Gustav Klimt Arthill’de Anıldı.

Gustav Klimt Bodrum Arthill’de Anıldı

Haber: Erol Ünal

Fotoğraflar: Ender Güzey, Dilek Nigar Kaynak ve Gülfidan Hitit Biçer

  • Gustav Klimt 100.Yılında Bodrum Ender Güzey Müzesi Arthill’de Anıldı.
  • Avusturyalı Ressam Gustav Klimt’i tanıtan büyük boy panolardan oluşan sergi 15 Ağustosa kadar  0 532 208 77 81 numaralı telefondan alınacak randevu ile gezilebilecek.

Modern Akımın Öncüsü Gustav Klimt , 21 Temmuz Cumartesi Bodrum’un sanat mabedi ARThill‘de Bodrumlu sanatseverlerin yoğun ilgisi ile anıldı.

Daha önce İstanbul Avusturya Kültür Ofisi‘nde yapılan anma töreninde sergilenen Avusturyalı ressamın büyük boy panoları İstanbul Avusturya Kültür Ofisinin katkılarıyla Bodrum ARThill‘deki anma etkinliğinde Türkiyede ikinci kez tekrar sergilendi. Avusturyalı Ressam Gustav Klimt‘i tanıtan büyük boy panolardan oluşan sergi 15 Ağustos’a kadar telefonla alınacak randevu ile gezilebilecek.

14 Temmuz 1862’de doğan ve 100 yıl önce (1918)’de aramızdan ayrılan bu istisnai sanatçının yaşamını ve eserlerini anmak amacıyla  ARThill‘de düzenlenen etkinlikte ünlü ressam Ender Güzey tarafından sanatçı hakkında açıklamalar ve Klimt hakkında kısa film gösterimi yapıldı. Kokteylini Bodrum Avusturya Fahri Konsolosluğu‘nun üslendiği etkinlik geç saatlere kadar devam etti.

Modern Akımın Öncüsü Gustav Klimt (1862-1918) Avusturyalı ressam. Gustav Klimt günümüze dek büyüsünü ve etkisini koruyan Modern Akıma imzasını atmış olan isimdir. Genç yaşlarda sembolizm ve art nouveau akımlarından ciddi derecede etkilenmiştir. Viyana Sezession grubunun önemli üyelerindendir. Özellikle Viyana’da kalıcı izler bırakmış olan sanatçı, aralarında Josef Hoffmann, Otto Wagner, Joseph Maria Olbrich, Richard Gerstl, Egon Schiele ve Oskar Kokoschka’nın da bulunduğu yol arkadaşları ile birlikte 1900’lere damgasını vurmuştur. Tablolarının yanı sıra duvar resimleri, eskizleri ve diğer eserleriyle de tanınır.

Not : Randevu alınacak telefon numarası :   0 532 208 77 81’dir.

*****

0 Reviews

Write a Review

Read Previous

22 Temmuz Pazar Günün Sergileri

Read Next

23 Temmuz 2018 Günün Sergileri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: