“Nasılsa Öyle… Midir?” Açılıyor

“Nasılsa Öyle… Midir?” Açılıyor

Haber : Erol Ünal

Fatma Tülin Öztürk‘ün ‘Nasılsa Öyle… Midir?’ adlı sergisi 3 Kasım – 4 Aralık 2021 tarihleri arasında Mine Sanat Galerisi Deneysel mekanında Sanatseverlerle buluşuyor.

‘Nasılsa Öyle’…Midir?

Görsel dil’i bir tür yabancı dil olarak adlandırabilir miyiz? Bir resmin karşısına geçtiğinde, pek çok kişinin aklına ilk düşen “Bu neyin resmi?” sorusudur. Oysa sanat yapıtı bir şeyin ‘temsili’, ‘tarifi’ ya da ‘aynısı’ değildir. Kendisidir. Kendi gibi oluşu da diyebiliriz buna; kendisi için yapılmıştır. Ünlü anekdottaki gibi, “O bir balık değil, bir resimdir.” Örneğin bu sergide görülenler, ‘kedi midir?’ ‘nar mıdır?’. Aby Warburg gibi söyleyecek olursak, yalnızca tek tek tabloların değil, aralarındaki ilişkilerin yarattığı sinerji, etkileşim önemlidir bir sergide.

Bir sanat yapıtının karşısında, “Ne?” yerine “Nasıl?” sorusu önem taşıyor. Nasıl bir renk seçimi yapılmış? Nasıl bir malzeme kullanılmış? Nasıl bir boya sürüş tekniği görülmekte? Nasıl bir yerleştirme biçimi uygulanmış? Nasıl bir iç dinamik hakim? Neden böyle bir boyut seçilmiş?

Fatma Tülin, bu sergide bir kez daha, yıllardır üstünde durduğu bu tür soruları gündeme getiriyor. Bir sanat yapıtını kendisi kılan gerçek ögelerin ve değerlerin bu soruların ışığında ortaya çıktığı düşünülebilir.

Fatma Tülin Öztürk kimdir?

Fatma Tülin 1950’de İstanbul’da doğdu.

Resimle ilişkisi erken yaşlarda başladı. Dil ve edebiyat öğrenimi gördüğü Boğaziçi Üniversitesi’nde 1971’de Özer Kabaş ile resim çalışmalarına başladı. Boğaziçi Üniversitesi’nde dil ve edebiyat alanında eğitimini sürdürdü. 1974 yılında ‘Devlet Resim-Heykel Sergisi Başarı Ödülü’nü aldı.

İlk kişisel sergisini 1975 yılında İstanbul’da Melda Kaptana Galerisi’nde açtı. 1976’da yüksek öğrenimini tamamlayarak, resim çalışmalarını yoğunlaştırmak amacıyla İngiliz Kültür Derneği’nin bursuyla İngiltere’ye gitti. 1975 yılından itibaren 37 kişisel sergi açtı, yurt içi ve yurt dışında 50’den fazla grup sergisine katıldı. 1977 İskenderiye Bienali’nde yer aldı.

İlk dönem resimlerinin asıl konusu olan organik formların yerini, 1980 başlarında insan gövdesi aldı ve bu Fatma Tülin resminin ana odağı oldu. 1980-82 arası portre çalışmalarına yöneldi, portrelerle organik formların bütünleştiği resimlerden oluşan bir sergi açtı. 1984’ten başlayarak bir süre resimle birlikte heykel üzerine de aynı form kaygılarını dile getirmeyi denedi. Eserleri yerli ve yabancı koleksiyonlarda yer buldu.

Alis’in Not Defteri adlı deneme kitabı Mayıs 2011’de Norgunk Yayınlarından çıktı. Farklı dönemlerde kaldığı Roma, New York, Berlin, Madrid, Basel, Saint-Nazaire gibi şehirlerde sanat ortamlarındaki gelişmeleri yakından izleme olanağı oldu. Halen İstanbul ve Paris’te çalışmalarını sürdüren Fatma Tülin’in resimleri önemli yerli ve yabancı koleksiyonlarda yer almaktadır.

Mine Sanat Galerisi DENEYSEL

Adres : Bahariyeli Sokak Toprak Apt. No 37, Göztepe/Kadıköy

*****

Read Previous

2021 Wallace Hartley Ödülleri Sahiplerini Buldu

Read Next

Bodrum Güz Panayırı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: