Garaova Gençlik Tarım Kampı Sona Erdi

Garaova Gençlik Tarım Kampı Sona Erdi

Haber: Erol Ünal

Gençleri tarımla buluşturmak amacıyla düzenlenen Garaova Gençlik Tarım Kampına 4 dönemde toplam 120 genç katıldı. 5 Temmuz günü birinci dönem kursiyerlerin katılımıyla Pınarlıbelen Mahallesi’nde İsmail Hakkı Tonguç Tarım Okulu ve Müzesi’nde başlayan kamp 17 Eylül’de son dönem katılımcıları ile sonlandı. 6 dönem olarak planlanan ancak bölgedeki büyük yangınlar nedeniyle 4 dönem yapılan kampa Türkiye’nin farklı şehirlerinden 120 kişi katılım sağladı.

Gençlere, akademisyenler ve ziraat mühendisleri tarafından tohumculuk, seracılık, bitkisel üretim, hayvancılık gibi konularda eğitimin verildi. Kampa katılan gençler zaman zaman bölgedeki yerel ve kültürel etkinliklere de katıldı. İlk kez düzenlenen tarım kampına yoğun bir ilgi oldu.

Belediye Başkan Yardımcısı Tayfun Yılmaz; “Etrim Bölgesi’nde 52 dönümlük arazide uygun koşulları sağladıktan sonra, gençliğin tarıma olan ilgisini çekmek, teşvik etmek amacı ile Gençlik Tarım Kampının düzenlediklerini, yangınlar nedeniyle planlandığı gibi 6 dönem yapamadıklarını ancak gerçekleştirilen 4 dönemin çok verimli geçtiğini” dedi.

Her fidanın, her tohumun kıymetini bilmeli, üreterek yerele sahip çıkmalıyız

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, bölgemizde ve ülkemizde tarımın önemine dikkat çekerek: “Türkiye hep kendi kendine yeten bir ülke olarak övünürdü, okullarımızda kendi ürünlerimizden oluşan yerli malı haftaları yapardık. Ancak küreselleşen dünya düzeninde, şirketleşmenin ön planda olduğu düzenden kim daha güçlüyse, kim daha ucuza mal edebiliyorsa onun ürünleri dünya pazarında dolaşıyor. Böyle olunca yerel ürünlerin bir kıymeti kalmıyor. Ancak bunların içinde gıda bambaşka bir yere sahip.

Pandemi dönemi de gösterdi ki sağlıklı gıdaya erişimde kendi kendine yetebilen ülke potansiyeli bizler için hala çok büyük bir önem taşıyor. Toprak ve su potansiyeli açısından bizden çok daha küçük ölçekte olan ülkelerin tarımsal alanlarda bizden çok daha ilerideler. Bu topraklarda kendi kendimize yetmeyi öğreneceğiz. Çocuklarımıza, gençlerimize, gelecek nesillere sağlıklı gıda ulaştıracağız” dedi.

*****

 

Read Previous

Salon Edebiyat’ta Söyleşi

Read Next

Murat Balkan’ın Anısına Sergi Açılıyor

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: