Gümüşlük Müzik Festivali başlıyor

15.Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali

1 Ağustosta başlıyor.

Haber: Erol Ünal

Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, ilk defa 2004 yılında Bodrum’un tarihi değerleriyle öne çıkan şirin balıkçı kasabası Gümüşlük’te düzenlendi ve o günden beri de her yıl yazın en güzel akşamlarında klasik müzikseverlerle buluşmaya devam ediyor. 2004 yılında Piyanist Eren Levendoğlu, ve Piyanist Gülsin Onay’ın önderliğinde, küçük çapta bir piyano festivali olarak, tarihi mekân Eklisia’da başlayan serüven, bir sonraki yıl uluslararası müzik festivali sıfatıyla yoluna devam etti.

Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, AB’nin EFFE etiketi ile onurlandırdığı az sayıdaki festival arasına girmiş olup, klasik müzik dünyasında 15 yıl içinde önemli bir yere gelerek, dünya müzik otoritelerinin yakından tanıdığı ve müzisyenlerce rağbet gören bir festival olma özelliğiyle ülkemizi, tüm dünyada tanıtma misyonunu sürdürmektedir.

Uluslararası Gümüşlük Festivali Programı:

1 Ağustos – Fora Baltacıgil Kontrbas Sınıfı Öğrenci Konseri

7 Ağustos – Dilbağ Tokay Viyolonsel Sınıfı Öğrenci Konseri

9 Ağustos – Alexander Markov & Erkin Onay Keman Sınıfı Öğrenci Konseri

10 Ağustos – Alexander Markov (Keman) & Gülsin Onay (Piyano)

12 Ağustos – Cyprien Katsaris (Piyano)

15 Ağustos – Shaun Choo (Piyano)

20 Ağustos – Konrad Richter (Piyano)

23 Ağustos – Cyprien Katsaris & Konrad Richter & Gülsin Onay Piyano Sınıfı Öğrenci Konseri

28 Ağustos – “Blessing Bled “Chimanga & Dreams Band

31 Ağustos – Bülent Evcil & Raffaele Trevisani Flüt Sınıfı Öğrenci Konseri

1 Eylül – Oran Etkin & Timbalooloo ‘Çocukça Bir Gün’

2 Eylül – Oran Etkin “Reimagining Benny Goodman Project“

4 Eylül – Kapanış Konseri

Festival 4 Eylül’de kapanış konseri ile sonlanacaktır.

Bu sene yapılacak olan önemli konserlerden bazılarını sizin için seçtik ;  

Alexander Markov

9 ve 10 Ağustos Cuma – ALEXANDER MARKOV (KEMAN)

Uluslararası üne sahip kemancı Alexander Markov dünyanın en büyüleyici ve çok yönlü müzisyenleri arasında gösterilmektedir. New York’da ilk resitalini 1983 yılında Carnegie Hall’da verdi. Paganini Uluslararası Keman Yarışmasında altın madalya kazanmasının ardından Philadelphia Orkestrası, BBC Filarmoni Orkestrası, Paris Orkestrası, Montreal Senfoni Orkestrası, Budapeşte Festival Orkestrası ve Çoğunlukla Mozart Festival Orkestrası gibi dünyaca ünlü orkestralar eşliğinde solist olarak sahne aldı. Kariyeri boyunca Lorin Maazel, Charles Dutoit, Christoph Eschenbach, Franz Welser-Möst ve Ivan Fischer gibi şeflerle birlikte sahne alan Markov, Martha Argerich ve daha nice müzik dehalarıyla da aynı sahneyi paylaşmıştır. Carnegie Hall’da verdiği en son konserleri kapalı gişe gerçekleşen Markov, önümüzdeki dönemde ABD, Avrupa, Rusya, Japonya, Orta Doğu ve Güney Amerika’da konserler vermeye hazırlanmaktadır. Markov’un 19. yüzyıl romantik virtüöz repertuarı ‘eşi benzeri bulunmaz’ olarak adlandırılmaktadır. 24 eserden oluşan Paganini Caprices serisini tek bir resitalde çalabilen dünyadaki birkaç kemancıdan biri olan Markov, efsanevi yönetmen Bruno Monsaingeon tarafından çekilen ve uluslararası beğeni gören “Keman Sanatı” filminde de yer almıştır. Warner Classics International tarafından tüm dünyada yayımlanan 24 parçalık Paganini Caprices konser kayıtları büyük bir sansasyon yaratmış ve en çok satanlar listesine girmiştir. 2006 yılında Markov’un uzun zamandır merakla beklenen 24 parçalık Paganini Caprices DVD’sinin Warner tarafından yayımlanmasının ardından Amazon’da en çok satan klasik müzik DVD’lerinden biri olmuş, kayıtlar içinde yer alan pek çok eser Markov’un hayranları tarafından YouTube’da paylaşılmış ve milyonlarca kez izlenmiştir.

Gülsin Onay

10 Ağustos Cuma – GÜLSİN ONAY (PİYANO)

Gülsin Onay’ın uluslararası müzik kariyeri Arjantin’den Japonya’ya uzanan bir coğrafyada 5 kıta 80 ülkeyi kapsar. Bugüne kadar dünyanın belli başlı tüm müzik merkezlerinde dinleyicilerle buluşan sanatçının birlikte çaldığı şefler arasında Vladimir Ashkenazy, Erich Bergel, Michael Boder, Andrey Boreyko, Jorg Faerber, Vladimir Fedoseyev, Edward Gardner, Neeme Jarvi, Emmanuel Krivine, Ingo Metzmacher, Esa-Pekka Salonen, Jose Serebrier, Vassily Sinaisky, Stanislaw Wislocki ve Lothar Zagrosek sayılabilir. Rachmaninov yorumlarıyla müzik otoritelerinden büyük övgüler alan Gülsin Onay ayrıca, uluslararası alanda istisnai bir Chopin icracısı kabul edilmektedir. Polonya Hükümeti Gülsin Onay’ı Chopin yorumları nedeniyle Polonya Devlet Nişanı ile onurlandırmıştır. Kendisine 2.piyano konçertosunu ithaf eden hocası Saygun’un, dünya çapında en güçlü yorumcusu olarak tanımlanan Onay bestecinin eserlerini önemli orkestralar eşliğinde sayısız ülkede seslendirmiştir. Gülsin Onay’ın 20’yi aşkın albüm kaydı, yorum gücü yanında repertuar zenginliğini de yansıtır. 2004 yılından bu yana, Gümüşlük Klasik Müzik Festivalinin Sanat Danışmanlığını yapmaktadır.

Cyprien Katsaris,

12 Ağustos Pazar – CYPRIEN KATSARIS (PIYANO)

Fransız-Kıbrıs asıllı piyanist ve besteci Cyprien Katsaris, 5 Mayıs 1951 yılında Marsilya’da doğdu. Piyano çalmaya dört yaşındayken Kamerun’da başladı. İlk piyano eğitmeni Marie-Gabrielle Louwese’dir. Aline van Barentzen ve Monique de la Bruchollerie’den piyano, René Leroy ve Jean Hubeau’dan ise oda müziği eğitimi aldığı. Paris Konservatuvarını her iki branşda da birincilikle tamamladı. 1977 yılında Bratislava’da UNESCO tarafından düzenlenen Uluslararası Genç Yorumcular Platformunda ve 1974 yılında Versailles’de düzenlenen Uluslararası Cziffra Yarışmasında birincilikler elde etmesinin yanısıra, 1972 yılında düzenlenen Uluslararası Kraliçe Elisabeth Yarışmasında ödül sahibi olan tek batı Avrupalı oldu. Ayrıca, 1970 yılında Albert Roussel Vakfı ve 1972 yılında ise Alex de Vries Vakfı ödüllerine de layık görüldü. İlk konserini, 8 Mayıs 1966’da Paris’deki Théâtre des Champs-Elysées’de gerçekleşen genç müzisyenlere yönelik “Müziğin Krallığı” isimli yarışmada veren sanatçı bu konserde “Şövalye” nişanıyla yer aldı. Bu konserde, Franz Listz’in bestesi olan Hungarian Fantasy isimli eseri, şef René-Pierre Chouteau’nun yönetiminde ve d’Ile-de-France Senfoni Orkestrasının eşliğinde seslendirdi. Sanatçı, solist olarak gösterdiği performanslara ek olarak Amerika, Avrupa ve Japonya’da verdikleri konserlerde hem dinleyicilerden hem de eleştirmenlerden çok olumlu yorumlar alan Katsaris Piyano Quintet’in de kurucusudur. Katsaris’in kayıtları kariyeri boyunca Teldec, Sony Classical, EMI, Deutsche Grammophon, BMG-RCA, Decca, Pavane firmaları tarafından yayımlanmış olup, artık tüm kayıtları, kendi plak şirketi olan PIANO 21 tarafından yayımlanmaktadır. İki ünlü film yönetmeni, Claude Chabrol ve Oscar ödüllü François Reichenbach, Katsaris’in canlı konser performanslarını içeren filmler çekmişlerdir.

Shaun Choo

15 Ağustos Çarşamba, – SHAUN CHOO (PİYANO)

Singapur doğumlu Shaun Choo, piyano eğitimine 7 yaşında başladı. 14 yaşında Lena Ching’in sınıfından mezun oldu ve çalışmalarına Avusturya’da ünlü pedagog Karl-Heinz Kämmerling ve Prof.Andreas Weber ile Mozarteum Salzburg’da devam etti.
Avrupa ve Asya’da konser verdiği salonlar arasında Pekin Ulusal Konser Salonu, Bregenzer Festspielhaus, Leipziger Gewandhaus ve Chopin’in doğum yeri Zelazowa Wola sayılabilir. Schwetzinger Festspiele, Duszniki Chopin Piyano Festivali ve Klavierfrühling Deutschlandsberg gibi festivallerden davet alan Shaun Choo, çok sayıda uluslararası kongre ve etkinliklerde de konser verdi. Südwestdeutsche Philharmonie Konstanz, Mozarteum Symphony Orchestra, Daegu Philharmonic ve Leipzig Academic Orchestra, solist olarak konser verdiği orkestralardan bazılarıdır. 10’dan fazla uluslararası ödülün sahibi olan Choo, 3.Uluslararası Orchestra’Sion Piyano Yarışması’nın birincilik ödüllerinden biri olarak festivalimizde bir konser verme hakkı kazandı. Shaun Choo ayrıca Macaristan, Fransa, Çin Halk Cumhuriyeti, Güney Kore ve Avustralya’da düzenlenen uluslararası Chopin yarışmalarında 5 kez birincilik kazandı. Hevesli ve çok başarılı bir besteci olan Shaun Choo, resitallerinde kendi eserlerini de seslendirmektedir. Piyanist halen Mozarteum’da, Prof. Jacques Rouvier’nın master programına devam ediyor ve piyanist Dang Thai Son ile çalışıyor.

Konrad Richter

20 Ağustos Pazartesi, – KONRAD RİCHTER (PİYANO)

Konrad Richter 1935’te Yukarı Lusatia’da doğdu. Daha 20 gibi genç bir yaşta, kilise müziği için yapılan devlet sınavıyla Detmold Konservatuvarı’ndan mezun olmuştu. Bunu takiben piyano performansı eğitimi aldı. Konrad Richter uluslararası kariyerine erkenden başladı. Solist, oda müzisyeni ve “Lied” piyanisti olarak en önemli Avrupa müzik merkezlerinde, Japonya’da ve “Salzburg Festivali”, “Wiener Festwochen” ve “Moskova Aralık” gibi büyük müzik festivallerinde misafir oldu. Radyo ve TV için sayısız kayıtların yanı sıra tanınmış plak şirketleri için de kayıt yaptı. Sanat kariyerine paralel olarak Konrad Richter kariyerini öğretmen olarak yaptı. 1968’de Hamburg Musikhochschule’de profesör olarak atandı. İki yıl sonra, piyano sınıfının yanı sıra şarkıcılar ve piyanistler için Lied yorumunun birinci sınıfını kurduğu Stuttgart Müzik ve Sahne Sanatları Üniversitesi, Stuttgart Müzik ve Sahne Sanatları Bölümü’ne davet edildi. Konrad Richter, 2004’e kadar Stuttgart’ta ders verdi.

1986’dan 1990’a kadar Musikhochschule Stuttgart’ın Rektörü olarakKonrad Richter, iki dünya savaşında ve toplama kamplarında öldürülen bestecilerin eserlerinin keşfine ve yayılmasına önemli bir katkı sağlayan “Şiddet Kurbanları” projesini başlattı. Özellikle besteci Viktor Ullmann’ın eserleri ile ilgilendi. Piyano konçertosunun prömiyerini yaptı ve bu çalışmanın kaydı “Alman Plak Ödülü” aldı.

*****

Read Previous

27 Temmuz Cuma Film Gösterimi

Read Next

Saküder Üyelerinin Büyükada Sergisi Cumartesi Açılıyor

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: