Bodrum’da Avi Avital Rüzgarı esti

Bodrum’da Avi Avital Rüzgarı esti

Haber: Erol Ünal

  • Avi Avital & Christina Pluhar ve L’arpeggiata Akdeniz Ezgilerini Bodrum’da Sahneye Taşıdı.

14. Bodrum Müzik Festivali’nde konserlerinde izleyicilere farklı ve eşsiz bir deneyim yaşatan Christina Pluhar ve topluluğu L’Arpeggiata müzikseverlerle buluştu. Konserde dinleyicileri; İtalya, İspanya, Yunanistan, Türkiye ve Makedonya’dan ezgilerle müzikal bir yolculuğa çıkaran gruba, ECHO Klassik ödülünün sahibi, muhteşem tekniği ve büyüleyici performansı ile Grammy ödüllerine aday gösterilen ilk mandolin virtüözü Avi Avital de katıldı. Festivalin en çok ilgi gören etkinliklerinden biri olan konser izleyicilerden tam not aldı.

14. Bodrum Müzik Festivali’nde Christina Pluhar ve topluluğu L’Arpeggiata, dinleyicileri Akdeniz müziğinin büyüleyici ezgileriyle müzikal bir yolculuğa çıkardı. Dünyanın birçok yerinde verdikleri konserlerde yeni sesleri dinleyicilerle buluşturan Christina Pluhar ve topluluğu L’Arpeggiata, Akdeniz’in geleneksel şarkılarını Bodrum’a taşıdı.

Sanat Yönetmenliğini Tuğçe Tez’in üstlendiği festivalin üçüncü gün konserinde Pluhar ve topluluğu L’Arpeggiata’ya farklı müzik geçmişlerine sahip, alanlarında uzman sanatçılar eşlik etti. “Akdeniz” gibi, Pluhar’ın imza attığı her proje, farklı çalgıların oluşturduğu doku zenginliği ve geleneksel müzikten ilham alan söylemiyle de dikkat çekiyor. L’Arpeggiata’ya sahnede, Vincenzo Capezzuto ve Céline Scheen sesleriyle, Anna Dego ise teatral dansıyla eşlik etti. 2015’te Deutsche Grammophon’dan yayımlanan Vivaldi albümüyle ECHO Klassik ödülünün sahibi olan ve muhteşem tekniği ile Grammy ödüllerine aday gösterilen ilk mandolin virtüözü Avi Avital’in özel konuk olduğu konsere müzikseverler yoğun ilgi gösterdi.

L’Arpeggiata Christina Pluhar (teorbo), Avi Avital (mandolin), Celine Scheen (soprano), Vinccenzo Capezuto (alto), Anna Dego (teatral dans), Doron Sherwin (kornet). Josep Maria Martı Duran (teorbo&barok gitar), Boris Schmint (kontrbas), Sergev Sarpychev (vurmalı çalgılar) , Francesco Turrisi (klavsen) ile izleyicileri büyüledi.

Avi Avital 1978 senesinde İsrail’in Berşeva kentinde dünyaya geldi. 8 yaşında okuldan sonra müzik eğitimi almaya başlayan Avi, çocukken bir mandolin orkestrasına katılıyor ve ilk olarak Mozart’ın, Bach’ın eserlerini çalıyor. İsrail ve İtalya’daki eğitimi sırasında klasik mandolin repertuvarının dışına çıkmaya başlayan müzisyene neden ‘Bach’ diye sorulduğunda Avi, Bach’ın müziğinin gizlerle örtülü olduğunu, ne kadar zamandır Bach’ı çalsanız da her çalışta keşfedilecek yeni gizler olduğu cevabını veriyor.

*****

Read Previous

Devrim Erbil ve Kızları Resim Sergisi

Read Next

8 Ağustos 2018 Günün Sergileri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: