Ayşegül Kaygun’u anma sergisi Bodrum’da açılıyor

Ayşegül Kaygun’u anma sergisi

Bodrum’da açılıyor

Haber: Erol Ünal

Ayşegül Kaygun’u anmak için ; Bodrum Fotoğraf Sanatı Derneği BODFAD tarafından düzenlenen “Ayşegül Kaygun’a Adanmış Fotoğraflar 2019” sergisi 19 Şubat Salı günü saat :17:00‘de Bodrum Oasis Sümbül Sokak Sergi Alanı’nda açılıyor. Bodrum Fotoğraf Sanatı Derneği BODFAD 19 Şubat 2013 tarihinde kaybettiği derneğin Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Ayşegül Kaygun’u üyelerinin fotoğraflarından oluşan “Ayşegül Kaygun’a Adanmış Fotoğraflar AKAF’19” sergisi ile anıyor. Geleneksel hale gelen sergi 5 Mart‘a kadar görülebilir.

Ayşegül Kaygun

AYŞEGÜL KAYGUN Kimdir?

1961 Adana doğumlu olan sanatçı uzun yıllar Ankara’da tiyatro, İstanbul’da sinema fotoğrafçılığı yaptı. 1995- 2001 yılları arası Avustralya’da yaşadı. Ayşegül Kaygun 1999’da Sidney Casula-Power House Art Center‘de Mozaik, 2000’de Melbourne Parliament Housekarma‘da Movement and Vision karma sergilerine katıldı.

2003 yılından sonra Bodrum’da yaşayan Ayşegül Kaygun, Bodrum Fotoğraf Sanatı Derneği BODFAD’ın kurucu başkanlığını üstlendi. Çalışmalarını Bodrum’da açtığı Fotoğraf Sanatı Atölyesi’nde gerçekleştirdi. 2005’de Bodrum’da Nurol Kültür Merkezinde ve Ankara’da Türk-İngiliz Kültür Derneği Sanat Galerisinde “Bodrum Ustaları 1”, 2006’da Bodrum’da Milas-Çomakdağ Kadınları konulu “Altın, Çiçek, İpek, Kadın” sergisi, 2007‘de Bodrum Jazz Now Sanat Galerisinde “Gecenin Işığı- Bodrum’dan”,

Ankara Türk-İngiliz Kültür Derneği Sanat Galerisinde Milas-Çomakdağ Kadınları konulu “Altın, Çiçek, İpek, Kadın” sergisi, İstanbul Fotoğraf Evi’nde “Mavi Hüzün- Avustralya”, 2008’de Bodrum Jazz Now Sanat Galerisi ve Ankara Mimarlar Derneğinde “Fotoğrafta-ki Bodrum”, 2008’de Ankara’da “Ali Herishci” performans belgeseli, Milas’da “Ayşegül Kaygun ve Fotodolu Buluşma” Fotoğraf Sergisi, 2010’da Aydın İncirliova Belediyesi ve Çine Belediyelerinde Milas-Çomakdağ Kadınları konulu “Altın, Çiçek, İpek, Kadın” sergisi, 2010’da Bodrum’da “Bitez’in Ağaçları” adlı sergilerini açtı.

İlhan Berk sanatçı ile ilgili şöyle demişti; “Ayşegül’ün fotoğraflarında en belirgin öge, fotoğrafa resimsel bir kişilik katmasıdır, resimsel diye de bakabiliriz onlara…”

BODRUM FOTOĞRAF SANATI DERNEĞİ – BODFAD

Ayşegül Kaygun’un Kurucu Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptığı Bodrum Fotoğraf Sanatı Derneği kuruluşunu 2008 yılında tamamlamış ve 2012 yılında TFSF üyesi olmuştur. Cevat Şakir Caddesi 93’de faaliyet gösteren dernek fotoğraf sanatının öğrenilmesini, yaygınlaşması ve gelişmesini sağlamak, bu konuda çalışmalar yapmak veya yapan kişi ve kuruluşlara destek vermek amacı ile kurulmuş. Leleg ve Karya uygarlıklarının üzerine kurulu ve 4000 yıldan fazla geçmişi olan Bodrum’un ve çevresinin bu tarihsel mirasını belgelemeyi derneğin asıl görevi olarak görmektedir. Turizmin ve kentleşmenin hızla kaybolmasına sebep olduğu geleneksel Bodrum Kültürünü (düğünler, deve güreşleri, yağlı güreşler) ve doğasını fotoğraf sanatı aracılığıyla geleceğe aktarmak için üyelerinin çalışmalarını bu yöne kanalize etmektedir. Fotoğraf dernekleri yönetimlerinin, fotoğrafın bütün alt başlıklarına eşit yakınlıkta olması gerekliliğinden hareketle, üyelerinin “yerelden evrensele” farklı bir bakış getirmesi yönündeki çalışmalarını desteklemektedir. Dernek aynı zamanda değişik anlayıştaki fotoğraf çalışanlarını Bodruma davet ederek çalışmalarını ve görüşlerini izleyenlerle paylaşmaktadır.

*****

About Erol Ünal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.