Wakayama Kültür ve Dostluk Günleri

Wakayama

Kültür ve Dostluk Günleri

Haber: Erol Ünal

Wakayama Kültür ve Dostluk Günleri” kapsamında 10 Ekim Perşembe günü saat: 17:00’de “Kaori Makiko ile Sushi Çalıştayı” Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü’nde gerçekleşecek. Bodrum “Wakayama Kültür ve Dostluk Günleri” saat 18:30’da kokteyl ile başlıyacak. Saat 19:00’da Wakayama, Ertuğrul Fırkateyni ve Türk Japon Dostluğu üzerine konuşmalar yapılacak.

Kaori Makiko ile Sushi Çalıştayına; Tufan Turanlı (Ertuğrul Fırkateyni Kazı Başkanı), Gülümser Yücel (Ertuğrul Fırkateyni Kaptanı Ali Bey’in torunu, Hasan Ali Yücel’in kızı, Can Yücel’in kız kardeşi), Kaori Makiko (Gazilerimizin kurtarılmasında rol oynayan Yöre Halkının (Wakayama, Kuşimoto) torunlarından) konuşmacı olarak katılıyor. Çalıştay film gösterimi ile devam edecek. Bodrum Wakayama Kültür ve Dostluk Günleri kapsamında Ali Hakan Aykan Kültür ve Sanat Merkezi(Trafo)’da açılan “Kuşimato’dan Bodrum’a Haiku” Resim Sergisi 11 Ekim’e kadar görülebilir.

ERTUĞRUL FIRKATEYNİ

Ertuğrul Fırkateyni’nin iyi niyet elçisi olarak gittiği Japonya dönüşünde 16 Eylül 1890’da fırtınaya yakalanarak 550 denizcisi ile birlikte Kuşimoto kentinin bağlı bulunduğu Wakayama Eyaletinde sulara gömülmüştü. Ertuğrul Fırkateyninde yapılan kazı çalışmalarında bugüne kadar yaklaşık 8 bin eserin çıkartılmış, büyük bölümünün konservasyonu Bodrum’da yapılmış, 18 Ekim – 5 Kasım 2010 tarihleri arasında Bodrum Sualtı Arkedloji Enstitüsünde sergilenmiş, bilahere Japonya’ya geri götürülmüştü. Ertuğrul Fırkateyni’nden çıkartılan eserler başta Osaka ve Tokyo olmak üzere birçok büyük kentte sergilenip Japon halkına tanıtıldı. Sergileri bugüne kadar yaklaşık 220,000 kişi ziyaret etti. Ertuğrul Fırkateyni’nden çıkarılan Osmanlı subaylarına ait eşyalar ve silahlar İstanbul’da Koç Müzesi’nde sergilenecek.

WAKAYAMA KARDEŞ ŞEHİR OLMAK İSTİYOR

Wakayama sehri’nin Meclis Başkanı Endo Bodrum ile kardeş şehir olmak için geçen senelerde Bodruma gelmişti. Başkan Endo; “123 yıl önce bir felaketin ardından başlayan dostluk ilişkilerinin kardeşliğe dönmesi en büyük arzumuz. Zaten var olan Türk – Japon dostluğunu derinleştirmek ve Wakayama halkının sevgilerini iletmek için yaptığımız ziyaret çok olumlu geçti. Her iki kentin kardeş şehir olmasının yanında geleceği teslim edeceğimiz çocuklarımızı karşılıklı olarak yıl içerisinde sanat, eğitim ve spor alanlarında iki ülkede bir araya getirerek bu sevgi ve saygıyı daha geniş kitlelere yayma amacı taşıyoruz ve ilk projeleri geliştirmek için çalışmalara başladık. Türk askerlerinin dostluk için geldikleri topraklarımızda bizim için ölmelerini, Türkiye’nin Orak Savaşı’nda mahsur kalan Japon vatandaşlarının hayatlarını kurtarmasını asla unutamayız, ülkelerimizin uzaklığı kardeşliğimizin önünde asla engel olamaz. Bodrum ile Wakayama’nın kardeş şehir olmasını istiyoruz.” demişti. Wakayama, Japonya’nın Wakayama prefektörlüğünün merkezi ve en büyük şehridir. Yüzölçümü 210.25 km² olan şehir 1 Nisan 1889 yılında kurulmuştur. Wakayama Kalesi şehrin önemli simgelerinden birisidir.

www.ertugrulfirkateyni.blogspot.com
 


*****

Read Previous

Sibel Özkaygısız’ın “Sanat Aşkım” Sergisi açıldı

Read Next

10 Ekim 2019 Perşembe Günün Konseri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: