“Cengiz Susuyor Kediler Konuşuyor”

“Cengiz Susuyor Kediler Konuşuyor”

Haber: Erol Ünal

Cengiz Çeliker 7-29 Eylül tarihleri arasında Bodrum Oasis Sanat Galerisi’nde ‘’Cengiz Susuyor Kediler Konuşuyor’’ Resim Sergisi ile konuk oluyor. 7 Eylül Cuma günü saat:18:00’de açılacak olan sergi 29 Eylül‘e kadar pazartesi hariç her gün 11:00 -19:00 saatleri arasında Sanatseverler tarafından ziyaret edilebilecek.

Ressam Cengiz Çeliker’in “Cengiz Susuyor Kediler Konuşuyor” adlı koleksiyonunu oluşturmaya 1990 yılında yaptığı eskiz çalışmalarından yola çıkarak 2013 yılında başlamış.‘’Cengiz Susuyor Kediler Konuşuyor’’ adlı sergisi akrilik, yağlıboya, karışık teknikler ve kolaj teknikleriyle çalıştığı bir koleksiyon… Değişik boyutlarda kırk‘a yakın tablodan oluşan çalışmaları kediler üzerinden birey insan ve insan toplumu kavramlarına göndermeler yapıyor. Kübizm tarzındaki eserlerde canlı renkler ve hareketli figürler dikkati çekiyor. Sergideki eserler 2017-2018 yıllarında yapılan, yağlıboya, akrilik, karışık teknik ve kolajları içeriyor. Değişik boyutlarda oluşan koleksiyon insanlık hallerini, insana ilişkin duyguları, kavramları, birey-insan ve toplum-insan açılarından, kediler üzerinden anlatmakta…

KEDİLER’İN HİKAYESİ

Cengiz Çeliker; “Özgürlüğüne düşkün kediler bu yönleriyle beni en iyi ifade eden canlılardır. Her bir tabloda farklı bir kedi hikâyesi bulacaksınız. Kediseverler belki de kendi hikâyelerini, kendi kedilerini bulacak. Sergideki kediler bazı çerçevelerden size yalnızlığınızı hatırlatacaklar. Sergiyi gezdikçe onların yüksek sezgi güçleri, karanlıktaki görü güçleri, meraklarıyla var olup tuvallerden baktıklarını göreceksiniz. Dişil, doğurgan, başına buyruk, güçlü, zapt edilemez, ne yapacağı belli olmayan, korkutucu gözler, sanatseverleri izliyor olacak” diyor.

Anneannesinin Rus asıllı Moldovada doğan Rus bir ailenin kızı olması nedeniyle anısını resimlerinde yaşatmak istemesi resimlerinde “Evgani” imzasını kullanmasına sebep oldu. Cengiz Çeliker Bodrum’da yaşıyor. Resme 5,5 yaşlarında başladı. Çocukluktan beri resimle uğraşıyor, bunuda meslek haline getirdikten sonra para kazanmaya başladı. Sokakta resim yaparak bütün Avrupa’yı dolaştı. Uzun süre tekstil tasarımcılığı ve desinatörlük yaptı. Bu güne kadar değişik kentlerde kişisel sergiler açtı, karma sergilere eserler verdi.

Yurt dışında ilk olarak sokakta, satış amaçlı resimler ve karikatürler yapıp sattı. İkiz kulelerin yıkılmasından sonra barış temasını işleyen, Mevlana felsefesini anlatan ve Mevlevi figürlerini odak noktasına alan bir koleksiyon hazırladı. “Mevlana Barışa Çağrı” koleksiyonu Almanya Nürnberg Kenti Sn. Anton Katolik kilisesinde 2005 yılında sergilendi ve Almanya’da büyük ilgi gördü. Soyut izlenimci tarzdaki bu koleksiyon Müslüman bir ressam tarafından bir Katolik kilisede gerçekleştirilen ilk sergi olma özelliğini taşır. Alman gazeteleri “İslamla, hristiyanlığı bağdaştıran adam” diye başlıklar attı. Televizyonlara çıktı.

Nürnberg’de Bodrum’dan Mevlana’ya sergisiyle Almanya’da yaşayan Türkler ve Alman sanatseverlerle bir araya gelmenin mutluluğunu yaşadı.

“Mevlana Barışa Çağrı”, “Süngerin içindeki Aşk; Gavur Ali”, “Çekmecemdeki Resimler”, “Cengiz’in Dünyası” adlı koleksiyonları ve ayrı ayrı tablolarıyla başta oteller olmak üzere Avrupa’da değişik ülkelerde bir çok eseri bulunmaktadır. Bodrum’da süngercilerin yaşamları ve sorunlarını anlatan resimlerden oluşan koleksiyonunu “Süngerin içindeki Aşk; Gavur AliHaluk Elbe Sanat Galerisi’nde ve Dibekli Han Sanat Köyü’nde sergilendi. Serginin açılışını bir sünger avcısı olan Aksona Mehmet tarafından yapıldı. Resme boyut kazandırma çalışmalarını ağaç, poliüretan köpükle oluşturduğu karma tekniğiyle “İnanç Fay Hattı” koleksiyonunda uyguladı. Resim çalışmalarının yanında “Siyah Beyaz ve Gri” adlı, Bodrum’da geçen ve bir ressamın hayatını anlatan çizgi romanı üzerinde çalışmaktadır.

2007-2011 tarihleri arasında Bodrum’dan yayın yapan bir televizyon kanalında ve ulusal bir kanal olan Yol TV’ de Cengiz’in Dünyası adlı programı hazırlayıp sundu. Kendi şiirlerini okuduğu, şiirlerini konu alan resimler yaptığı bu programda Bodrum’u ve Bodrum’luları tanıttı. Buradaki tabloları Cengiz’in Dünyası koleksiyonunu oluşturdu. Koleksiyon Bodrum Vivaldi Sanat galerisi’nde sergiledi.

Bodrum Art Üyesi olan Cengiz Çeliker halen Bodrum’da atölyesinde resim çalışmalarını, sokakta karikatür çalışmalarını sürdürüyor.. Son yıllarda resime boyut kazandırma tekniklerine yoğunlaştı. Geometrik çizgilerle uyguladığı bu teknikten sonra, ağaç, poliüretan köpükle oluşturduğu karma tekniğiyle boyutlu resim çalışmalarını sürdürüyor.

*****

Read Previous

Bodrum Komedi Festivali başlıyor

Read Next

Erdoğan Karayel’in Sergisi açıldı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: