Homeros Ödülü Haluk Şahin’e verildi

Homeros Ödülü Haluk Şahin’e verildi

Haber : Elvan Başaran Taş

Çanakkale Belediyesi’nin 1963 yılından beri her yıl ücretsiz olarak düzenlediği Uluslararası Çanakkale Troia Festivali bu yıl 55. kez gerçekleştiriliyor. Festival ile özdeşleşen Homeros Bilim, Kültür ve Sanat Ödülü’ne bu yıl kendini Troia’lı olarak tanımlayan Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haluk Şahin değer görüldü.

Festivalin açılış konuşmasını yapan Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan tüm konuklara hoş geldiniz mesajlarını ilettikten sonra sözlerinde özgürlüğü, barışı, kardeşliği, birlikte yaşama kültürünü ve güzellikleri vurguladı. Gökhan konuşmasında “Yıllar, yıllar önce de Sezar’ı, Agustus’u, Fatih Sultan Mehmet’i ve Atatürk’ü ağırlayan bir medeniyetin bağrındayız. Rüzgarların zenginleştirdiği kent Troia’dayız. Yıldızlı bir göğün altında ve en önemlisi yan yanayız. Burada her seferinde 5000 yıl öncesine gidiyorum. Savaşı, ihaneti, kavgayı ve yıkılışı görüyorum. Aşkı, tutkuyu, bereketi ve güzelliği hissediyorum. 5000 yıl önce burada hepsi bir aradaydı. Yıllar önce, bugünkü tarihte 10 Ağustos’ta da benzerleri olmuştu.

Festivalimizin 55.yılı afişini gördünüz. Bir savaşçının başlığı ancak bir çiçeğin büyüyeceği, bir beyaz güvercinin tüneyeceği objeye dönüştüğü zaman dünya daha güzel bir yer olacak, inancım budur. Bu topraklardan ‘kan kokusu’ değil, ‘çiçeklerin ve bir güvercin kanadındaki barışın kokusu’ yayılsın. Yeryüzünde ‘Kurşun Sesleri’ değil, ‘Kuşların ve Çocukların Sesleri’ yükselsin. Savaş zamanlarında doyacağımıza, varsın barış zamanlarında aç kalalım. Önemli olan kardeşçe yaşamak değil mi? Çünkü ölmek kolaydır, zor olansa yaşamak değil mi? Ve savaş bazen kolaydır, asıl zor olan barış değil mi? Savaşın iyisi ve barışın kötüsü olmaz.

Çünkü barışta oğullar babalarını, savaşta ise babalar oğullarını gömer ve savaşların ardından geriye sadece, ‘gaziler ordusu’ ile ‘yas tutanlar’ ordusu kalır.  Onun için savaşa, savaş açmalıyız. Büyük önderimiz Atatürk’ün dediği gibi gerekmedikçe savaşı bir cinayet saymalıyız. Onun içindir ki savaşlar bitmelidir. Aksi takdirde insanlığın tükeneceği kesindir. Çünkü kavga eken, eninde sonunda kin ve nefret biçecektir. Evet savaşı kazananlar kuvvetliler olabilir. Ama barışı kazananlarsa kudretlilerdir.

Bu antik kent sadece Çanakkale’nin değil, ülkemizin, hatta dünyanın gözbebeği. Zamanlar üstü bir değer ve tüm insanlığa ait bir hazine. Maziden kalmış ve atiye nakledilecek bir kadim ve bir büyük medeniyet. 2018 Troia Yılı işte bu yücelikler buluşması için eşsiz bir fırsat, tozlarından arındırılan bu birikim, 2018 Troia yılıyla daha da ışıldıyor.

Bu saygın festivalin saygın bir de ödülü var. O da Homeros Bilim Kültür Sanat Ödülü. Bu ödül, geçen zaman içinde Christa Wolf’ten Yaşar Kemal’e, Prof. Dr. Cevat Çapan’dan Nuri Bilge Ceylan’a, Kardeş Türküler’den kardeşçe yaşayan kent halkına ve onun çocuklarına, çok önemli kişilere takdim edildi.

Geçen yıl bu ödüle Manfred Osman Korfmann’ın öğrencisi, Troia’nın her karış toprağında emeği ve alın teri olan Troia Kazı Başkanı Sayın Prof. Dr. Rüstem Aslan layık görülmüştü. 55. Uluslararası Troia Festivali kapsamında, 2018 Troia yılına denk gelen bu yılın Homeros Bilim Kültür Sanat Ödülünü Prof. Dr. Sayın Haluk Şahin’e takdim edecek olmanın mutluluğunu sizlerle paylaşmak istiyorum. Kendilerini tebrik ediyor, yürekten kutlarım.

Henüz bir lise öğrencisi iken öğretmeninin tavsiyesi ile İlyada’yı okumaya başlayan Haluk Şahin, Troia Müzesi’nin en önemli destekçisi, Homeros okumalarının düzenleyicisi, bu medeniyetin betimleyicisi, buradaki kahramanlığın anlatıcısı ve hatta daha fazlasıdır.

Homeros ve Troia adına etkin çalışmalar yürüten, 2002 yılında Korfmann ve Prof. Dr. Cevat Çapan ile Bozcaada’da Ozanın Günü ve Homeros Okuması etkinliğini başlatan, özetle ve kendi tabiriyle bir Troialı’dır.

Troia ve bizler adına bu çok kıymetli ve önemli Homeros Bilim Kültür Sanat Ödülünün, tam da bu ödülün saydığım niteliklerine sahip bir kıymet bilene, bir aydına takdim edilmesi, çok anlamlı ve isabetli olmuştur. Huzurlarınızda Prof. Dr. Haluk Şahin’i bir kez daha tebrik ediyorum.

Madem burası aşkın yaşandığı şehir, ben de değerli eşim ve aşkıma Ümit Yaşar Oğuzcan’ın Beyaz Güvercin şiirini okumak istiyorum.

Süzülüp mavi göklerden yere doğru

Omuzuma bir beyaz güvercin kondu

Eğildim kulağına; dur, gitme dedim

Hareli gözlerinden öpmek istedim

Duydum; avuçlarımda sıcaklığını

Duydum; benden yıllarca uzaklığını

Ak güvercinin iri gözleri vardı

Güzelliğinden fışkıran bir pınardı

Belki buydu sevmek hayat belki buydu

Işıl ışıldım, gözlerim dopdoluydu

Kaderde sevgiyi sende bulmak varmış

Seninle bir çift güvercin olmak varmış

Şiir sonrası duygu dolu anlar yaşanırken, ödül töreni konukların yoğun ilgisi ile gerçekleşti.

Sanatları, eserleri, sözleri ve sesleriyle bu değerleri yüceltenlere, 2002 yılından beri verilen Homeros Bilim Kültür Sanat Ödülü, güneş ve ayı simgeleyen doğuyu ve batıyı tek vücutta, eşsiz bir dengede buluşturan simgesel ve sanatsal değeri ile öne çıkan Cem Sağbil’in tasarladığı ödül heykelciği Haluk Şahin’e takdim edildi.

Yine 2018 Troia yılı için özel olarak hazırlanan “Troia Efsanesi” isimli operanın da 12 Ağustos Pazar günü ilk kez festivalimizde sahneleneceğini gururla ifade etmek isterim” dedi.

Başkan konuşmasının ardından 2002 yılından beri; Anadolu Kültürü’nün tanıtımına ve dünya barışına katkıda bulunan ulusal ve uluslararası olmak üzere yazın, şiir, plastik sanatlar ve diğer sanat dallarında veya bilimsel alanlarda ürün ortaya koyanlara verilen ”Homeros Bilim, Kültür ve Sanat Ödülü İstanbul Bilgi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Haluk Şahin’e sundu.

Haluk Şahin teşekkür konuşmasında bize miras olan bu kültürü yaşatmanın önemine vurgu yaparken İlyada destanını doğduğu topraklarda okumanın mucizevi olduğunu da söyledi. Ödül töreninin ardından Haluk Şahin, Yusuf Ay, Pembe Akgün ve Ayşe Şahin İlyada’dan pasajlar okuyarak Troia ruhunu bir kere daha canlandırdılar.

Festivalin ikinci akşamında Dina Ensemble Çimenlik Kalesi’nde sahne alırken, Erol Evgin Özgürlük Parkı’nda konuklarla buluştu.

*****

Read Previous

Bodrum Eylül’de Caz’a Doyacak

Read Next

12 Ağustos 2018 Günün Konseri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: