşık 20 milyon kişi katılmış, birçok konferans ve sempozyum düzenlenerek, çevre sorunlarına dikkat çekilerek ABD’nin ilk ‘Temiz Hava Yasası’ ve ‘Temiz Su Yasaları’ hazırlanmıştır.

Bugün gerçekten düşünmek gerek… Bize yaşam sunan biricik dünyamız için ne yapıyoruz? Kirletmekten başka… Birey olarak, kendimize düşeni yapıyor muyuz? Yarınlara, çocuklarımıza borçlı olduğumuz dünyamıza gereken değeri veriyor muyuz?

Özeleştiri yapmak için, anlamlı bir gün…

Read Previous

22 NİSAN 2016 CUMA ; GÜNÜN SERGİLERİ

Read Next

CUMHURİYETİN TEMELİ 23 NİSAN

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: