Su Ve Deniz Mitolojisi Konferansı

Bodrum Deniz Müzesinde

Su Ve Deniz Mitolojisi Konferansı

Haber: Erol Ünal

1 Şubat 2024 Perşembe günü saat 14.00‘te Bodrum Deniz Müzesi’nde; Çankırı Karatekin Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Temel Sanat Bilimleri Bölüm Başkanı Doç. Dr. Mustafa Gürbüz Beydiz‘in “Su ve Deniz Mitolojisi” konulu konferansı gerçekleşecektir.

Ardından Su ve Deniz Mitolojisi isimli kitabını imzalayacaktır.

Mustafa Gürbüz Beydiz Hakkında :

1978 yılında Aydın’da doğmuştur. İlkokulu Aydın’da, ortaokul ve lise eğitimini Bodrum’da tamamlamıştır. Hacettepe Üniversitesi Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi Bölümünden “Akeramik Neolitik Çağda Tasviri Sanat Eserleri” konulu teziyle mezun olmuştur.

Daha sonra Yüksek Lisans öğrenimini Gazi Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümünde “XVI. Yüzyıldan XIX. Yüzyıla Osmanlı Gemi Tasvirleri”;  Doktora öğrenimini ise İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi Kürsüsünde “İstanbul Deniz Müzesi’ndeki Kayıklar ve Gemilerde Kullanılan Ağaç Süslemeler” teziyle tamamlamıştır. Post-Doktora öğrenimini ise 2018 yılında TÜBİTAK bursuyla gittiği Venedik Ca’Foscari Üniversitesi Studi sull’Asia e sull’Africa Mediterranea Bölümünde yapmıştır.

Araştırmalarının pruvasını çevirdiği Avrupa kentlerinde birçok deniz müzesini gezmiş, denizcilik kültürünün tarihsel izlerini takip etmek amacıyla bu coğrafyalarda neta yelken açmıştır.

Bodrum ve denize olan tutkusu nedeniyle sanatta deniz kültürünün yansımalarını aramıştır. Hem Türk hem de Batı denizcilik kültürüne sanat tarihi perspektifinden bakmış, özellikle tarihi ahşap gemiler (kadırga, kalyon vb.) ile süslemelerinin motifsel sembolik dilini çözmeye çalışmıştır. Aslında ona göre tarihi ahşap gemiler birer sanat yapıtıdır.

Araştırma alanları arasında arkeoloji, sanat tarihi, denizcilik kültürü ve sanatı, tarihi gemiler, Osmanlı gemileri ve tasvirleri, deniz müzeciliği ile deniz mitolojisi yer alır. Arkeoloji ve Sanat Tarihi disiplini içinde bu konularla ilgili çok sayıda çeşitli makale, bildiri ve kitapları bulunmaktadır.

Yayımlanan kitapları Osmanlı Gemi Tasvirleri (Kabalcı Yayınları, 2014), Mitolojiden Sanata Hayvan İmgesi (Arkeoloji ve Sanat Yayınları, 2016), Gemibaş Figürleri (Çizgi Yayınları, 2019) ile Su ve Deniz Mitolojisi (Arkeoloji ve Sanat Yayınları, 2021), Osmanlı Gemilerindeki Ahşap Süslemeler (Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı, 2022) sayılabilir.

Çankırı Karatekin Üniversitesi Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesinde akademik görevine devam etmektedir.

****

Önceki

1 Şubat 2024 Perşembe Bedri Baykam İmza Günü

Sonraki

TRT 2’den Şubat Ayında Her Akşam Farklı Film

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar