“Troia Efsanesi” prömiyeri yapıldı

“Troia Efsanesi” prömiyeri yapıldı

Haber : Elvan Başaran Taş

  • Çanakkale Belediyesi tarafından Troia Yılı ve Festivali’nin 55. Yılı onuruna özel hazırlanan Troia Efsanesi adlı Türkçe opera festival izleyicileriyle buluştu.

Çanakkale Belediyesi tarafından Troia Yılı ve Festivali’nin 55. Yılı onuruna özel hazırlanan Troia Efsanesi adlı Türkçe opera festival izleyicileriyle buluştu.

Dünyaca ünlü pek çok sanatçının performanslarını sergilediği 55. Uluslararası Troia Festivali’nde bu sene ki Troia yılı kapsamında Çanakkale Belediyesi tarafından ısmarlanan “Troia Efsanesi” operası dünya prömiyerini gerçekleştirdi.

Muhteşem Süleyman ve Kösem Sultan operaları’yla dünyaca tanınan sanatçı Tevfik Akbaşlı tarafından bestelenen, Homeros’un İlyada Destanı ışığında Işık Noyan librettosu ile hazırlanan Aytaç Manizade yönetiminde sahnelenen, kostümleri Gamze Kuş tarafından tasarlanan Troia Efsanesi Operası Çimenlik Kalesi’nin büyülü atmosferinde konuklara unutulmaz bir gece yaşattı.

Bir perdelik operada karakterleri canlandıran sanatçılar Hector Bülent Külekçi, Helen Özgecan Gençer, Paris Can Reha Gün, Menelaos Utku Bayburt, Agamemnon Göktuğ Alpaşar, Akhilleus Ali Murat Erengül, Andromakhe Otilia İpek, Cassandra Sezin Düzci, Priamos Altuğ Dilmaç ve Hekabe Elif Tuğba Tekışık’tır.

Aynı akşam Karadeniz ezgilerini son yıllarda en güzel şekilde seslendiren isimlerden birisi olan Resul Dizdar da Özgürlük Parkında sevenleriyle buluştu.

*****

Önceki

14 Ağustos 2018 Günün Söyleşisi

Sonraki

Bale Festivali “Frida” ile bitiyor

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar