“2.Basma Fistan Giyerim” Girne Sergisi Açıldı

“2.Basma Fistan Giyerim”

Girne Sergisi Açıldı

Haber ve Fotograflar : Harika Ören

2. Uluslararası Basma Fistan Giyerim Sanat Çalıştay ve Sergisi Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı Kültür İdaresi Müdürlüğü katkılarıyla Girne’de 22 Mayıs 2019 tarihinde sanatsever Kıbrıslılarla buluştu.

2. Uluslararası Basma Fistan Giyerim Sanat Çalıştay ve Sergisi Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı Kültür İdaresi Müdürlüğü katkılarıyla Girne’de 20-24 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirildi.

Küratör Günay Aral’ın, Türkiye, Azerbaycan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden 31 sanatçının katılımıyla gerçekleştirdiği etkinlik; 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı haftasında gerçekleşti.

Günay Aral, ilki 2018’de Ayvalık Cunda Adası’nda 49 sanatçıyla, Olcay Sanatevi’nde gerçekleşen etkinliğin, sosyo-kültürel ve ekonomik hareketlerin kenarda kalmış önemli değerlerine, sanatsal bir dokunuşla, geçmiş-gelecek bağlamında aracılık etme amacında olduğunu belirtti.

Cumhuriyet döneminin Sümerbank Fabrika mamülü pazen ve basma kumaşlarında, Anadolu Kültürü’nün sembolü çiçek motifleri yer alır. Fistanların albenisini oluşturan desenlerin yaşatılması, hatırlatılması duruşuna sanatsal gönderme yapan çalıştay halka açık olarak gerçekleştirildi.

22 Mayıs 2019 Çarşamba günü, Girne Halk kütüphanesinde açılan sergi ilgiyle izlendi. Sergi açılışını yapan Kültür Dairesi Müdürü Şehbal Hamzaoğulları, sanatçılara teşekkürlerini sundu ve eserler hakkında bilgi aldı.

31 sanatçının gerçekleştirdiği eserler, Girne Halk kütüphanesinde açılan sergi ilgiyle izleyicilerle buluştu. Sergi açılışını Girne Belediye Başkanı Nidal Güngördü ve Halk Kütüphanesi Kültür Merkezi Yöneticisi Rukiye Kaymak yaptılar. Nidal Güngördü sanatçılar ve eserleriyle tek tek ilgilendi. Teşekkürlerini ve katılım belgelerini Başkanın elinden alan sanatçılar, sergiye gelen konuklarla ilgilenerek, hatıra fotoğrafları çektirdiler.

Sergiye Aynur Albayrak, Azniv Çoban, Berrin İlhan, Cemil Cahit Yurtseven, Fatma Taşcı, Fatoş Kolsuz, F.Gülgün Engin, Fevzi Yavuz, Funda Keskinci, Günay Aral, Harika Ören, Lerzan Saya, Mürvet Keyik, Nermin Göktepe, Nesrin Kaya, Nuray Üncü, Nurseren Tor, Perihan Keki, Rabia Atalay, Safiye Mine Erdurak, Semiha Duman, Serap Gürcan, Serpil Bektaş, Taner Kalkan, Afer Fattahova, Bedia Kale, Gökçen Bayraktar, Gülsün Karadayı, Salih Mustafa Çizel, Sevcan Çerkez ve Zühre Özkaraman katıldılar.

BRT TV ile Kıbrıs basından özel bir ilgi gören Basma-Fistan Giyerim sanatçıları, adadan son derece güzel ve anlamlı hatıralarla ayrıldılar.

*****

Önceki

27 Mayıs 2019 Pazartesi İstanbul’da Ramazan

Sonraki

Her devrin masalı ‘‘Alaaddin’in Lambası’’

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar