“TANRIÇALAR GEÇİDİ” FESTİVALİ

Yepyeni Bir Festival

“Tanrıçalar Geçidi” Festivali

Haber: Erol Ünal

Bodrumda ilk kez düzenlenecek olan “Tanrıçalar Geçidi” Festivali 7 Eylül-31 Ekim tarihleri arasında Ender Güzey müzesi ARThill‘ de gerçekleşecek.

Ender Güzey Müzesi ARThill Bodrumda ilk kez düzenlenecek olan “Tanrıçalar Geçidi” Festivali ile sanat rüzgârlarının ev sahipliğini yapıyor. Festivalin ilk yılı olmasına rağmen oldukça seçkin bir içeriği var. Alman ve Türk sanatçıların yanı sıra Alazeytin Kadınlarının da aktif katılımıyla 2 ay sürecek olan “Tanrıçalar Geçidi” Festivali’nin ilk konukları arasında; Resim ve Heykel alanında sanatseverlerin ritmini arttıran isimler mevcut.

Merakla beklenen bu festivalde eserleri sergilenecek sanatçılar arasında Max Ernst, Mac Zimmermann, Belle Bachem, Ender Güzey, Adnan Turani, Erol Eti, Süleyman Saim Tekçan, Ergin İnan, Erol Kınalı, Ali Atmaca, Gisela Berk, Maria Kılıçlıoğlu, Deniz Alt, Ekin Balcıoğlu, Sevdiye Kadıoğlu, Hüseyin Suna yer alıyor.

Duvar Resmi alanında Sevtap Yılmaz, Land Art alanında Bağdagül Demirtürk, Güliz Pilge, Nazan Berk Edis, Türkan Aslan, Çağrı Kaplan bulunuyor. Performans alanında festivalin konuğu Pınar Derin Gencer olurken fotoğraf alanında Mehmet Uyargil ve Rıza Erdeğirmenci eserleriyle festivale renk katacaklar. Seramikleri ile Emine Türk ve Handan Gaga Casser, Tanrıçaların Dansıyla Bilge Kural, Nil Derin Aydoğdu, Zeynep Arslanoğlu, Ece Demirkıran, klasik konseriyle Elif Önal Piyanosuyla, Esen Demirci de sesiyle konuklara benzersiz anlar yaşatacak.

Ender Güzey’in ‘’Tanrıçaların Dansı’’ için kendi sanatsal motifleriyle tasarladığı kıyafetler müzayede ile satışa sunulacaktır. Oldukça farklı renkleri barındıracak olan festivalde sanatın hemen her alanından birer parça bulunuyor. “Kanatlanmış Düşler” yazınıyla Wulf Schmid Noerr, “Gedankenflügel” Literatur Abend yer alacak.

Festival ve sergi açılışını 7 Eylül Cuma günü saat:17:30’de Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon yapacak. Açılışta Bilge Kural, Nil Derinaydoğdu, Zeynep Arslanoğlu, Ece Demirkıran’ın yer aldığı Tanrıçaların Dansı gösterisi yapılacak. Çömlek darbuka, Udu Drum, Ghatam, Bendir enstrümanları ile yapılacak dans gösterisinde Perküsyon Grubu; Mustafa Canyurt, Korhan Göker, Can Kahraman yer alacak. Ayrıca Ender Güzey in “Tanrıçaların Dansı” için kendi sanatsal motifleriyle tasarladığı kıyafetler açık arttırma ile satışa sunulacak. Açılış Adnan Saygun’’ Anısına; Piyanist: Elif Önal’ın Klasik Müzik Konseri ile son bulacak.

“Tanrıçalar Geçidi” Festivali ikinci gününde 8 Eylül Cumartesi saat:18:00’de Piyanist Elif Önal’ın Klasik Müzik Konserinden sonra Cüneyt Karaloğlu, Nadi Güler ile müziği Mehmet Uyargil’in yaptığı “Ege’nin Kayıp Uygarlığı Lelegler” belgeselinin gösterimi yapılacak. Daha sonra da Arkeolog Aykut Özel’in “Bodrum’un Tanrı ve Tanrıçaları konferansı ile tarihe bir yolculuk yapılacak.

“Tanrıçalar Geçidi” Festivali üçüncü günü 9 Eylül Pazar saat:18:00’de Pınar Derin Gencer’in ”Between You and Me” Performans gösterisinden sonra Piyanist Elif Önal’ın ve Soprano Esen Deveci’nin Klasik Müzik Konseri var. Daha sonra Prof. Dr. Namık Açıkgöz “Tanrıçalar Geçidinde Muğla Kır Sarnıçları” ile ziyaretçileri bilinmeyenlerin öğrenileceği bir yolculuğa çıkartacaklar.

FESTİVAL ENDER GÜZEY MÜZESİ ARThill’de

Ender Güzey’in sahibi olduğu Ender Güzey müzesi ARThill de gerçekleşecek olan festivalin ismine ilham kaynağı olan da müzenin bulunduğu yerin önünden geçen Karya / Leleg yolunun antik çağda “Tanrıçalar Geçidi“ / “Ana Tanrıçaya giden yol” olarak anılmış olması… Bu yeni festival sadece ziyaretçilerine değil bulunduğu bölgeye de renklilik ve hareket getirecek. Alazeytin yerleşiminde 200 yıllık Büyük Sarnıç’ın yanından başlayan ve ARThill’e kadar uzanan yol boyunca Land Art eserleri ile renkli bir ortam sizleri karşılayacak. ARThill’e ulaştığınızda “Agora”da Alazeytin Kadınlarının; Alazeytin ürünleriyle yörenin damak tatlarından el sanatlarına kadar resim ve heykel duayenlerinin katılımı ve yorumları ile “Tanrıçalar Geçidi” konulu sergi ile buluşacaksınız.

Festivalin ilk yılı olmasına rağmen oldukça seçkin ve kalabalık bir içeriği var. Alman ve Türk sanatçıların yanı sıra Alazeytin Kadınlarının da aktif katılımıyla 2 ay sürecek olan “Tanrıçalar Geçidi” Festivali’nin ilk konukları arasında; Resim ve Heykel alanında sanatseverlerin ritmini arttıran isimler mevcut. Koleksiyonerler içinde oldukça eşsiz olacak bu sergide katılımcılar beğenmiş olduğu eser ya da eserleri satın alarak koleksiyonlarını zenginleştirebilecek veya ilk kez bir sanat eserine sahip olma şansını yakalayacaklar.

*****

Önceki

Eyüp Büyükbostancı Tablo Halılar Sergisi

Sonraki

Bodrum Meydanları Caz İle Coşuyor

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar