Burçin Erdi’nin Sergisi Labirent Sanat’ta

Burçin Erdi’nin Sergisi

Labirent Sanat’ta

Haber: Erol Ünal

8 Aralık 2022 – 14 Ocak 2023 tarihleri arasında Burçin Erdi’nin son dönem çalışmalarının yer aldığı “İnsan Ruhu İçin Bir Gen Yok” isimli sergisi Labirent Sanat’da açıldı.

Burçin Erdi’nin Labirent Sanat’ta “İnsan Ruhu İçin Bir Gen Yok” başlığı altında bir araya getirdiği resimlerinde orman, mağara gibi doğa betimlemelerinin merkezinde neonatal ya da fetüsleri görüyoruz. Bu izleyende ister istemez ilk anda orman ya da mağara olarak algıladığımız yerin aslında anne karnı olabileceği fikrini yaratıyor.

Gördüğümüz insan bedeninin mikroskobik görüntüsü mü, yoksa doğa içindeki bitkilerin ya da ağaçların bir soyutlaması mı? Yoksa beklenen, eşzamanda her iki yaşam kaynağına dair bir anlatı kurmamız mı? Yeni doğan; sanatçının izi olan resmin mi, yoksa atalarının hükmetmeye çalıştığı doğanın mı merkezindedir?

Nitekim bilim ve tekniğin geldiği son aşamada kadın bedeninin de işlevlerinin teknik olarak formüle edildiği, hakim olunabilen biyolojik bir ayrıntıya indirgendiği söylenebilir.

Burçin Erdi’nin Labirent Sanat’ta gerçekleşecek sergisi ismini, Vincent’in yaşadığı zorlu süreçlerden sonra dile getirdiği “insan ruhu için bir gen yok” repliğinden alıyor. Filmin çözümlemesinde de temel alınabilecek; doğum-ölüm, doğa-insan, insan-hayvan, insan-makine, iyi-kötü, güzel-çirkin, zihin-beden, doğal-yapay gibi ikilikler Burçin Erdi’nin düşünsel ve üretim süreçlerini etkileyen gizil kavramlar. “İnsan Ruhu İçin Bir Gen Yok” sergisiyle tüm bu sorulara yatıştırıcı, nihai yanıtlar aramaktan çok geleceğe dair önermeler üzerinde düşünmek ve tartışmak sergide yer alıyor.

Labirent Sanat

Adres : Çatma Mescit Mah, Tepebaşı Cad. No: 56 Kat: 2 Beyoğlu

Burçin Erdi kimdir?

Münih doğumlu olan Burçin Erdi 2003’da Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim bölümünden Sakıp Sabancı Özel Sanat Ödülü’nü alarak üçüncülükle mezun oldu. Yüksek lisansını ve sanatta yeterliliğini aynı üniversitede tamamladı.

Resim Bölümü öncesinde 1998’da Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimari Restorasyon Bölümü’nden mezun oldu. Resim Bölümü Sanatta Yeterlik Tez çalışmalarını İspanya Sevilla Üniversitesi’nde yaptı. Bir dönem İspanya’da yaşadı. 33. DYO Resim Yarışması, T.C. Orman Bakanlığı Resim Yarışması, 3. Şefik Bursalı Resim Yarışması gibi bir çok yarışmada önemli derecelerin sahibi oldu.

Birçok uluslararası ve yurtiçi sergi, fuar, bienallere ve sempozyumlara katıldı. Eserleri yurtiçi ve yurtdışı özel ve banka koleksiyonları, müze ve galerilerde yer alan Burçin Erdi, İstanbul’daki ve Tekirdağ’daki atölyelerinde çalışmalarını sürdürürken, Namık Kemal Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Resim Bölümü’nde Dr. Öğretim üyesi olarak görev yapıyor.

Amerika ve Türkiye’de aktif olarak çalışmaları ve sergileri devam etmektedir. Odağına yaşam mücadelesi içindeki canlıyı alan resimlerinde, yaşam ve ölüm gibi kontrast yaratan olguların aslında birbirini tamamladığını ve kontrastın aslında döngünün kendisi olduğuna dikkat çeker.

Kişisel Sergilerinden bazıları;

  • “Mother Nature-Doğa Ana”, HubArtspace, Cermodern, Ankara, 2018
  • “Fall Down’’, Brill Gallery, North Adams, Massaschusets, ABD, 2015
  • ‘Transformasyon’’, M1886, Ankara, 2014
  • ‘Diyaloglar-Dialogos’, Casa de la Provincia de Sevilla, Sevilla, İspanya, 2013
  • ‘Konuşmalar’, Terakki Vakfı Sanat Galerisi, İstanbul, 2011
  • ‘Noches de Fabulas’, Ateneo de Sevilla, Sevilla, İspanya, 2010
  • ‘Perception’, Colorida Art Gallery, Lizbon, Portekiz, 2010

*****

Önceki

9 Aralık 2022 Cuma Günün Sergisi

Sonraki

10 Aralık 2022 Cumartesi Günün Konferansı

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Popüler Yazılar