Hale Şakar Ürkmezgil Heykel Sergisi Doku’da

Hale Şakar Ürkmezgil

Heykel Sergisi Doku’da

Haber: Erol Ünal

  • 28 Kasım’da Doku Sanat Galerisi’nde açılacak olan Hale Şakar Ürkmezgil Heykel Sergisi 17 Aralıka kadar görülebilir.

İstanbul Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu (Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi) 1973 Grafik Bölümü mezunu Hale Şakar Ürkmezgil’in 22, kişisel Heykel Sergisi 28 Kasım 2019 Perşembe günü saat:18:00’de Doku Sanat Galerisi’nde açılacak.

Sergi 17 Aralık‘a kadar Doku Sanat Galerisi’nde görülebilir.

Doku Sanat Galerisi

Adres : Av. Süreyya Ağaoğlu Sok. No:10 (Ihlamur Teşvikiye Yolu) Teşvikiye/İstanbul

HALE ŞAKAR ÜRKMEZGİLl Kimdir?

Hale Şakar Ürkmezgil 1973-1990 yılları arasında reklam sektöründe Art Direktör ve Kreativ Direktör olarak çalıştı. 1989 yılında heykel çalışmalarına seramik ile başladı. Çalışmalarını figüratif tarzda mermer yontu ve bronz döküm ile sürdürmekle birlikte pastel ağırlıklı desen çalışmalarına da devam etmektedir. Yurtiçinde 21 kişisel sergi açan sanatçının, yurtdışında Hannover, Köln ve Lefkoşa’da olmak üzere üç kişisel sergisi bulunmaktadır.

Umut Vakfı ‘Bireysel Silahsızlanma ve Bireysel Barış’ heykel yarışması ‘Onun Silâhı Sevgi’ seçici kurul teşvik ödülünü aldı. Fransa ‘Roumaziéres – Loubert-Sculptures dàrgile’ performans yarışmasına(2003) katıldı.

Pek çok yerli ve yabancı koleksiyonlardaki eserlerinin yanı sıra, Ankara Gazi Eğitim Üniversitesi Resim ve Heykel Müzesi koleksiyonunda ‘Sevgi Emektir’ heykeli bulunmaktadır.

NarSanat İstanbul Eğitim ve Kültür Sanat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı, Cumhuriyet Halk Evleri (TEGED) Üyesi ve BRHD ve UPSD üyesidir.

Yurtdışında 1997’de Almanya / Hannover-Türk Evinde, Almanya / Köln-Atatürkçü Düşünce Derneğinde, 2003’de Fransa / ”Roumaziéres – Loubert – Sculptures dargile”Performans yarışmasına katıldı. 2013’de “90′ıncı yılda 90 Türk sanatçısı Berlin’de” konsepti ve “Özgür ve 90″ / T.C. Berlin Büyük Elçiliğinde sergi açtı.

2002 Umut Vakfı”Bireysel Silahsızlanma ve Bireysel Barış”Heykel Yarışması’nda “Onun Silahı Sevgi” heykeli ile Seçici Kurul Teşvik Ödülü aldı. 2002’de Ankara Gazi Eğitim Üniversitesi Resim ve Heykel Müzesinde ”Sevgi Emektir” heykeli bulunuyor. 2003’de Fransa / ”Roumaziéres – Loubert – Sculptures dargile” Performans yarışmasıha katıldı.

*****

Read Previous

Zm Decor ASLI HÜNEL KOLEKSİYONU LANSMANI

Read Next

HANDAN TUNÇ “METAMODERNİ” ANLATTI

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: