Muğla’nın Endemik ve Nadir Bitkileri

Muğla’nın Endemik ve Nadir Bitkileri

Eyüp Büyükbostancı yazdı

İngiliz Botanikçi Peter DAVIS, 1938 yılında İtalya üzerinden Kuzey Afrika’ya, ve oradan da Girit ve Yunan Adaları üzerinden İzmir‘e geliyor.

İzmir, Aydın, Nazilli, Denizli yörelerinde gezerken, kadınların üzerlerindeki Nazilli Sümerbank  Basma Fabrikası‘nda üretilmiş rengarenk giysiler dikkatini çekiyor. Bu ülkede çiçek, bitki zenginliğinin olduğunu düşünüyor.

Ve Bozdağ’a, Babadağ’a, Honaz Dağı’na çıkıyor.

Avrupa’da, Kuzey Afrika’da görmediği bitki zenginliğini görüyor. Vee… Türkiye Florası’nı yazmaya karar veriyor.

Peter DAVIS, 1938 / 1988 yılları arasında 10 ciltlik “Türkiye Florası”nı yazıyor.

Dr. Riyat GÜL, Dr. Kenan AKBAŞ, Bülent ELMAS, Rıfat ÖZDEMİR ve Buse TOPCUOĞLU‘ndan oluşan ve kendilerini “Yurttaş Bilgin” Kavramı ile tanımlayan grup ise “Muğla’nın Endemik ve Nadir Bitkileri“ni araştırıp bir kitapta toplamışlar.

Yaptıkları işi şu tümcelerle özetliyorlar:

“Bu kitap, bir akademisyen ile dört Yurttaş bilginin yıllar süren doğa gezilerinde biriktirdikleri belgeler ve bilgilerden oluşmaktadır.  İlin dört bir yanındaki alanlara yapılan gezilerde gözlenen bitkiler fotoğraflanmış, gerektiğinde tanımlamak için örnek alınmış, çiçekte ve tanıda önemli olan meyve döneminde defalarca ziyaret edilmiştir. Bitkiler hem Yurttaş bilginlerce hem de bilim insanlarımızca adlandırılmış, bitkilere ait yaklaşık 1500 örnek -bilim gereği- saklanmıştır.

Kitap, ilimizde bulunduğu bilinen 320 endemik taksonun tespit edilen 265’ ini, 57 nadir ve 1 doğallaşmış bitkiyi kapsamaktadır.

Yurdumuzda Yurttaş bilgin kavramının gittikçe gelişmekte olduğunu ve bilime yoğun katkılarını görmek çok sevindiricidir. Kitabın, bitki meraklısı olsun olmasın tüm doğa severlere katkıda bulunması bizleri mutlu edecektir.”

MUĞLANIN ENDEMİK ve NADİR BİTKİLERİ

Yazanlar:

  • Dr. Riyat GÜL
  • Dr. Kenan AKBAŞ
  • Bülent ELMAS
  • Rıfat ÖZDEMİR
  • Buse TOPÇUOĞLU

Alternatif Yayıncılık

  • 408 sayfa / kuşe kağıt / tamamı renkli
  • Mart 2023 / İstanbul

*****

Önceki

21 Mart 2023 Salı “Seni Gidi Beni” Afyon’da

Sonraki

Mehmet Yılmaz’ın Sergisi Piramid Sanat’ta

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar