Peter H. Davis ve Türkiye Florası

Peter H. Davis ve Türkiye Florası (*)

Eyüp Büyükbostancı Yazdı

İngiliz botanikçi Peter Davis, 1938 yılında İngiltere’de Avrupa’ya geçiyor; İtalya üzerinden Kuzey Afrika’ya… Ve, oradan, Girit ve Yunan Adaları üzerinden İzmir’e geliyor.

İzmir, Aydın, Nazilli ve Denizli yörelerinde gezerken kadınların üzerindeki Nazilli Sümerbank Basma Fabrikası‘nda üretilmiş, rengarenk çiçekli giysiler dikkatini çekiyor. Bu ülkede çiçek-bitki varsıllığı olacağını düşünüyor.

Bozdağ‘a, Babadağ‘a ve Honaz Dağı‘na çıkıyor. Oralarda gezerken Avrupa’da, Kuzey Afrika’da görmediği daha farklı bitkileri, çeşitliliği görüyor. Bunun üzerine genç botanikçi; “Acaba Türkiye Florası’nı yazabilir miyim?” diye düşünüyor. İngiltere’ye döndüğünde bu tasarı için destek arıyor. Ancak, büyük bir tasarı olduğu için hiç bir firma bu öneriye yanaşmıyor.

Genç botanikçi 25 yıllık bir tasarı hazırlıyor ve 18 kuruluştan destek alıyor. 1938-1966 yılları arasında Türkiye’ye gidip geliyor. (Türkiye’de kalış süresi 15 yıl) Topladığı bitkileri İngiltere’ye götürüyor.

Peter Davis, Türkiye Florası‘nı genel koordinatör olarak yazmaya devam ediyor. Türkiye Florası‘nın her bölümü 80’in üzerinde uzman tarafından yazılıyor. 10 ciltlik yapıtın son cildi 1988’de bitiyor.

Peter Davis 1992 yılında yaşamını yitiriyor.

Bir İngiliz Botanikçi ömrünü Türkiye Florası‘na adamıştır. İngiltere’deki takma adı; “Türkish Delight” (Türk Lokumu)dur.

Bütün akademik aşamalarını Türkiye Florası üzerine yapmıştır.

  • Türkiye’de çiçekli bitki sayısı 9.000 civarındadır. Araştırmalar sürüyor. Araştırmalar sürdükçe bu sayı 10.000’i bulacaktır. Bu 10.000 rakamı neyi anlatır? 10.000 rakamı çevre ülkelerle karşılaştırılınca anlamını bulur.
  • Örneğin, bütün Avrupa Kıtası’nda 11.000 bitki türü vardır ki; Avrupa Türkiye’ye göre daha fazla araştırılmıştır. Türkiye’de hemen hemen 10.000 civarında bitki türü düşünüldüğünde; Türkiye bitki çeşitliliği açısından bir kıta özelliği göstermektedir.
  • Örneğin sınır komşumuz Yunanistan’da 2.700, İngiltere’de 1.500 bitki türü vardır.
  • Türkiye Florası’nın diğer bir özelliği de %30’unun (yaklaşık 3.000 bitki türü) Endemik (Sadece Türkiye sınırları içinde yetişen) tür oluşudur.

(*) Bu bilgileri Merhaba Sinop Dergisi (Temmuz-Ağustos “98) için Botanikçi Prof. Dr. Sayın Mehmet KOYUNCU ile yaptığım söyleşiden aktardım

*****

Read Previous

14 Nisan 2021 Çarşamba İftarda Ne Yemeli

Read Next

15 Nisan 2021 Perşembe Günün Sergileri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: