Balkan Naci İslimyeli’nin Bodrum’da ilk sergisi

Balkan Naci İslimyeli’nin

Bodrum’da ilk sergisi

Haber: Erol Ünal

  • “Bir Günün İnanılmaz Tarihi” sergisi ile Balkan Naci İslimyeli; Mine Sanat Galerisi Bodrum Yalıkavak mekanında 20 Ağustos – 9 Eylül 2019 tarihleri arasında Bodrum’lu Sanatseverlerle ilk kez buluşacak.

Mine Sanat Galerisi 20 Ağustos – 9 Eylül 2019 tarihleri arasında Yalıkavak Bodrum’da çağdaş sanatın öncü isimlerinden Balkan Naci İslimyeli ile yaz sezonu programına devam ediyor. Serginin açılış kokteyli 20 Ağustos Salı günü saat 19:00‘da Mine Sanat Galerisi Bodrum Yalıkavak mekanında gerçekleştirilecek.

Bir Günün İnanılmaz Tarihi” sergisi sanatçının Bodrum’da açacağı ilk kişisel sergisi olma özelliğini taşıyor. Büyük bölümü daha önce hiç sunulmamış yapıtlardan oluşan bu sergi; tematik, teknik, yapısal farklılıkları içinde, kavramsal bir bütünlük gösteriyor. İnsan-zaman-yaratı merkezli sergisinde Balkan Naci İslimyeli, varlık, kimlik ve suç sorunlarına insan yüzünün karmaşık katmanlarından bakıyor. Yapıtlar; bakır, deri, akrilik boya, mürekkep, fotoğraf, saydam, dokuma ve el yapımı kağıt gibi farklı malzemelerle ortak bir dil oluşturuyorlar. Sanatçı; resmin ilk ve saf hali olan yazı ile çizimi iç içe kullanarak bize olağan üstü öyküler anlatıyor. Balkan Naci İslimyeli insanın çok katmanlı tarihsel atlasında gezinen deneyimli bir yolcunun biçim dilini kullanarak bizi kendimizle “yeniden” tanışmaya çağırıyor. Balkan Naci İslimyeli ğrafiksel öğelerin ağırlıklı bir yer taşıdığı ilk dönem resimlerini, düşünsel içerikli temaların işlendiği akrilik resimler takip etmiştir. Son dönemde üç boyutlu kavramsal çalışmalar ve enstalasyonlar gerçekleştirmiştir. Sanatta süreçlere dayalı bir etkinliği amaçladığı, aşkınlık ilkesini gözden uzak tutmadığı gözlemlenmektedir.

Balkan Naci İslimyeli Kimdir?

1947 yılında Adapazarı’nda doğan sanatçı Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu’ndan (şimdiki adıyla Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi) 1967’de birincilikle mezun olmuştur. 1973’de Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesine asistan olarak kabul edildi. 1977’de ‘Görsel Sanatlarda Anlatım Öğesi olarak Kurgu’ konulu tezini verdi.  1983’de Sanatta yeterlilik diploması aldı. 1986’da Resim bölümü Doçenti oldu. 1996’da Profesörlüğe yükseltildi. Maltepe Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde ‘Sanat ve  Tasarım’, ‘İletişim ve Çağdaş Sanat’, ‘Görsel   Çözümleme Yöntemleri’, ‘Deneysel Sanat Atölyesi’, ‘Görsel Gösterge  Bilim’ konulu, uygulamalı dersler verdi. Bilgi Üniversitesi’nde Resim Atölyesi yönetti. 2007 yılı Sedat Simavi Plastik Sanatlar Büyük Ödülü’nü kazanan Prof. Balkan Naci İslimyeli Işık Üniversitesi Görsel Sanatlar Bölümü Resim Atölyesinde öğretim üyeliğine devam etmektedir.

Balkan Naci İslimyeli yurtdışında 1975’da Avusturya  Hükümeti bursu ile  Salzburg da litografi  çalışmaları yaptı.1980-82 yılları arasında İtalyan Hükümetinin bursu ile Floransa Güzel  Sanatlar Akademisi resim bölümünde çalışmalar  yaptı. 1989’da Newyork’ta çağdaş sanat üzerine çalışmalar yaptı.  1990’da N.Y.U. Hagop Kevorkian Yakındoğu Merkezi’nin  davetiyle bu üniversitede çalışmalar  yaptı. 1991’da Fulbright bursunu kazanarak N.Y.U Güzel Sanatlar  Fakültesinde çalışmalarını sürdürdü. 1995’da .B.D.  Hartford Trinity Kolejinin davetiyle bu   üniversitede konuk sanatçı olarak çalıştı. Sanatçının 8 ödülü bulunmaktadır. Yaşamını ve çalışmalarını İstanbul’da sürdürmektedir.

Sanat hayatına 1985 yılında Kadıköy’de başlayan Mine Sanat Galerisi 2009 yılından itibaren Bodrum’da 2005 ve 2006 yıllarında Turgutreis D-Marin‘nin tahsis ettiği mekânda yaz sergileri adı altında iki sezon üst üste 18. ve 19. yaz sergilerini; 2006’da ise Sanatçı Sinan Demirtaş’ın kişisel sergisini düzenlemiştir. 2012 yaz sezonunda Yalıkavak Pal Marina’da sanat mekanına dönüştürülen eski yağhane yapısında; atölye, sanat eğitimleri, yaz-kış karma ve kişisel sergi projelerini geliştirmeye başlamıştır.

Mine Sanat Galerisi

Yalıkavak, Merkez Mah. Çökertme Cad. Özkan Sok., Yalıkavak Marina, Bodrum 

*****

Read Previous

19 Ağustos 2019 Pazartesi Günün Sergileri

Read Next

20 Ağustos 2019 S A L I Günün Konseri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: