Fazıl Say’ın Truva Sonatı büyüledi

Fazıl Say’ın Truva Sonatı büyüledi

Haber : Elvan Başaran Taş

Çanakkale Belediyesi tarafından bu yıl 55. kez düzenlenen Uluslararası Troia Festivali ; Fazıl Say’ın Truva Sonatı adlı eserinin dünya prömiyeri ile başladı.

Çanakkale Belediyesi’nin 1963 yılından bu yana her yıl ücretsiz olarak düzenlediği Uluslararası Çanakkale Troia Festivali’nin 55.’sinin açılışı, Fazıl Say’ın Troia yılına özel bestelediği eseri Truva Sonatı’nın dünya prömiyeri ile gerçekleştirildi.

Yekta Kopan’ın sunumu ile sahnede yerini alan dünyaca ünlü sanatçı Fazıl Say’ın başta Anadolulu ozan Homeros’un üç bin yıllık ölümsüz destanından, diğer kaynaklardan, olayları ve kişileri yorumlayan sahne eserleri ile filmlerden esinlenerek bestelediği Truva Sonatı dinleyicileri büyüledi.

Çanakkale Belediyesi’nin Troia yılı kapsamında sipariş ettiği eser, 2018 yılı içinde altı ayı kapsayan bir zaman diliminde bestelendi. Festivalin ilk akşamında Fazıl Say Çimenlik Kalesi’nde yaklaşık 10.000 kişiye büyülü destan Troia’nın tüm dramatik ögelerini müzik diliyle hissettirdi.

Ozan anlatıyor, Homeros bölümü ile başlayan eser sırasıyla Ege rüzgarları, Troia kahramanları, Sparta, Helen, Troia ile devam etti ve Aşil, Savaş, Truva Atı, Sonsöz ile son buldu.

40 dakikalık Troya Sonatı’nın bölümleri arasına yayılan “Kader ağlarını örüyor”, “gece”, “Menelaus”, “Paris”, “güneş”, “Agamemnon”, “Hektor”, “kahramanlık”, “endişe” isimli form temaları ile dinleyenler Çimenlik Kalesi’nin eşsiz atmosferinde müzik dolu bir akşam yaşadı.

Program sonunda festivalin 55. Yılına yakışan, Troia’yı anlatan bir eseri dünyaca ünlü besteci ve piyanistimiz Fazıl Say’ın Çanakkale Belediyesi’nin talebi üzerine hazırlayarak dünyada ilk kez Çanakkale’de sahnelemesinin büyük bir onur olduğunu dile getiren Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, bu unutulmaz akşam için Fazıl Say’a teşekkürlerini iletti.

Festivalin ilk akşamında Özgürlük Parkı’nda sahne alan dünyaca tanınan grup Barcelona Gipsy Balkan Orchestra’sı sevenlerine eğlence dolu bir gece yaşattı.

Troia Antik Kenti Festival Resmi Açılışı 10 Ağustos 2018 Cuma (bugün) Saat 19.30‘da düzenlenen Kokteylin ardından Açılış Konuşmaları ile devam edecek.

55. Uluslararası Troia Festivali Afiş Yarışması Ödül Töreni , Homeros Bilim Kültür Sanat Ödül Töreni ve “Homeros Okumaları” Haluk Şahin ve Cevat Çapan yapıldıktan sonra Saat:21.30’da Erol Evgin konseri ile gece sona erecek.

*****

About Kemal Gönüleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.