Habip Aydoğdu İle Kırmızı Yolculuk

Habip Aydoğdu İle Kırmızı Yolculuk

Haber: Erol Ünal

  • Habip Aydoğdu “Kırmızı Yolculuk” sergisi 4 Eylül 2018 Salı günü  Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi’nde bir ay boyunca sergilenecek.

Habip Aydoğdu, “Kırmızı Yolculuk” isimli sergisi ile 4 Eylül 2018 Salı günü saat: 19:00‘da Bodrum’da sanatseverlerle buluşuyor

Habip Aydoğdu, İş Sanat Kibele Galerisi’ndeki “Kırmızı”, ardından şair Adonis’in şiirleriyle iç içe geçen resimlerini sunduğu “Kan Kırmızı” sergilerinden sonra yaptığı son dönem çalışmalarını “Kırmızı Yolculuk” adıyla 4 Eylül’den itibaren Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi’nde bir ay boyunca sergilecek.

Habip Aydoğdu soyut form, çizgi ve dokularla somut çağrışımları aynı potada eriten; kırmızı, siyah ve beyaz ağırlıklı renklerin uygun ton ve nüanslarını kullanarak oluşturduğu özgün görsel anlatım diliyle tanınan bir ressam… Habip Aydoğdu’nun geniş fırçalarla oluşturduğu ritmik ve dinamik lekelerle adeta meydan okuduğu, başkaldıran cesur resimleri; yaratma süreci boyunca sık sık yön değiştiren, bilinçaltının tetiklemesiyle başlar; fevri, atak ve spontan hareketlerle devam eden vahşi bir mücadele, kırmızı bir yolculuktur. Bu vahşi mücadele sırasında Habip Aydoğdu önüne çıkan tüm değerleri bir bir evcilleştirir.

Habip Aydoğdu bu süreci şöyle aktarıyor “kırmızıyla olan yolculuğum 1976’daki ilk sergimden bu yana devam ediyor. Askerliğim süresince ürettiğim resimlerimde çaresizlikten de olsa kırmızı ıstampa mürekkebi kullanmak durumunda kalmıştım, bu yüzden belki de ilk sergim en kırmızı sergimdi. Kırmızı ve ben yıllar içerisinde birbirimizi çok sevdik; kırmızıyla birlikte kırmızı bir yolda yürümeye, hayata kırmızıyla tutunmaya çalışıyorum.”

Habip Aydoğdu soyut lekeci fırça hareketleriyle yarattığı, yer yer kaligrafik karakterleri, kimi zaman ilksel (primitif) ya da totemik biçimleri çağrıştıran resimleri gölgesinde barındırdığı zengin renk, doku, çizgi tadıyla, doğadan, toplumdan, yaşamdan izdüşümleri içerir. Yarım asrı aşan sanat yaşamında çok çalışan, çok yorulan ama bu yorgunluğu resimlerine yansıtmayan, her yeni sergide daha taze, daha canlı, daha etkili resimlerle izleyicilerin karşısına çıkmayı amaçlayan Habip Aydoğdu “Kırmızı Yolculuk” sergisinde, tuval resimlerinin yanı sıra üzerine boyasıyla müdahale ettiği buluntu nesneleri ve Özgür Aydoğdu’nun digital ortama aktardığı etkileşimli iPad uygulamasıyla resimli günlüklerini de sergiliyor.

Küratörlüğünü Elif Aydoğdu Ağatekin’nin yaptığı “Kırmızı Yolculuk” Sergisi 4 Ekim‘e kadar Turgutreis’te bulunan Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi’nde her gün 10:00-22:00 saatleri arasında izlenebilir.

HABİP AYDOĞDU Kimdir?

Habip Aydoğdu 1952’de Konya’da doğdu. Çocukluğunun geçtiği Aydoğmuş köyündeki yaşamı resimlerinde kullanacağı bazı renkleri ve motifleri derinden etkiledi. 1966’da mezun olduğu İvriz İlköğretmen Okulu’nda resme olan yatkınlığı belirginleşti. 1970’de Temel resim eğitimini aldığı İstanbul Öğretmen Okulu Resim Semineri’ni bitirdi. 1974’te İstanbul Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksekokulu (bugünkü adı Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi)’nden mezun tamamladı.

1976’da Ankara’da açtığı ilk kişisel sergisi “Yaşam Kavgası”ndan izdüşümlerini yansıtıyordu. 1970 yılından sonra Milli Eğitim Bakanlığı Film Radyo Televizyon ile Eğitim Merkezi’nde, 80’li yıllarda ise TRT Haber Merkezi’nde grafiker olarak çalıştı. Habip Aydoğdu 70’lerdeki gerçekçi yaklaşımı, 80’li yıllara doğru yerini simgesel anlatımlara bıraktı. Zengin çağrışımlarla yüklü dışavurumcu soyut bir anlatımı benimseyen sanatçı, 90’lı yıllarla beraber tuval resminin ötesinde farklı araç ve gereçleri de anlatım malzemesi olarak kullanmaya başladı.

Düşlerinin resimlerini 1988 yılında Galeri Selvin’de “Uçan Düş” adıyla sergiledi. Metnini Erhan Karaesmen’in hazırladığı Habip Aydoğdu kitabı bu serginin açılışıyla eş zamanlı olarak yayınlandı. 20. sanat yılını “Hesaplaşma ve Yaşamı Savunma” adını taşıyan sergisiyle Milli Reasürans Sanat Galerisi’nde; 30. sanat yılını ise Ortaköy Sanat Galerisi’nde sergilenen “İzler” adlı sergisiyle kutladı. 2002’de Avusturya; Feldkirch Galerie Sechzig’de kişisel bir sergi açtı. Aynı yıl Bilim Sanat Galerisi tarafından Murat Ural’ın yazmış olduğu Habip Aydoğdu kitabı yayınlandı. 2008 yılında Ankara Batı Birlik Sanat Galerisi’nde düzenlenen sergisinde, 2007 resimli günlüklerinin tıpkıbasımı “İç Dökümleri” adıyla yayınlandı. Sanatında farklı malzeme ve araç gereçleri kullanan Habip Aydoğdu müzik ve bale gibi görsel-işitsel sanatların etkileşimini sunan performanslar da gerçekleştirdi 1994’da Ankara Vakko Sanat Galerisi’nde caz sanatçıları Yıldız İbrahimova ve Tuna Ötenel ile birlikte gerçekleştirdikleri; “Müziğin Coşkusunun Resmi” adlı doğaçlama müzik ve resim performansını, aynı ekiple 1995 yılında Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı yararına Atatürk Kültür Merkezi Büyük Salonda izleyiciyle buluşturdu…

2008’da “Vincent Van Gogh’un Peşinde, Modernizmin İzinde” adlı projeye katıldı. 2012’de Arete Sanat Galerisi’nde “Zamanın Ruhu” adlı kişisel sergisini gerçekleştirdi. Sergi ile eş zamanlı olarak Habip Aydoğdu-İbrahim Karaoğlu söyleşisini içeren Zamanın Ruhu adlı kitabı yayınlandı. 2013-2014 yılında ise yine Arete Sanat Galerisi’nde küratörlüğünü ve metnini Zeynep Yasa Yaman’ın yaptığı “Kenar Notları” kitabı eşliğindeki kişisel sergisini açtı. 2015’de “Kırmızı” adlı retrospektif sergisini İş Sanat Kibele Sanat Galerisinde Zeynep Yasa Yaman’ın küratörlüğünde gerçekleştirdi. 2016’da dünya edebiyatının yaşayan en önemli şairlerinden Adonis’le birlikte İzmir Folkart Gallery’de “Kan Kırmızı” adlı sergiyi açtı. Yurt içi ve yurt dışında 70’den çok kişisel sergi gerçekleştirdi.

*****

Önceki

Kınalıada’da İlgi çekici etkinlik

Sonraki

2 Eylül 2018 Pazar Günün Sergileri

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar