Sanatçının Kızı da Sanatçı Olur

Sanatçının Kızı da Sanatçı Olur

Haber: Erol Ünal

  • Arzu Okay’ın kızı Eda Su Neidik’in resim sergisi 23 Ağustos saat 18.00’de Flipper VİP Konutları Sitesi’nde açılıyor.

ARZU OKAY’IN SANATÇI KIZI EDA SU’NUN BODRUM SERGİSİ

Flipper VİP Konutları Sitesi’nde 23 Ağustos saat 18.00’de film yıldızı Arzu Okay‘ın kızı Eda Su Neidik‘in resim sergisi açılacak. Sergi 31 Ağustos‘a kadar görülebilir. Kendine özgü tarzıyla dikkat çeken  Eda Su Neidik, bu sergisinde son yıllarda geliştirdiği teknikle yaptığı resimlerinden bir seçkiyle sanatseverlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

Eda Su Neidik; ilk, orta ve lise eğitimini Paris’te tamamlayarak Sorbonne Güzel Sanatlar’dan mezun oldu. Aynı zamanda Sudden Theatre oyunculuk eğitimini aldı. 19 yaşında Erasmus programıyla Bologna Güzel Sanatlar Akademisi’ni kazanarak İtalya’ya yerleşti. Yüksek lisans için Madrid’de İED’yi kazandı ve iki yıl Madrid’de Tekstil Tasarımı okudu. Yüksekl lisans programını bitirmek üzere Londra’ya taşındı ve stajını ERBA’da gerçekleştirdi.

İlk kişisel sergisini 2011’de “Eylem” adıyla İstanbul’da açtı. 2012’de Paris’teki “Play me I’m Yours” projesinde, 40 sanatçı arasında yer aldı ve bu projedeki eseri dünya turuna çıktı. Bu sergide bir piyano üzerine Mevlana’yı resmeden ilk sanatçı oldu. 2013’te, Paris’teki Galerie Perles Rouges’da “ L’Ere de Je” adlı ikinci kişisel sergisini açtı. Aynı yıl Peker Sanat Sergileme Ödülü’nü aldı.  Üçüncü kişisel sergisi olan “2’li Oyun” 2014’te Ankara’da Antigone Sanat Evi’nde gerçekleşti

Bu sergideki eserlerinden bazıları İstanbul’da Sefahathane’de de sergilendi. 2015’teki müzayedelerde ve katıldığı karma sergilerde genç sanatçının otuzdan fazla eseri önemli koleksiyonlara adını yazdırdı. 2015’da ülkemizi festivallerde temsil eden “Yemekteydik ve Karar Verdim” isimli filmde hem tekstil hem de görsel alandaki üretimleriyle sanat grubu çalışmalarında yer aldı.

İris’in Damlaları isimli beşinci kişisel sergisini sanatseverlerle buluşturan Fransız-Türk ressam Eda Su Neidik bu sergisi hakkında :

“Geçen seneki sergi bittikten sonra, bütün portre noktalardan oluşuyordu ve ben artık bir sonraki yolculuğu daha çok vücuda yansıtmak istedim. Karalarken, çizerken, düşünürken, portreler çizerken o damlalar, artık yüzümüzde ne ifade ediyor diye düşündüm ya da en azından vücudumuzda iki göz noktası geldi, hemen irise odaklandım. Biliyorsunuz vücudumuzdaki tek kas olmayan ve damara bağlı olan organ, dolayısıyla vücudu renklendiren o noktalar sonra vücudumuzda nasıl dönüşebilir, işte bu damlalar diye düşünürken, birden göz damlaları olarak belirdi o noktalar. Sadece portreler noktalardan oluşurken o noktalar tamamen portrenin içinde yer almaya, vücudu yansıtmaya başladı. Mesela, bir insan ağlarken, ne kadar gözlerini kapasa da, saklasa da vücudu artık ele veriyor bir şekilde biraz onu yansıtmak istedim bu sergide.” dedi.

Nebil Özgentürk 1998 yılında Paris’te Paris’e yakın banliyölerden birinde oturan Arzu Okay’a uğradığında 11 yaşlarındaki kızı Eda’yı tanımış. Nebil Özgentürk: “11 yaşlarındaki kızı Eda  evde resim karalıyordu. Kendi yolunu daha o günlerde çizmeye çalışan, ergenliğe adım atmaya çalışan derslerinde başarılı bir öğrenciydi.  Küçük Eda resim hobisini ilerletti, liseyi, üniversiteyi bitirdi; Sorbonne mezunu bir sanatçı olarak hayata katıldı. 6 dil öğrenmişti bir yandan da.. Resim konusunda yüksek lisans da yaptı. Hem Fransa’da, hem de Türkiye’de pekçok sergi açtı. Harika resimlerdi gerçekten. “İris’in Gözleri” temalı resimlerden gözümüzü alamıyorduk sahiden… Hayata kalacak olan değerli resimlerin için de büyük alkış Ressam Eda Su Neidik” diyor.

*****

Read Previous

Ender Güzey ile Sanata Yolculuk

Read Next

23 Ağustos 2018 Günün Sergileri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: