Léopold Lévy “O bir Efsane” Sergisi Bodrum’da Açıldı

Léopold Lévy “O bir Efsane” Sergisi

Bodrum’da Açıldı

Haber: Erol Ünal

Léopold LévyO bir Efsane” Resim Sergisi Bodrum’da Turgutreis Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi’nde sanatseverlerle buluştu.

Şevket Sabancı Kültür Merkezi’nde açılan Léopold Lévy “O bir Efsane” Resim Sergisi açılışında konuşan, Serginin Küratörlüğünü üstlenen Prof. Dr. Kıymet Giray dünyaca ünlü Fransız sanatçı Leopold Levy’nin hayatı ve eserlerine ilişkin bilgiler verdi.

Koleksiyonerler Ünal Göğüş ve Ceyda Göğüş’ün katkılarıyla açılan sergi 10 Ağustos 2021 tarihine kadar devam edecek. Sergi 10.00-21.00 saatleri arasında görülebilir. Koleksiyonerler Ünal Göğüş ve Ceyda Göğüş’ün katkılarıyla açılan sergi 10 Ağustos 2021 tarihine kadar devam edecek. Sergi 10.00-21.00 saatleri arasında görülebilir.

Léopold Lévy’nin Türkiye’de ilk özel resim atölyelerinin açılmasında ve özellikle Çallı kuşağı ressamlarımızın gelişmesinde de çok büyük katkısı olmuştur..

LÉOPOLD LÉVY kimdir?

Gençliğinin ilk yıllarında lise döneminde yaptığı ilk resim evlerinde asılı bulunan Fransız ressam Gustave Courbet’in çalıştığı kopya resmidir. Aynı yılda liseyi resim yapmak ve müzeleri gezerek sanat çevreleri ile iç içe olmak üzere terk etti. Louvre Müzesi’ndeki ressamlarla arkadaş oldu. “Salon des Independans” sergisinde O’nu üne kavuşturacak “Kapı” tablosunu 1899 yılında yaptı. 1909’da Güzel Sanatlar Derneği’nin üyesi oldu ve sürekli olan sergilerine katıldı. Çok sayıda resim ve gravür sergisi açtığı 1923 yılından sonra sanat dünyasında tanınmaya başladı. Lucretius’un Rerum Natura’sını 41 gravürü ile resimledi.

1936 yılında Türkiye’ye çağrılan Lévy Güzel Sanatlar Akedemisi’nde göreve başladı. Resim bölümü başkanlığı görevini 13 yıl üstlendi. İlk yılında gravür atölyesi kurdu. Bursa’da da bir resim atölyesi açılmasına önayak oldu. Akademi’de Atatürk’ün emriyle bir kitap bölümünün açılmasını sağladı. Beşiktaş’taki Resim ve Heykel Müzesi’ni tanzim etti. İstanbul’un otantik, bozulmamış yerlerinden peyzajlar yaptı.1947’de Ankara Operası için Boğaziçi’nin bir gravür’ünü yaptı. 1949’da istifasını vererek Fransa’ya döndü. 1966’da ölümünden altı ay önce İstanbul’a geldi.

*****

Read Previous

Demet Cengiz & “Adımı Deniz Koydular”

Read Next

”Deprem Yıkımsa Sanat Umuttur” Sergisi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: